Advert
TURİZM
Giriş Tarihi : 13-09-2019 10:13   Güncelleme : 14-09-2019 01:11

‘Haksız rekabete meydan vermeyeceğiz’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer merkezde faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün ve ilçe merkezinde yaşanan bazı sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantıda, turizmde yaşanan olumsuzluklar, ilçe merkezindeki esnafın yaşadığı sıkıntılar, arıtma, merkezdeki sahillerde yaşanan kıyı erozyonu, alternatif turizm, doğa sporlarının artırılması, çevre temizliği gibi konular konuşuldu. 2020 sezonunda Kemer’de hiçbir büfe ve seyyar satıcının olmayacağını ifade eden Başkan Topaloğlu, “Belediye olarak büfelerinin hepsinin taahhütnameleri alındı ve hepsi çıkacak o alanlar yeşil alan olarak kalacak. Yani haksız rekabete meydan vermeyeceğiz” dedi.

‘Haksız rekabete meydan vermeyeceğiz’

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer merkezde faaliyet gösteren turizm tesislerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün ve ilçe merkezinde yaşanan bazı sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya, Başkan Topaloğlu’nun yanı sıra Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler, Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Esnafları ve Turizmciler Derneği (KESDER) Başkanı Abdullah Çilengir, Kemer Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Akın, turizmin duayenlerinden ve KETOB’un kurucularından ve hali hazırda üyesi olan Golden Lotus Otel işletme sahibi Selçuk Akıltopu ve turizmciler katıldı.

Toplantıda, turizmde yaşanan olumsuzluklar, ilçe merkezindeki esnafın yaşadığı sıkıntılar, arıtma, merkezdeki sahillerde yaşanan kıyı erozyonu, alternatif turizm, doğa sporlarının artırılması, çevre temizliği, haşereler gibi konular konuşuldu.

‘ALINAN KARARLARI HAYATA GEÇİRECEĞİZ’

Ortak bir noktada buluşarak doğru kararlar almak için yapılan toplantıda konuşan Başkan Topaloğlu, Kemer’in herkes için çok önemli olduğunu ve Kemer’e daha katkı sağlamak için fikir alışverişinde bulunmak gerektiğini söyledi.

Topaloğlu, bugün belediye Şehit Ömer Halisdemir Meclis Salonu’nda tüm meclis üyelerinin de katılacağı bir toplantı yapacaklarına dikkat çekerek, “Belediye olarak şu kısa zamanda bazı şeyler yaptık. Çok bir şey yapamadık ama şu önümüzdeki sezon için çok büyük bir hazırlık var. Yarın (Bugün) saat 14.00’da meclis toplantısı salonunda sivil tolum örgütleri, 15 meclis üyesi dahil bir toplantı yapacağız. Kemer’in dünü bugünü ve yarını yani biz geçmişte nerelerde hata yaptık, bundan sonra bu hataları yapmamak için neler yapmamız lazım bunları tartışacağız. Bu toplantılar birkaç defa daha sürdükten sonra bu toplantıdan alınan kararları bir çizelge haline getireceğiz ve Kemer Belediye Meclisinde bu konu tartışıldıktan sonra oradaki alınan kararları meclisinde uygun görmesiyle birlikte hayata geçireceğiz” dedi.

‘HAKSIZ REKABETE MEYDAN VERMEYECEĞİZ’

2020 sezonunda Kemer’de hiçbir büfe ve seyyar satıcının olmayacağını ifade eden Başkan Topaloğlu, “Belediye olarak büfelerinin hepsinin taahhütnameleri alındı ve hepsi çıkacak o alanlar yeşil alan olarak kalacak. Yani haksız rekabete meydan vermeyeceğiz. Bu bizim düşüncelerimizden biri. Mesela belediyenin yanındaki Olbia Parkı da dediğimiz Mustafa Ertuğrul Parkı’nda bir çalışma yapıyoruz. Kemer’e gelen yerli yabancı bir turistin ‘biz Mustafa Ertuğrul Parkı’na gidelim de görelim’ demesi için çalışıyoruz, mimarımız hala çalışmaya devam ediyor. Artık Kemer’de 2020’ de neleri görmek istiyoruz, neleri görmek istemiyoruz hep beraber karalarını sağ olsun belediye meclisinde genellikle bütün kararlar oy birliği ile geçiyor. Bu Kemer halkı için çok önemli bir konudur. Kavgasız gürültüsüz saatlerce tartışıldığı bir meclisten geçiyor, bu da çok güzel bir şey.”

‘BUNLARA BİR DUR DEMEK LAZIM’

Kemer’de yetirince işyeri olduğunu belirten Topaloğlu, “Kuğulu Park tarafında yol çok kötüydü. Sezon olmasına rağmen risk aldık girdik. Arkadaşlar biraz rahatsız oldu ama yol da şimdi çok güzel oldu. En azından insanlar gittiğinde düzgün bir yerle karşılaşıyorlar. Onun yönündeki Aspava Restaurant için mahkeme kararı var. Bu ayın sonunda boşaltıyorlar. Oraya da mimar arkadaşlar bir şeyler çizecekler. Bir yapılaşma yapmayacağız. Yani oraları dükkan yapıp kiraya vermeyeceğiz, zaten yettiği kadar doldu zaten. Bunlara bir dur demek lazım” diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ OKULLARINA RAHAT BİR ŞEKİLDE GİDİYOR’

Bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Phaselis Festivali’nin önümüzdeki yıl uluslar arası olacağı bilgisini veren Başkan Topaloğlu, festivale katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Okulların tüm boya ve tadilat işlerinizi bittiğini ve temizlik yapıldıktan sonra 6 bin öğrencinin kırtasiye malzemelerini tüm okullara verdiklerini belirten Topaloğlu, “Anaokulundan liseye kadar tüm okulların servislerini belediye olarak biz karşıladık. Öğrencilerimiz okullarına çok rahat bir şekilde gidiyor. Biz bu çocuklara sahip çıkmazsak, yarın için huzurlu bir toplum yaratamayız. Onlara sahip çıkarak onları topluma kazandırmak zorundayız. Yine Ahmet Erkal Tesislerinde bizim bir binamız vardı. Şimdi orada belediyenin fen işleri hummalı bir çalışma yapıyor. Önümüzdeki günlerde orayı etüt merkezi olarak, lise son sınıf öğrencilerini üniversiteye hazırlamak için kullanacağız” dedi.

‘HEDEFE VARMAMIZ ÇOK DAHA KOLAY OLUR’

Turizmcilerden personel alımı konusunda ricada bulunan Başkan Topaloğlu, “Mümkün olduğu kadar çalışan personellerimizi bu bölgeden alırsak çok iyi olur hatta rica ediyorum alışverişlerinizi mümkün olduğu kadar bu bölgeden yapmaya çalışalım. Allah muhafaza bu A otelinin başına bir şey gelmiş olsa buradan oradaki insanlar koşacak onların yardımına. Ama biz alışverişimizi mümkün olduğu kadar buradan yaparsak bu ilişkiler dostluğa dönüşür, dostluklara dönüştüğü yerde de her zaman herkes mutlu olur. Anlaşırsak hedefe varmamız çok daha kolay olur” diye konuştu.

GÜRLER: BİZE DE KAR SAĞLAR

KETOB Başkanı Şener Gürler ise yaptığı konuşmada, “Daha önceki toplantılarda da bahsettiğimiz gibi Kemer’in büyük sorunlarından bir tanesi çarpık yapılaşma. STK ve işadamları dernek başkanları da burada, arz talep karşılayamazsa ticarette tabi ki bir azalma görülür. Haksız rekabeti önlemek için çalışma yapılması güzel bir şey. Başkanımızın da dediği gibi personellerimizi tabi ki bu bölgeden tercih ederiz. Çünkü maliyet açısından bu bölgeden personel bulmak bize de kar sağlar. Daha öncede söylemiştim, Kemer Belediyesi ve Kemer Otelciler Birliği ile birlikte otellerde çalışmak isteyen personellerin kaydı alınıp ortak bir havuz içerisinde toplayıp gerekli işletmelerin talepleri doğrultusunda istihdam edilmesi sağlamasını amaçlıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımızın Kemer ziyaretinde arıtma tesisleri ile ilgili tesislerin fizibilite edilerek yeni bir arıtma tesisinin devreye gireceğini bununla ilgili yatırımın yapılacağı bilgisini paylaştı. Bununla ilgili gelişmeleri de KETOB olarak takip ediyoruz, olay netleştiğinde de sizlerle paylaşacağız” dedi.

AKILTOPU: PROSEDÜR AÇISINDAN DÜĞÜM OLDUK

Kemer sahillerinde yaşanan kıyı erozyonu ile ilgili bilgiler veren KETOB Üyesi ve Golden Lotus Hotel işletme sahibi Selçuk Akıltopu da, “2003 yılında Kemer’in plajı yani marinadan başlayıp derenin aktığı alana kadar olan bölgede sahil aşağı yukarı ön tarafa 4 tane şejlongu ön öne koyduktan sonra 2 şezlongluk alanında halkın kullanımına müsait açıklıkta olabilecek genişlikteydi. Ancak bugün sadece 2 tane şemsiye koyabiliyoruz, önünde de yarım yamalak halkın geçebileceği bir alan kalıyor. Bunu ölçtürdüğümüzde ortalama 12-13 metre plajda çekilme var. Bu çekilmenin sebebine baktığımız zaman sahil bandının birkaç yerinde eskiden beton iskeleler vardı, bu iskeleler aslında tomruk vazifesi görüyormuş ve zaman içerisinde bu iskeleler aşınmaya başlayınca plajın tamamını 12-13 metre geriye çekilmesine neden olmuş, bunların hepsi de fotoğraflarıyla her şeyiyle hazır ve belgeli. Bunun düzeltilmesi için devlet prosedürü açısından yürüdüğünüz zaman ispat edilmesi gerekiyor, yani ciddi bir proje. Biz iskele yaptığımız zaman nasıl bir sürü prosedürden geçiyorsak, burada da yapılacak olan şeylerin gerçekten ne olması gerektiğinin tespit edilmesi gerekiyor. Yani bizim tarihi bir örneğimiz var, ancak yeterli olmuyor, neden yeterli olmuyor? Bu araştırmaların sahibi kim? Belediye mi, kaymakamlık mı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir unsuru mu? Biz maalesef o kilit kısmı aşağı yukarı 10 yıldır aşamıyoruz. Yani sahibi yok bunun. Aslında, şuraya şuraya 2-3 tane şu büyüklükte bir şeyler konulacak bu da ruhsatı deseler oradaki otelciler toparlanarak parasını çıkartırız. Yani sorun para değil. Bu tamamen idari bir sorun. Bunun bir başka yolu yok, gözümüzü karartıp oraya 2-3 tane büyük beton koysak ağır cezada yargılanırız. Yani bir çıkışı yok, yapıverdim oluverdi gibi bir durum yok. Biz burada prosedür açısından düğüm olduk” dedi.

‘İZMİR’İN ÇEŞME’Sİ NEYSE ANTALYA’NIN DA KEMER’İ O’

Bizim 30 yıl önceki turizme başladığımız noktadan çok farkı bir yerlere doğru giden bir turizm var. Biz deniz kum güneş ile başladık bu işe ve bununla da çok iyi gittik ama bundan sonrada gideceğiz. Yani bunda yanlış bir şey olduğunu düşünmemek gerekiyor ki bu bölgenin ana unsurlarından bir tanesi de bu üçlemedir. Ama artık sezonu uzatma gerekiyorsa başka şeyleri de konuşma zamanı geldi. Sezonu uzatabilen bir konum bölgemiz var, havalimanına, şehre, sağlık ünitelerine yakın bütün bunlar kışında buranın çalışmasını sağlıyor. Aslında Antalya açısından bakarsanız bunun ikinci etapta olabileceği en doğru nokta Kemer. Bunun için birincisi Antalya Havalimanından buraya birçok köprüler yapıldı, Beldibi’ne gelinceye kadar bir trafik ışında durmuyorsunuz, bu çok önemli bir gelişme. Biz artık Kemer’i en azından Beldibi’nden başlayarak pazarlamanın içerisine girmeliyiz. İkincisi ise Antalya artık 1 milyon 350 bin nüfus, Konyaaltı Plajı çok güzel yapıldı, orası Antalyalıların nefes alabilecekleri bir yer ama Cumartesi ve Pazar günleri hepimiz görüyoruz Adrasan’a kadar trafiğin gitme şansı bile yok. Bu şunu gösteriyor; İzmir’in Çeşme’si neyse Antalya’nın da Kemer’i o. Bu konsept içerisinde yürümek gerekirse Kemer merkezini pahalı ve kaliteli bir yer haline getirme mecburiyetimiz var. Esnafıyla çarşısıyla iyi marka ürünler ve üzerinde etiketleri olan gerçekten insanların Antalya’dan gelip burada yemek yiyebilecekleri 4-5 tane restoranı olan bir yer haline getirmemiz gerekiyor. Buna ilaveten Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek deniz otobüslerinin gece 11-12 gibi bir tur yapmasının sağlanması gerekiyor. Kaleiçi’nde dünyanın turisti kalıyor ve bu insanların gitmek isteyebilecekleri bir destinasyon var, öğleden sonraki deniz otobüsü seferine binerek Kemer’e gelirler çarşıyı gezerler, kaliteli restoranlarda yemeklerini yerler ve 12 civarındaki seferle de geri dönerler. Kemer’deki turistlerde aynı şekilde Kaleiçi’ne giderek geri döner oteline geri gelir. Bu aksın kurulması burada bir ivmenin başlamasını sağlayacağını düşünüyorum. Artık Kemer’in Antalya’nın kenarında olan gerek yabancı turist gerek Antalyalılar için kaliteli bir destinasyon haline gelmemesi için hiçbir sebep yok” diye konuştu.

GÜRLEK: ALTERNATİF PAZARLARA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR

Tu Casa Gelidonya Otel İşletmecisi Şenel Gürlek ise, Kemer’in sadece Rus pazarı ile yürüyerek diğer pazarları kaybettiğine değindi. Gürlek, “32 yıllık turizm hayatımda İstanbul ve Antalya’da bölgelerinde çalışarak birçok şeyi görmüş oldum. Daha önce Kundu’da birkaç otel vardı şimdi ise Kemer’in elindeki tüm pastayı aldı. Bunda sadece Kundu’nun havalimanına yakın olması değil Kemer otelcilerinin izlediği politika ve satış stratejileri de rol aldı. Burada sadece Rus pazarıyla yürüyerek elindeki birçok pazarı Kundu’ya kaptırdı. Bu ivmeyi tekrar kazanmak zorundayız. Kemer, Alanya’nın alternatifi değil, ancak Kundu’nun alternatifi. Futbol kulüplerini Kemer’e çekemeyiz ama federasyonla görüşülerek farklı organizasyonlar ve mevsimsel festivaller ile Kemer’i canlandırabiliriz. Alternatif pazarlara gerçekten çok ihtiyacımız var ve bunun için o pazarların tüketici fuarlarına gitmemiz gerekiyor. Geçen sene Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı karar neticesinde bazı fuarlar iptal edildi. Bu bence yanlış bir karar, mesela Stuttgart Fuarı, 9 gün sürüyor bu fuar. Ben o fuara her yıl gittim geçen yıl hariç ve Türkiye standında yer aldım 9 gün boyunca gerçek tüketiciye otelleri anlattık. Fuardan döndükten 15-20 gün sürekli rezervasyon almaya başlıyorsunuz. Onun için Kemer olarak bu tür fuarlara katılım sağlanıyor ve devamda edilmeli, Türkiye katılmasa bile bölgesel olarak katılabilinir. Pazar paylarını çoğalttıkça kış sezonunu da uzatabiliriz. Çünkü lokomotifimiz Avrupa, Rusya’da uzatıyor ancak bu dengeyi kurarsak Kemer’i daha da canlandırırız” dedi.

‘FARKLI İLLERDEN ELEMAN İHTİYACINI KARŞILIYORUZ’

Personel konusunda da çok sıkıntı yaşadıklarını aktaran Gürlek, “Bırakın Kemer’i Antalya’dan bile personel bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Onun için farklı illerden eleman ihtiyacını karşılıyoruz. O insanları eğitmek yetiştirmek çok zor. Ama bu sene eleman sorununu bir şekilde oturttuk. Yine bir kısmını Antalya’dan alıyoruz. Kendi bölgemizden eleman alalım ancak burada personel yok. Bunun için farklı fakülteleri buraya çekebiliriz ya da mesleki eğitim verilebilir, sadece uygulama otelinde değil bizlerde kendi otellerimizde eğitim verebiliriz. Personel en büyük sıkıntı gerçekten, kalifiye personel olmayınca da kaliteli müşteriyi çekmemiz de çok zor. Kemer’de sahil gerçekten sıkıntı ve caddelerin ara sokakların temizliği, yine aydınlatmalardaki sıkıntılar, bu sıkıntılar turistlere yansıdığı gibi bizlere yansıyor” diye konuştu.

GÜL: OTELLERİN DAHA GEÇ KAPANMASINI SAĞLAYABİLİRİZ

KETOB Başkan Yardımcısı Tayyar Gül de, “Kemer’de sezonu uzatalım diyoruz, bir kere şunu kabul etmemiz gerekir deniz-kum-güneş turizminden kazandığımız parayı 12 ay sezona yaysak bile kazanamayız. Fakat otellerin daha geç kapanmasını sağlayabilir miyiz? Sağlarız. Bizim Kundu’dan Belek’ten çok büyük bir farkımız var oda Beydağları Milli Parkı içerisinde yer almamız ve burada dünyada trend olan ülkemizde de trend olma yolunda ilerleyen doğa sporları var. Biz doğru fuarlara katılarak bölgemizi ve burada yapılan doğa sporlarını tanıtabiliriz. Bununla ilgili gerçekten mesai harcamanın vakti ve zamanı geldi. Biz otelciler olarak da otellerimizde konaklamanın dışında bu tür etkinlikler için bazı hizmetlerimizi geliştirmemiş ve imkanlar sunmamız gerekiyor. Özellikle Mart-Nisan ve Ekim-Kasım aylarında otellerimizi tamamen dolduramasak bile açmaya yetecek kadar bir kapasiteyi yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

‘BİR TANE KAPTANIN KEYFİNDEYİZ’

Bu tür toplantılarda su sporları dernekleri de olması gerektiğine işaret eden Tayyar Gül, “Çünkü bölgemizin paydaşlarından bir tanesi de su sporları. Yaklaşık 2-3 yıldır ben şunu fark ediyorum önceden yoktu ancak şimdilerde inanılmaz bir gürültü kirliliği var. Yani bir tane kaptanın keyfindeyiz. Sahilde güneşlenen binlerce turist, bir tane kaptanın keyfi hangi müziği dinlemek istiyorsa onu dinlemek zorunda ya da anonslar, bangır bangır Rusça bir şeyler söylüyor ama inanın anlamak mümkün değil. İnsanlar kafa dinlemeye Kemer’e geliyor, zaten akşam gürültü kirliliği var, gündüz bari bu insanlar kafayı dinlesin, ama yok bangır bangır insanlar müziği dinlesin. Aynı şekilde kornolar. Daha önce yoktu ama son 2-3 yıldır ciddi anlamda bir yükselişe geçti. Buna bir çözüm bulmamız lazım. Onun içinde bu toplantılarda su sporları derneklerinin de bulunması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

KESDER Başkanı Çilengir ise son 10 yıldır esnafın büyük sıkıntılar çektiğini belirterek, Kemer’i cazibe merkezi haline getirmek için çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

KEMİAD Başkanı Sönmez de Türkiye’yi ve Kemer’i karalayan ve kötüleyen rehberlere karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA