Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 26-08-2019 09:46

‘Hedef pazarlarımız gün geçtikçe büyüyor’

Rixos Premium Tekirova Genel Müdürü Faruk Karaca, gazetemize Antalya turizmi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Karaca, “Ana hedeflerimizi büyütmekle birlikte daha önceki dönemlerde az misafir aldığımız fakat yaptığımız bu küçük değişikliklerle onları da geliştirmiş olduğumuz bir konumdayız. Allah vergisi doğamız ile denizimiz ve yine çalışkan halkımız var. Bu konuda dünyanın hiç noktası ile kıyaslanamayız. Dubai’ye, Vegas’a, Makau’ya gittiğinizde böyle bir doğayı, havayı ve denizi bulamazsınız, ayrıca bu kadar iyi çalışan insanlarda yok. Bizim kendimizi eleştirmemiz gereken noktalar var. Bugün bu ülkelere gidip havalimanına indiğinizde pırıl pırıl bir alan görürüsünüz, yerlerde sigara izmariti görmezsiniz, çünkü o ülkeler bunların tedbirini almış durumdalar. Otele giderken hoplaya zıplaya gittiğiniz asfaltlar, her tarafta ne olduğu belli olmayan pankartlar veya tabelalar, 20 metrekare dükkanı olup 100 metrekare tabela asmış hiçbir şirket göremezsiniz. Ama ne yazık ki Allah vergisi bu güzel ülkemizde sanırım yapamadığımız işlerin başında yönetmek geliyor. Otellerimiz bu saydığım ülkelerin otellerinden gerçekten çok daha iyi. Ama şehirlerimiz Antalya’mız 5 yıldızlı ölçekte değerlendirilecekse bana göre 1 yıldız bile değil” dedi.

‘Hedef pazarlarımız gün geçtikçe büyüyor’

Ahmet Duran YENİGÜN

Rixos Premium Tekirova Genel Müdürü Faruk Karaca, Antalya turizmi hakkında gazetemize değerlendirmede bulundu. 2019 yılının güzel başladığını ve devam ettiğini ifade eden Karaca, hem Rixos için hem Türk turizm için hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, “2018 yılına göre hatırı sayılır bir oranda büyümemizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde genel olarak her şey çok iyi gidiyor. Hedefimiz bu yılı geçen yıla oranla istediğimiz oranlarla kapatıp bütçelerimiz ve ekibimizle birlikte 2020 sezonuna hazırlıklarına devam ediyoruz” dedi.

‘YÜKSEK BÜTÇELİ ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

Rixos’un hem Türkiye hem yurtdışında tesisleri bulunduğunu ve bu tesislerinin her birinin birer konseptinin olduğunu anlatan Karaca, “Rixos Premium Tekirova’nın konsepti de çocuk ve aile üzerine konumlandırılmıştır ve bizde bütün çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirmekteyiz. Çocuk ve ailelere yönelik yüksek bütçeli organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Hatta bundan birkaç gün önce yedincisini yaptığımız ‘Rixy Kids Fest’ adı altında gerçekleştirdiğimiz çok özel çocuk konseptli festivalimiz tamamlandı. Yine bununla birlikte 15 Temmuz tarihide çocuk olimpiyatlarımız ile anne baba ve çocukların dahil olduğu çocuk triatlon organizasyonları, futbolun bütün içimizde var olduğunu anımsayarak çocuklara vermiş olduğumuz çok özel futbol aktivitesi organizasyonu ve bu organizasyonda Rusya’nın önemli futbol akademilerinde biriyle çalışmaktayız. Yine özellikle kız çocuklarımızı ilgisini çekmesi amacıyla Rusya’nın en önemli bale okullarında biriyle çalışıp burada bale eğitimleri vermekteyiz. Bu ve bununa benzer organizasyonlarla aile ve çocuk konseptini bu tesiste dolu dolu gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

‘HEDEF PAZARLARIMIZ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜMEKTE’

Herşey dahil sisteminin Türkiye’de ve Antalya’da farklı şekillerde konuşlandırılmış bir sistem olduğunu ifade eden Faruk Karaca, “Biz ultra all inclusive denilen herşey dahil sistemi içerisinde yer alıyoruz. Rixos’un da açıldığı sezondan bu yana dahil olduğu herşey dahil sistemi var. Bu sistem markanın değerinden dolayı da diğer sistemlerden biraz daha farklı ve misafirler tarafından da değerli kılınabiliniyor. Rixos’un konseptleri tesislerin özellikleri sayesinde dünyada ve hedef olan marketlerimizde gerçekten beğenilmekte ve takip edilmekte. Tesislerimize tekrar gelen misafir oranları da oldukça yüksek. Hedef pazarını her gün genişleten sadece bir iki pazara takılı kalmayan hem bunu kendi tesislerinde hem de önceki yıllarda Belek’te açılmış olan Avrupa’nın en büyük temalı parkının sayesinde hedef pazarlarımız gün geçtikçe büyümekte. Ana hedeflerimizi büyütmekle birlikte daha önceki dönemlerde az misafir aldığımız fakat yaptığımız bu küçük değişikliklerle onları da geliştirmiş olduğumuz bir konumdayız” dedi.

‘KENDİMİZİ ELEŞTİRMEMİZ GEREKEN NOKTALAR VAR’

Turizm pazarından beklentilerini anlatan Karaca, dünyada birçok turizm destinasyonuna gittiğini ve gitmeye de devam ettiğini belirterek, “Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke ve Antalya çok özel bir şehir. Kemer ve Tekirova bana göre cennetin bir köşesi. Ben dünyada birçok turizm destinasyonuna gittim ve gitmeye de devam ediyorum. Çünkü, nasıl insanlar bizim yeniliklerimizi takip edip kopyalabiliyorlarsa bizde gelişen dünyanın yeni trendlerini görmek zorundayız ve bu trendlerde başı çeken ülkelerle birlikte onların neler yaptığını analiz edip bunların hangilerini uygulayabileceğimizi bünyemize katmak zorundayız. Bu çerçevede ben genel olarak kış sezonunda gidilmesi gereken destinasyonlara genel olarak gidiyorum. Gördüğüm artılarımız ve eksilerimiz var. Derler ya; ‘çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına batırmamız lazım’ diye, t cetvelini yaptığımızda başarılı olduğumuz noktalar öncelikle Allah vergisi doğamız ile denizimiz ve yine çalışkan halkımız. Bu konuda dünyanın hiç noktası ile kıyaslanamayız. Dubai’ye gittiğinizde böyle bir doğayı, havayı ve denizi bulamazsınız. Vegas’a gittiğinizde zaten doğa ve deniz yok, ayrıca bu kadar iyi çalışan insanlarda yok. Çin’de Makau’da gittiğinizde yine aynı gerçekler, fakat birde t cetvelinin diğer tarafı var, yani bizim kendimizi eleştirmemiz gereken noktalar.”

‘VAHİM BİR TABLO’

1995 yılından bu yana Antalya turizminin içerisinde olduğunu ifade eden Karaca, sözlerine şöyle devam etti:

“O yıldan beri her yıl aynı cümleleri duyuyorum ‘turizmimizi genişletmeliyiz’ diye, ne bunlar futbol, basketbol ve voleybol. Turizm genişletilmesi bu şekilde olacağı kanısında asla değilim. Neden? Önceki dönemlerde dünya turizm destinasyonlarında yapılmış olan analiz sonuçlarında 2018 yılının sonuçlarına göre bir turist otelde harcadığı oda gelirinin haricinde ülkeye şehre bıraktığı gelir ilk 20 listesinde ilk sırada 581 dolarla Dubai var, ikinci sırda ise 381 dolarla Paris var. İlk defa Antalya ilk 20 listesine girdi. Sekizinci sırada 89 dolarla İstanbul, 29 dolarla Antalya. Bakın ne kadar düşük ve vahim bir tablo. Neden Antalya’ya gelen turist para harcamıyor? Bunu hangi turizm işinde olan kime sorarsanız sorun ilk verecekleri cevap ‘all inclusive’ diyecekler. Bana göre all inclusive cevabı sadece gerçeklerden kaçıp bir yalana tutulmanın en kolay yolu. Neden? Rakiplerimiz kim? Dubai, Makau, Paris, Vegas’mı? bugün bu ülkelere gidip havalimanına indiğinizde pırıl pırıl bir alan görürüsünüz, yerlerde sigara izmariti görmezsiniz, çünkü o ülkeler bunların tedbirini almış durumdalar. Otele giderken hoplaya zıplaya gittiğiniz asfaltlar görmezsiniz, her tarafta ne olduğu belli olmayan pankartlar veya tabelalar göremezsiniz, 20 metrekare dükkanı olup 100 metrekare tabela asmış hiçbir şirket göremezsiniz.

‘BANA GÖRE 1 YILDIZ BİLE DEĞİL’

Ama ne yazık ki Allah vergisi bu güzel ülkemizde sanırım yapamadığımız işlerin başında yönetmek geliyor. Bizim ana sorunumuz şehrimiz. Otellerimiz bu saydığım ülkelerin otellerinden gerçekten çok daha iyi. Ama şehirlerimiz Antalya’mız 5 yıldızlı ölçekte değerlendirilecekse bana göre 1 yıldız bile değil. 1995 yılında Antalya’ya ilk geldiğimde Markantalya otogardı ve Kemer’e tek şeritli yolda gittim. O yıl yol inşaatı başladı ve o yıldan bu yana Kemer-Alanya yolu tamamlanamadı. Ayrıca her tarafta kırık kaldırım taşları, belli olmayan kaldırımlar, nereye gideceğiniz belli olmadığı yol tabelaları ve daha kötüsü engelliler için kaldırımlarda yapılan fakat hiçbir engellinin denemediği denese belki hayatına mal olacağı sonuçların ortaya çıkacağı bir sistem var. Türkiye’de turizm bölgelerinde bir analiz yapılsa ve deseler ki; ‘yollarda yaya saygı ne sevide’ bundan 20 yıl önce Rusya’da trafikte ayağınızı yola atamazdınız, ama bugün hor gördüğümüz Rusya Ukrayna bu kadar trafikte saygılı olamaz. Biz ne yapıyoruz? Hemen bir tabela asıyoruz ‘burada yaya saygı var’, tabela asmakla resmimizi koymakla ne parklarımız düzelir ne yollarımız düzelir.”

‘GELEN MİSAFİR SADECE BİZE GÜLER’

Türk turizminde yıllardır süren kalifiye eleman sorununa da değinen Karaca, en ciddi sorunun dil problemi olduğunu belirterek, “Kadromun onda birini yabancı personellerle tamamlıyorum. Neden? Bunu Türk personelle yapamazmıyım? Yapabilirim. Ama ben zaten misafir kitlesinin yüzde 90’nın yabancı olduğu bir tesisin yöneticisiyim ve ne yazık ki kabul etmek gerekirse eğitim seviyelerimiz nedeniyle Türk çalışanlarımızın ciddi bir dil problemi var. Gelen turistle yerli çalışanım ile iletişim kuramayacaksam zorunlu yabancı personele ihtiyacım var. Sonuçta tesisim içerisinde farklı ülkelerin tatlarını sunmuş olduğum özel alacarte restaurantlarım var. Şimdi Maraşlı Mehmet Fransız mutfağında başarılı olabilir mi? olur, ama 20 yıl Fransa’da çalışmıştır, gelir işin başına geçer ve başarılı olur. Ama Maraş’tan gelir Fransız restoranın başına koyarsanız o restorana gelen misafir sadece bize güler. Bizim yapmamız gereken yabancı çalışanlarımızı olması gibi getireceğiz hem üst seviye kaliteli çalışanları hem de dil sorunumuzu çözecek diğer çalışanlarımızı getireceğiz. Bu zorunlu” dedi.

‘EĞİTİMLERLE ALAKALI SONSUZ DESTEK VERİRİZ’

Tesislerinde personele yönelik her yıl yurtiçi ve yurtdışından gelen eğitmenler tarafından eğitimler verildiğini aktaran Faruk Karaca, “Yönetim Kurulu Başkanımız sayın Fettah Tamince’nin hem çalışanlarımıza hem yöneticilerimize verdiği değer benim her zaman kendisini takdir ettiğim bir noktadır. Bizim bütçelerimizle personel eğitim kalemlerimiz gerçekten de ciddi rakamlardadır ve biz personel eğitimleri için yurtdışından ve yurtiçinden çok iyi eğitmenleri bütün yıl tesislerimize getiririz. Ayrıca kadrolarımızda gözündeki ışığı gördüğümüz çalışanlarımızın tamamına yurtdışında eğitimlerle alakalı sonsuz destek veririz. Örnek vermek gerekirse bugün bar ekibinden çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz bir arkadaşımız kış sezonunda Çin’de yapılacak uluslararası bir yarışma için bizden destek istedi, desteğimiz sonsuzdur. Housekeeper arkadaşımız dil gelişimi için kış sezonunda Londra’da eğitime gitmek istedi, ona da desteğimiz sonsuzdur. Biz ne kadar çalışanlarımızı eğitirsek ne kadar onlara değerli olduklarını hissettirirsek o kadar başarılı oluruz” diye konuştu.

‘HEP GÖRMEZDEN GELMEYE ÇALIŞTIK’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu tarafından geçtiğimiz günlerde Tekirova’da düzenlenen Bizim Sokak Toplantısı hakkında da konuşan Karaca, “Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu seçimleri kazandığı için tekrar tebrik ediyorum, önümüzdeki süreçte kendisini her zaman yanında destekleyeceğimizden emin olmasını buradan belirtmek istiyorum. Burada gerçekleştirilen toplantı gerçekten beni şaşırttı. Ben bu toplantıları daha önce duymuştum ama ilk defa katıldım. Otel yöneticileri olarak burada yerel yöneticilerle her zaman toplantı yapıyoruz. Kolluk kuvvetleri, belediye başkanı ve kaymakamımızla belirli dönemlerde sorunlarımızı anlatıyoruz sohbetlerimizi yapıyoruz ve geri geliyoruz. Fakat ilk defa genel müdürlerle birlikte bu bölgenin hiç tanımadığımız oda ve dernek başkanları ile toplantı yaptık. O arkadaşların gerçekten de hiçbirini tanımıyorum. Şimdi yeni birilerini tanımanın mutluluğu var üzerimde ve bu insanlar bizim görmediğimiz ama destek aldığımız insanlar. Biz hep kendi sorunlarımızı söylüyoruz, ama bugüne kadar hiç onların dertlerini ve sorunlarını dinlemedik veya sorunlarını hep görmezden gelmeye çalıştık. Benim hep kabul ettiğim bir prensibim var, bir şeyi yıkıp yapmanın en basit yol olduğunu düşürüm, var olanın operatif olarak kullanılması her zaman çok daha değerledir. Burada da hemen yarın bu arkadaşlarımıza sonsuz destek veririz diyemem, ama ben onların sorunlarını dinledim ve yarından itibaren sorunları için adım atacağımdan eminim” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA