Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 05-09-2019 08:27

Yüzde 52’iden 16’ya düştü

Kemer genelinde RoyalCert tarafından gerçekleştirilen asansör denetimlerinde güvensiz olarak tanımlanan asansör sayısı yaklaşık yüzde 52 iken, yapılan denetimler sonrası bu sayı yüzde 16’ya düştü. RoyalCert yetkilileri asansör kullanımının dikkat istediği gibi can ve mal kaybı yaşamamak adına bakımları ve denetimlerinin de standartlara uygun olmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, yılda en az 1 kez periyodik asansör kontrolünün yanı sıra aylık olarak da 1 kez bakım yapılması gerektiğini söylediler.

Yüzde 52’iden 16’ya düştü

Şüheda DAYANTÜRK

Kemer Belediyesi’nin yetkilendirmesi ile RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. tarafından Kemer genelinde yaklaşık 500 asansörün muayenesi gerçekleştirildi. Periyodik denetimler neticesinde ilçede güvensiz olarak tanımlanan asansör sayısı yaklaşık yüzde 52 iken, yapılan denetimler sonrası bu sayı yüzde 16’ya düştü. Denetimler sonucunda ayrıca, yüzde 3 asansöre güvensiz olarak tanımlanan kırmızı etiket, yüzde 13 asansöre ise kusurlu olarak tanımlanan sarı etiket yapıştırıldı. Yaklaşık yüzde 68 asansöre ise hafif kusurlu mavi etiket, yüzde 16 asansöre ise kusursuz olarak tanımlanan yeşil etiket verildi. Belirlenen riskler ve kusurlar denetimi gerçekleştiren yetkililer tarafından, bina sorumluları, asansör monte eden yetkili servislerine iletildi.

ASANSÖR KONTROLLERİ HAYAT KURTARIYOR

RoyalCert yetkilileri, çağdaş yaşamın gerekliliği haline gelen çok katlı binalar için tesisi zorunlu hale gelen asansörler kullanımının dikkat istediği gibi can ve mal kaybı yaşamamak adına bakımları ve denetiminin de standartlara uygun olmasının çok önemli olduğuna işaret etti. Yılda en az 1 kez periyodik asansör kontrolünün yanı sıra aylık olarak da 1 kez bakım yapılması gerektiğini belirten RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

YENİ YÖNETMELİK HERKESİ KAPSIYOR

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği, 4 Mayıs 2018 tarihinde 30411 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte asansörlerin periyodik kontrolüne ilişkin usul ve esaslar ile asansör periyodik kontrollerinde görev alacak olan A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesi, yükümlülükleri ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslara değinilmektedir. Yönetmeliğe göre, bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırmak zorundadır. Bina sorumlusu, engellilerin erişilebilirliği için asansörün sürekli olarak güvenli kullanımını sağlamalıdır. Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen asansör, ana besleme sisteminden elektriğinin kesilerek mühürlenmesi yoluyla hizmetten men edilebilmesi için A tipi muayene kuruluşunca ilgili idareye bildirilmelidir. Periyodik kontrol ücreti, bina sorumlusundan KDV dâhil olarak A tipi muayene kuruluşunca tahsil edilmelidir. Binada/yapıda sürekli olarak kullanılan asansörün periyodik kontrolü, yılda en az bir defa, Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşuna yaptırılmak zorundadır. Bir sonraki periyodik kontrol tarihinin belirlenmesinde söz konusu takvim yılı içerisinde gerçekleştirilen periyodik kontrol tarihi esas alınır. Periyodik kontrolün yaptırılmasına dair yükümlülük ilgili idare ve bina sorumlusuna aittir.

ASANSÖR BAKIM KONTROLÜ ŞART

Bakım, asansörün hizmete alınmasından sonra kullanım ömrü boyunca devam eden, asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından periyodik olarak ayda bir yürütülen tüm işlemleri kapsar. Bu işlemler sırasında asansörün kendisinin ve bileşenlerinin, fonksiyonlarının ve güvenlik gereklerinin bakımı yapılır. Ne kadar iyi olursa olsun her asansörün ‘asansör periyodik bakımı’ yapılması zorunludur. Asansörleri güvenli, sürekli ve verimli bir şekilde kullanmak için bu zorunluluğun yerine getirilmesi gerekir. Kontroller sonucunda güvenli olmadığı tespit edilen asansörlere yönelik gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin hususlar yasal bir dayanağa kavuşturulmuş olup yetkilerin usulüne uygun kullanılmaması durumunda bina sorumlularına ve yetkili servislere yönelik olarak cezai hükümler getirilmiştir.

MUAYENE YOKSA CEZA VAR

Bina sorumlusu veya yöneticisinin yaptırmakla zorunlu olduğu denetim uygulanmayan asansörler idare tarafından mühürlenmektedir. Ayrıca denetimi yapılmayan asansörlerde gerçekleşen kazalardan '5237 sayılı Türk Ceza Kanunu' hükümlerine göre bina yöneticileri sorumludur.

ETİKET RENKLERİ NEYİ İFADE EDER?

Denetim sonucunca tespit edilen eksikliklere göre etiketlendirme yapılmaktadır. Kusursuz olarak tanımlanan asansöre Yeşil etiket, hafif kusurlu asansöre Mavi etiket yapıştırılır. Mavi etiket bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar eksiklikleri giderilmesi gereken asansörü ifade eder. Kusurlu olarak tanımlanan asansöre Sarı etiket yapıştırılır. Sarı etiketli asansörlerin eksikliklerinin 4 ay yani 120 gün içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Güvensiz olarak tanımlanan asansöre Kırmızı etiket yapıştırılır, asansörün kullanımı bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla altmış gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanmalıdır.

KAZA DURUMUNDAN KİM SORUMLUDUR?

Yıllık asansör muayenesini yaptırmak bina yöneticisi veya sorumlusunun yükümlülüğündedir. Denetimi yaptırmak için ilgili idarenin anlaşmalı olduğu A tipi muayene kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Asansörün belirtilen süre içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.

ASANSÖR EKSİKLİKLERİNİ GİDEREN FİRMA ÖNEMLİ

Asansör eksikliklerini gidermek için iş birliği yapılacak firma önem arz etmektedir. Birkaç farklı firmadan teklif alarak daha sağlıklı bir çalışma yürütülebilir. Asansör eksikliklerini gidermek ve/veya bakımını yaptırmak için firma seçiminde, firmanın TSE HYB’si (Hizmet Yeterlilik Belgesi) olmasına dikkat edilmelidir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 13 5
 • 2 Fenerbahçe 10 5
 • 3 Gazişehir Gaziantep 10 5
 • 4 Denizlispor 8 5
 • 5 Çaykur Rizespor 8 5
 • 6 Galatasaray 8 5
 • 7 Yeni Malatyaspor 7 5
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Göztepe 5 5
 • 12 Antalyaspor 5 5
 • 13 MKE Ankaragücü 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 Kasımpaşa 4 5
 • 16 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 17 Kayserispor 3 5
 • 18 Gençlerbirliği 2 5
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA