Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 30-08-2019 08:34   Güncelleme : 02-09-2019 14:03

Bahşi: Ciddiye almıyoruz

Kemer’de çeşitli temaslarda bulunan İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulunan Bahşi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski MHP’lilere çağrısına, “Devlet Bahçeli’nin bu konudaki konuşmalarını pek ciddiye almıyoruz. Yani karşılık bulmuyor bizde” dedi. Yaşanan son yerel seçimlerde İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile yapılan ittifak sonucu önemli sonuçlar alındığına işaret eden Bahşi, CHP’nin bu durumu iyi değerlendirmek zorunda olduğuna dikkat çekti.

Bahşi: Ciddiye almıyoruz

İYİ Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Feridun Bahşi, Kemer’de çeşitli temaslarda bulundu. İYİ Parti İlçe Teşkilatında partililerle buluşan Bahşi, ardından Kemer Gözcü Gazetesi’ni ziyaret ederek İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün ile Kemer’in sorunları hakkında bilgiler aldı. Bahşi ayrıca Yenigün’ün sorularını yanıtlayarak seçimler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Her Kemer’e gelişinde gazetemizi ziyaret etmeden ayrılmadığını belirten Feridun Bahşi, Kemer Gözcü Gazetesi’nin her zaman yanında olduklarını söyledi.

‘ADALETSİZ UYGULAMA NEDENİYLE KAYBETTİK’

2019 Yerel Seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, “Antalya-Isparta-Burdur yani göller bölgesindeki üç vilayet bizim seçimlerde başarılı olduğumuz yerler. Burdur’dan milletvekili çıkaramadık ama yüzde 20 oy aldık. Isparta’da yüzde 19,5 oy aldık 1 milletvekili çıkardık, Antalya’dan yüzde 17,5 oy aldık ve 3 milletvekili çıkardık. Burdur’dan da 1 milletvekili çıkarmıştık ancak, yurtdışından gelen oylar neticesinde vekil çıkaramadık. Sadece Burdur değil Kahramanmaraş, Osmaniye ve Çanakkale’de de aynı durum yaşandı, seçilen milletvekillerimiz yurtdışından gelen oyların yasal düzenlemede değil yorumun adaletsiz olarak yapılması şekildeki uygulaması nedeniyle kaybettik. Yani ildeki oy oranına göre partilere dağıtılması gerekirken yurtdışından gelen oylar ülke geneline yayılıyor, bu da yanlış bir uygulamadır. Ben bir hukukçuyum aynı zamanda, benim yorumlamama göre ilde alınan oransal oylara göre yurtdışından gelen oyların sayılması gerekirken o şekilde dağıtılmıyor AK Parti’nin işine geldiği gibi dağıtılıyor. Bu şekilde 4 milletvekilimiz kaybetti” dedi.

‘BİZ KAZANAMADIK AMA KAZANDIRDIK’

Yaşanan son yerel seçimlerde İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile yapılan ittifak sonucu önemli sonuçlar alındığına işaret eden Bahşi, CHP’nin bu durumu iyi değerlendirmek zorunda olduğuna dikkat çekti. Alınan sonuçların demokrasi adına bir umut olduğunu belirten Bahşi sözlerine şöyle devam etti:

“Biz İstanbul’da İYİ Parti’nin desteğiyle Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) Büyükşehir’i kazandırdık, aynı şekilde Ankara’da, Adana’da ve Antalya’da da kazandırdık. Bizim yani İYİ Parti’nin Antalya’da yaklaşık 250-300 bin civarında oyumuz var, yaklaşık 450 bin oy da CHP’nin var, zaten Muhittin Böcek 750 bin oyla kazandı ve iyide oldu, Ak Parti’nin ülkedeki saltanatına düzenine son verilmiş oldu. Malum Türkiye kötü gidiyordu. Yerel seçimler Türkiye’nin yeniden kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine dönüşü noktasında bir umut doğurdu. Parlamenter sisteme dönüş için bir umut oldu. Bu Antalya’da da olduğu gibi diğer Türkiye’nin Büyükşehirlerinde de oldu. Şimdi bunu iyi değerlendirmek zorunda Cumhuriyet Halk Partisi, kendilerini hizmet açısında da cumhuriyet ve kurucu değerler konusundaki duruşu itibariyle ülkeye umut vermek umudu yeşertmek umudu yitirmemek zorunda ki yine biz parlamenter sisteme geçelim. Çünkü CHP ve İYİ Parti’nin ideali budur, kurucu milli devlet yapısı içerisinde parlamenter sistemi yeniden ihya etmektir. Bu yolda ilk adımımızı yerel seçimlerdeki ittifakımız olmuştur. Biz kazanamadık ama kazandırdık. Cumhuriyet Halk Partisi 1989’da Türkiye’nin her belediye başkanlıklarını aldı, ama bu fırsatı iyi değerlendiremediği için o zaman Refah Partisi arkasında Ak Parti’ye Türkiye’yi teslim etti. Genel başkanımızın sık sık tekrar ettiği bir söz var, ‘Geldikleri gibi gidecekler’ Atatürk’ün İngiliz gemileri için söylediği bir sözdür bu. Bunun anlamı Ak Parti yerel yönetimle geldi ilk başta da bir başarı gösterdiler sonradan ise yozlaşmaya hırsızlığa dönüştürdüler her türlü sistemi ve bu sistemle gidecekler. Yerel yönetimlerde gittiler bir sonraki adım Cumhurbaşkanlığı da gidecek birinci parti kimliğini kaybedecek ve Türkiye’de biz yeniden parlamenter sisteme geçeceğiz.”

‘BAŞKAN TOPALOĞLU’NU TEBRİK EDİYORUM’

Kemer seçimleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Feridun Bahşi, “Bildiğim kadarıyla Cumhur İttifakında da bizim Millet İttifakında da mensup partiler tarafından prensipli bir anlaşma yaşandı. Bizim ittifakımızda mevcut belediye başkanları hangi partidense o parti kendi adayını belirleyip devam edecek şeklindeydi. Cumhur İttifakında ise Kemer gibi yerlerde de 2014 yılında biz kazandıysak orası yine bize düşsün şeklindeydi. Ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi’nden bizim partimize 9 tane belediye başkanı geçmişti. Kemer’de de Millet İttifakından CHP mevcut belediye başkanını aday gösterdi, Cumhur İttifakından ise Milliyetçi Hareket Partisi bir arkadaşımızı aday gösterdi ve DSP bir aday gösterdi. Bunun sonucunda halkın teveccühü DSP’den aday olan Necati Topaloğlu’na oldu ve seçildi. Burada yapacak bir şey yok, böyle bir seçimde centilmenlik neyi gerektirir; seçilen belediye başkanını tebrik etmeyi ve başarılar dilemeyi gerektirir. Bizde aynı şekilde Başkan Topaloğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

‘BİZİ SEÇİMLERE SOKMAMA NİYETİNDEYDİLER’

İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında yaşananlardan da bahseden Bahşi, “Bizim partimizin kuruluş dönemi öncesinde Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde verilen demokrasi mücadelesi ki bu mücadele Milliyetçi Hareket Partisi’ni üst yönetiminin içten kayması neticesinde ortaya çıkmıştı, iktidarın cumhurbaşkanın dönemin başbakanın da yoğun müdahaleleriyle hukuk savaşını kaybettik. Biz yola çıkarken zaten yeni parti kurma için çıkmadık, biz Milliyetçi Hareket Partisi’nin mevcut yönetiminden kurtulmak için yola çıkmıştık. Biz 25 Ekim 2017’de partimizi kurduk ve hızlıca teşkilatlanmaya gittik. Çünkü biliyorduk ki bizden iktidarda küçük ortağı da korkuyordu ve bizi seçimlere sokmama niyetindeydiler. Ama biz bunu yetiştirebilmek için apar topar teşkilatlanmalarımızı gerçekleştirdik, kurucu yönetimi belirleyip tescil ettirdik ancak seçime girebilme yeterliliğine sahip olduğumuz halde Yüksek Seçim Kurulu ilçelerde kongre yapmamızın şart olduğu yönünde bir karar verdi. O güne kadar hiç böyle bir şey yaşanmamıştı. Biz de hızlı bir şekilde kongrelerimizi gerçekleştirmeye başladık ve 11 Martta bitirdik. Kongreler bittiği için 12 Eylülden itibaren bunları uydurma kurallarına rağmen her türlü seçime girebiliyorduk. 21 Aralık 2017 itibariyle biz teşkilatlanmalarımızı tamamladık, birinci olağan kurultayımızı yapmıştık ve 21 Hazirandan itibaren yapılacak her türlü seçime girebiliyorduk. Ama dediler ki, biz 11 Mart’ı kabul ediyoruz, 11 Mart 12 Eylül’e denk geliyor. Mecburen Cumhuriyet Halk Partisi ile seçime girebilmek için görüşmeler gerçekleştirdik ve 15 milletvekili bizim partimize geçmesiyle seçime girdik.”

‘HER İLÇE TEŞKİLATI EN AZ 600 ÜYE YAPACAK’

Bahşi sözlerine şöyle edam etti:

“Seçim bitti arkasından yerel seçimler başladı ardından kurultaylar filan derken bir türlü sırtımızı arkamıza yaslayıp da teşkilatlarımızda neler oluyor neler olacak neler yapmamız gerektiğini kararlaştıramadık bunun için bir çalışma yapamadık. En son 3 Ağustos’ta Olağan Üstü Kurultay yaptık tüzük değişiklikleri nedeniyle, sonra dedik ki; 4 Ağustos’tan itibariyle biz teşkilatlarımıza dönüyoruz. Genel başkanımızın da imzasıyla bir genelge yayınladık ve yeniden teşkilatlanmalarımıza girdik. Teşkilatlanma nedir? Amaç ne olmalıdır? Bunlar izah edildikten sonra teşkilatlanmanın nasıl olacağını da gösteren bir genelgeydi bu. Biz siyasetin insan kazanma sanatı olduğunu düşünen ve böyle değerlendiren bir partiyiz. İnsan kazanmada aidiyet duygusunun geliştirilmesiyle olacaktır. Bu duyguyu geliştirmek için ilk şart üye kaydıdır, İYİ Parti mümkün olduğunca çok üye kaydı için şu anda kampanya başlattı. Yani Siyasi Partiler Kanununda 400’e kadar olan üye sayısı olan bir ilçede tamamının delege olmasını sağlayan bir sistem bu. Çok partilerde özellikle bizim daha önce siyaset yaptığımız partide 399 üye kaydediliyorlardı, mahallerde veya köylerden delege seçimi yapılmazdı, o 400 ilçe delegesi olur ilçe başkanı da zaten başka geleni kaydetmez 400’ü kendi yakınlarından yapar ve kendisi kazanırdı. Biz böyle bir şeyin olmasını istemiyoruz. Biz diyoruz ki; her ilçe teşkilatı en az 600 üye yapacak ve mahallerden itibaren seçimlerle ilçe delegeleri belirlenecek, ilçe delegeleri birden fazla aday çıkaracak ve adaylar arasında seçimi yapacak, kazanan ekip il kongresinde kullanacak il başkanı için. Bizde böyle. Demokrasi şöleni içerisinde gerçekleştirilecek. Yani bizim Milliyetçi Hareket Partisi içerisindeki kurultay mücadelemizde yaşadıklarımızı yaşatmayacağız. Başlatmış olduğumuz bu üye kampanyasını beceremeyen 400’de üye kaydını bırakan teşkilatlar gidecek, yani herkes mecbur üye çalışması yapacak. Bunun neticesinde de herkesin İYİ Partili olmaktan gurur duyduğu bir teşkilat yapısı oluşturacağız ve bu teşkilat yapısıyla da sonraki seçimlere hazırlanarak gireceğiz.”

‘CİDDİYE ALMIYORUZ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski MHP’lilere çağrısı da değerlendiren Feridun Bahşi, “Devlet Bahçeli’nin bu konudaki konuşmalarını pek ciddiye almıyoruz. Yani karşılık bulmuyor bizde. Ben Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yaptım, nasıl yaptım? Emekliliğime 7 gün kala kendisinin daveti üzerine çok sevdiğim hakimlik mesleğinden istifa ederek geldim partiye ve kendisiyle de uzun zaman boyunca yakinen çalışmalarda bulundum. Ama bu süreçten sonra demokrasi mücadelesi içerisindeki bize yaptığı yakıştırmaları gördükten sonra ki bize hain dedi alçak dedi, şimdide çağrıda bulunuyor. Yani konu Devlet Bahçeli olunca da çok fazla bir şeyde söylemek gerekmiyor. Tayyip Erdoğan’a da söylediklerini de aklınıza getirdiğiniz zaman kol kola geziyorlar, bizi de o kadar laf söyledi ama kol kola yanına çağırmaya çalışıyor. Ne diyelim ki Allah sağlıklı uzun ömürler versin” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA