Koç Holding'ten ilk çeyrekte 13.8 milyar ciro

Koç Holding, 2015 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 13.8 milyar TL gelir elde ederken, 459 milyon TL ana ortaklık payları net dönem kârı gerçekleştirdi. Koç Holding’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu şöyle konuştu: “2015 yılının ilk çeyreğinde Koç Topluluğu faaliyetlerini başarıyla sürdürdü. Yılın geri kalanında da büyük ölçekli yatırımlarımızın olumlu sonuçlarını almayı sürdüreceğiz."
Bu haber 2015-05-12 12:32:16 eklenmiş ve 1007 kez görüntülenmiştir.

Koç Holding, 2015 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 13.8 milyar TL gelir elde ederken, 459 milyon TL ana ortaklık payları net dönem kârı gerçekleştirdi. Koç Holding’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu şöyle konuştu: “2015 yılının ilk çeyreğinde Koç Topluluğu faaliyetlerini başarıyla sürdürdü. Yılın geri kalanında da büyük ölçekli yatırımlarımızın olumlu sonuçlarını almayı sürdüreceğiz. Tüpraş’ın, 3 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihimizin tek seferde gerçekleşen en büyük yatırımı olan, ülkemiz cari açığını yılda 1 milyar dolar azaltacak Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde test üretim çalışmaları devam ediyor. Diğer yandan, Tüpraş, yılın ilk çeyreğinde Akdeniz rafineri marjındaki olumlu gelişmeler ve artan talep paralelinde üretimini geçen yıla oranla yüzde 25 artırdı. Yılın ilk çeyreğinde güçlü seyreden yurtiçi ve yurtdışı otomotiv talebi, Koç Holding otomotiv şirketlerinin satışlarını da olumlu etkiledi. Ford Otosan’ın iç pazar satış adetleri ürün gamının tamamlanması ile büyük bir sıçrama göstererek, geçtiğimiz yıla göre yüzde 181 artış gösterdi. Tofaş’ın iç satış adetlerindeki büyüme ise yüzde 57 seviyesinde oldu. Diğer taraftan Ocak – Mart döneminde, Avrupa ticari araç pazarının senelik yüzde 14 büyümesi ihracat adetlerimizi de olumlu etkiledi. Ford Otosan’ın ihracatı yüzde 64, Tofaş’ınki ise yüzde 19 artış gösterdi. Arçelik, yurtiçi satış gelirlerini 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 14.5 artırırken, Avrupa’da pazar payını güçlendirmeye devam etti. Yapı Kredi’nin büyüme stratejisine paralel olarak yatırımları birinci çeyrekte de devam ederken, şube sayısı 5 yeni açılış ile, 1007’ye ulaştı.” 

“Teknoloji ve inovasyona öncelik vererek, ülkemizde ve uluslararası arenada rekabet gücümüzü yükseltmeye gayret ediyoruz.”

Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu’nun, temkinli bir yaklaşımla risk yönetimine ağırlık verirken, sürdürülebilir büyüme stratejisini sürdürdüğünü, inovasyon ve Ar-Ge odaklı çalışmalara odaklanmaya devam ettiğini belirtti. Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Ne mutlu ki, 2014 yılı Türk Patent Ödülleri’nde ilk 5 şirket sıralamasında Arçelik, Ford Otosan ve Otokar şirketlerimiz yer alırken, En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirket ödülünü de Arçelik aldı. Teknolojik gelişmelerin dünya düzenini şekillendirdiği günümüzde, inovasyon odaklı her yatırımın Koç Topluluğu’nun öncü rolünü pekiştireceğine ve ülkemizin geleceğinin şekillenmesine önemli bir katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Bu inançla faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncelik vererek, hem ülkemiz hem de uluslararası arenada rekabet gücümüzü yükseltmeye gayret ediyoruz. Yaklaşık yüzde 10’luk bir pay ile, ülkemizin özel sektörde en çok Ar-Ge harcaması yapan grubuyuz. Geçtiğimiz günlerde açılışını gerçekleştirdiğimiz Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi de Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük Ar-Ge merkezi olma unvanını gururla alırken, Topluluğumuzun bu alandaki gücüne güç kattı.”

“Üniversiteli sporcularımızın başarıları ile gurur duyuyoruz.”

Koç Holding’in sponsorluğunda gerçekleşen Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’nın 2015 maratonunda 185 üniversiteden 22 bin sporcunun 46 branşta mücadele ettiğini de hatırlatan Levent Çakıroğlu, “18 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Koç Fest, bu yıl 10. yaşını kutluyor. Koç Fest, Türkiye’nin en büyük gençlik ve spor festivali olmasının yanında, üniversite spor oyunlarının ana sponsorluğu ile önemli bir misyonu da üstleniyor. Gittiği illere mini olimpiyat havasını taşıyor, yerel ekonomiyi canlandırıyor. Spora yatırımın topluma yatırım olduğuna inandığımızı her fırsatta vurguluyor, üniversiteli sporcularımızı desteklemeye devam ediyoruz” diye konuştu. 

“Koç Üniversitesi Hastanesi kendi alanında dünyadaki öncü projelerden biri olma idealiyle kuruldu.”

Levent Çakıroğlu, Vehbi Koç Vakfı’nın ülkemizin kalkınmasına destek olmak ve toplumun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitim, sağlık ve kültür alanlarında çalışmalarını sürdürdüğünü de vurguladı. Levent Çakıroğlu, birinci etabı tamamlanarak hizmete açılan Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşlarından Koç Üniversitesi Hastanesi’nin kendi alanında dünyadaki öncü projelerden biri olma ideali ile kurulduğunu belirtti. Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 2014’ün Eylül ayında tamamlanan bölümlere ilaveten, projenin 2016 yılı bahar döneminde bitirilmesi planlanan ikinci etabı ise onkoloji binasını ve ana hastanenin diğer iki bölümünü, Hemşirelik Yüksek Okulu’nu, İleri Eğitim ve Araştırma Merkezi ile öğretim üyesi lojmanlarını ve öğrenci yurtlarını kapsıyor. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim, uygulama ve araştırma hastanesi olan Koç Üniversitesi Hastanesi, 250 bin metrekarelik büyük bir sağlık kompleksinden oluşuyor.”

ETİKETLER : Koç Holding Levent Çakıroğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket
Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi