Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 27-08-2019 08:42

Ünsal: Kötü esnaf teşhir edilsin

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, sürekli her fırsatta esnafın tamamının suçlanmasının da yanlış olduğunu belirterek, “Ticari alan arttıkça bölgeye göç artıyor. Bölgeye göç arttıkça esnaf kalitesi geriliyor. Rehberleri her fırsatta suçlamak da turistin kafasında ki olumsuz düşünceyi yıkmaya yetmez. Unutmayalım ki turistin bu gün ki konuma ulaşmasına yıllardır bizim davranışlarımız sebep olmuştur. Turistin ve dolayısıyla rehberlerin kafasındaki kötü imajı onların beyinlerine nasıl kazıdıysak olumsuzluğu da yıkmak yine bizim elimizdedir. Kemer esnafının yüzde 90’nı düzgündür. Hatalı esnaf turiste kötü davranan esnaf, argo deyimle kazıklayan esnafın iş yeri kapatılsın ve teşhir edilsin böylelikle esnafın tamamı günah keçisi olmaktan da kurtarılsın” dedi.

Ünsal: Kötü esnaf teşhir edilsin

Ahmet Duran YENİGÜN 

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, yaptığı açıklamada turizmin temel sorunlarını anlattı. Turizmde temel sorunlar çözülmeden, sorunların ve uzantılarının çözülmesinin mümkün olmayacağını aktaran Ünsal, Antalya’ya yerleşen tatil turizmi olgusunun yanına, kültür, coğrafya, fuarlar, festivaller hatta sağlık turizminin de yerleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

‘TANITIM DEVLET VASITASIYLA YAPILMALI’

Turizmde yıllardır bir devlet politikası oluşturulamadığına dikkat çeken Ünsal, ne yatırımcıların ne de yerel belediyelerin turizm fuarlarından yeterli faydayı sağlayamadığını belirtti. Tanıtımların devlet vasıtasıyla yapılması gerektiğini ifade eden Ünsal, “2016 yılında, siyasi yetkililere sunduğumuz raporun bir maddesinde; turizm tanıtımlarının devlet imkânları ile yapılması, 194 ülkede bulunan büyükelçilerimizin bir turizm ataşesi gibi çalıştırılması gerektiğini belirtmiştik. Bu yıl turizm tanıtım ajansı kurulma çalışmalarını başlattı devletimiz. Umarım doğru işler yapılır, hedef ülkelere ulaşılır. Onlarca ülkeye yüzlerce dizi ihraç ediyoruz. Bu dizilerin belirli bir yüzdesi dış mekânlarda, coğrafi ve tabiat güzellikleri olan ve ya tarihi bölgelerde çekilerek ülkenin tanıtımına katkı sağlayabilir. Bu düzenlemeyi Kültür Bakanlığı mı, yoksa RÜTÜK mü yetkilidir bilmiyorum ama yetkili kurumlar bu konu üstünde çalışmalıdırlar” dedi.

‘GEREKİRSE YENİ YATIRIMLARA DUR DENİLMELİ’

Her şey dâhil sisteminin ülkenin kaynaklarını savurmaktan başka hiç bir işe yaramadığını anlatan Ünsal, “Ne yatırımcı ne de esnaf, hiç kimsenin memnun olmadığı; (daha önceki bütün toplantılardan edindiğim izlenim budur.) Örneğin: hiç bir Avrupa ülkesinde bir şişe suyu bedava içemezsiniz. Bütün konaklamalar oda kahvaltı, talep halinde yarım pansiyondur. Tesislerimizin yeterince doldurulamadığı bir gerçektir. Yılın on iki ayı turizm yapılabilecek bir il de, sezon sadece beş ya da altı ay ile sınırlı kalıyorsa, deniz güneş ve kumun dışında ürünler bulmamız lazım. Sezonun süresini uzatabildiğimiz kadar uzatmamız lazım. Bölgemizdeki tesislerin çalışma sürelerini uzatmak, turizmi daha geniş aylara yaymak için; gerekirse yeni yatırımlara dur denmeli yatak sayısı dondurulmalıdır” diye konuştu.

‘ÇÖPLER DENİZLERİMİZİ TEHDİT EDİYOR’

Deniz ve doğayı temiz tutma konusunda vatandaşların bilinçlendirmesi gerektiğine işaret eden Ünsal, “Şu an elimizde bulunan ve tek sermaye olan deniz ve doğayı temiz tutma konusunda vatandaşlarımız bilinçlendirilmelidir. Çevreye saçılan çöpler denizlerimizi tehdit etmektedir. Özellikle deniz kenarlarında bulunan piknik alanları çöplük olmaktan kurtarılmalıdır. İlköğretim dersleri arasına çevre bilincini işleyen ders koymak da faydalı olacaktır mutlaka.”

‘GÖÇ ARTTIKÇA ESNAF KALİTESİ GERİLİYOR’

Antalya bölgesinde ticari alanların artmasıyla göç artışının da yaşandığını belirten Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, “İl olarak son yıllarda çok fazla göç almaktayız. Bu esnafın yapısını da tahrip etmektedir. Esnaf enflasyonunun önüne geçmek lazım, esnaf planlaması yapılması lazım derken ilerideki tehlikeyi görüyorduk ama yetkililere anlatamadık. Ticari takside kota var, dolmuş, minibüs ve otobüste kota var, ama maalesef esnafta kota yok. Her isteyen, her istediği işi, istediği yerde yapabiliyor. Siyasi yetkililer esnaf planlaması ile ilgili yasal bir düzenlemeye sıcak bakmıyorsa, yerel yönetimler ile bu sorunu aşmanın yöntemi ticari alanların sınırlandırılmasıdır. Bir otel yapılıyor karşısına onlarca kaçak baraka dükkân yapılıyor. Ticari alan arttıkça bölgeye göç artıyor. Bölgeye göç arttıkça esnaf kalitesi geriliyor.”

‘REHBERLERE MALZEME VERMEMELİYİZ’

Ünsal sözlerine şöyle devam etti:

“İlimiz turizmin başkentiyse eğer bütün sektörlerde iş kuracak olanlardan belirli ölçüler aranmalı. Mesleki yeterliliklerinden tutun da, kişisel gelişimlerine kadar birçok konuda kıstaslar aranmalı böylece seçkin esnaf kitlesi yaratılmalıdır. Mevcut esnaflar kişisel gelişim ve iletişim eğitimlerine tabi tutulmalı, hem müşterileri ile hem de esnaf arkadaşları ile sağlıklı davranışı öğrenmelidirler. Böylelikle bir birlerini kötülemekten de vazgeçerler belki. Esnaf birbirini kötülerken aynı zamanda kendini de kötülediğinin farkında değil ne yazık ki. Rehberleri her fırsatta suçlamak da turistin kafasında ki olumsuz düşünceyi yıkmaya yetmez. Esnaflar olarak bizler rehberlere malzeme vermemeliyiz. Biz davranışlarımızı düzelterek rehberleri yalancı konumuna düşürmeliyiz. Buda eğitimli bilgili ve saygılı esnaf ile olur.”

‘TURİST GÜVENDE HİSSEDERSE ÇARŞIYA ÇIKACAKTIR’

Esnafların turistlere müşteri gibi değil evlerine gelen misafir gibi davranması gerektiğine dikkat çeken Ünsal, “Turist otele hapsediliyor dışarı bırakılmıyor serzenişlerinin sonu yok. Turiste dışarı çıkma sebepleri yaratmalıyız. Temalı caddeleri, parkları, sokakları, belirli bir tarzda giydirilmiş binaları ile Kemer ve çevresi turistin görmek için can atacağı sanatsal ve görsel şölene dönüştürülürse turist dışarı çıkacaktır. Turist sokakta kendini güvende hissederse çarşıya çıkacaktır. Turiste müşteri değil de evimize gelen bir misafirmiş gibi davranmayı öğrenmeliyiz. Unutmayalım ki turistin bu gün ki konuma ulaşmasına yıllardır bizim davranışlarımız sebep olmuştur. Turistin ve dolayısıyla rehberlerin kafasındaki kötü imajı onların beyinlerine nasıl kazıdıysak olumsuzluğu da yıkmak yine bizim elimizdedir” şeklinde konuştu.

‘GÜNDE BİR KELİME YILDA 365 KELİME EDER’

Esnafların yanında çalıştırdığı tezgâhtarları kontrol edecek beceriye ve yeteneğe de sahip olmasına işaret eden Ünsal, turizmin içersindeki her esnafın mutlaka geçerli olan bir ya da iki yabancı dili konuşmak zorunda olduğunu ifade etti. “Bu iş kolay mı?” diyen esnaflara da cevabının hazır olduğunu söyleyen Ünsal “Günde bir kelime ezberleyin yılda üç yüz altmış beş kelime eder. Günlük hayat yüz ile iki yüz kelime arasında dönüyor zaten” dedi.

‘ÜRÜNLERİN MUTLAKA FİYAT ETİKETİ OLMALI’

Pazarlık usulü mal satmanın üçüncü dünya ülkelerinin yöntemi olduğunu söyleyen Ünsal, “İş yerlerimizde sattığımız ürünlerin mutlaka fiyat etiketleri bulundurulmalıdır. Bu zaten yasal bir zorunluluktur. Bu konudaki denetimlerde tolerans gösterilmemelidir. İnsanların AVM’leri tercih etmesinin sebebi; her ürünün üstünde fiyat etiketi olması ve hiç kimsenin, hiçbir şekilde kendisini rahatsız etmemesidir. Alışverişini bitirdiğinde gidip sadece kasiyer ile muhatap olmasıdır. Rahat ve hiçbir baskı olmadan alışverişini yapabilmesidir.”

‘TEŞHİR EDİLSİN’

Sürekli her fırsatta esnafın tamamının suçlanmasının da yanlış olduğunu belirten Ünsal, “Kemer esnafının yüzde 90’nı düzgündür. Hatalı esnaf turiste kötü davranan esnaftır. Argo deyimle kazıklayan esnafın iş yeri kapatılsın ve teşhir edilsin böylelikle esnafın tamamı günah keçisi olmaktan da kurtarılsın” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 13 5
 • 2 Fenerbahçe 10 5
 • 3 Gazişehir Gaziantep 10 5
 • 4 Denizlispor 8 5
 • 5 Çaykur Rizespor 8 5
 • 6 Galatasaray 8 5
 • 7 Yeni Malatyaspor 7 5
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Göztepe 5 5
 • 12 Antalyaspor 5 5
 • 13 MKE Ankaragücü 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 Kasımpaşa 4 5
 • 16 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 17 Kayserispor 3 5
 • 18 Gençlerbirliği 2 5
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA