Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 08-08-2019 08:54

'Kendinizi düşünmeyi bırakın'

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer’de sürdürülebilir turizm için atılması gereken adımları gazetemize anlattı. Turizmde gelir dağılımı bozukluğu Kemer’de had safhada hissedilmeye başladığını belirten Sönmez, “Turizmin tüm tarafları bir masa etrafında bir araya gelmeyi başarmalı ve birbirinin ayağına basarak turizmde kendini düşünmeyi bırakmalıdır. Karşıdakini yıpratmak kimseye kazandırmıyor, aksine hep beraber Kemer kaybediyor. Kemer adına gelecek adına çok ümitliyiz. Ancak bir arada olmadan toplanmadan olmaz. Birbirimize olan samimi duygularımızı kaybetmeyelim ve yıpratmayalım. Turizmin tüm tarafları asli görevlerine geri dönmelidirler” dedi.

'Kendinizi düşünmeyi bırakın'

Ahmet Duran YENİGÜN

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, gazetemizi ziyaret ederek Kemer’de sürdürülebilir turizm için atılması gereken adımlar ve yapılması gerek konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘KENT KONSEYİ BÜYÜK MİSYON ÜSTLENECEKTİR’

Kemer Turizmi için alınacak kararlarda ilkelerin esas olduğu bir yaklaşıma geçmek zorunda olduklarını bildiren Sönmez, “Dünyanın kabul ettiği ilkeler bizimde ilkelerimiz olmalıdır. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre sürdürülebilir turizm ilkeleri şunlardır: Ekonomik Süreklilik, Ziyaretçi Memnuniyeti, Fiziki Bütünlük, Yerel Kalkınma, Yerelden Kontrol, Biyolojik Çeşitlilik, İstihdam Kalitesi, Toplumsal Refah, Kaynakların Verimli Kullanımı, Sosyal Katılım ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kültürel Zenginlik, Çevresel Etki. Kültür Ve Turizm Bakanlığımızca belirlenen turizm ilkeleri de şunlardır: Doğa Dostu Ulaşım, İstihdam Yaratma, Toplumsal ve Kültürel Değerlerin Korunması, Yerel Ekonominin Desteklenmesi Ve Adil Ticaret, Yerel İşletmelerin Desteklenmesi, Biyolojik Çeşitliliğin Korunması, Herkes İçin Erişebilirlik, Atık Yönetimi ve Atık Azaltımı, Enerjinin Verimli Kullanımı, Su Tüketiminin Azaltılmasıdır. Turizmin tüm tarafları haksız rekabetten bahsetmektedir. Peki rekabette haklı olanlar nedir? Kemer oluşturacağı komisyonlarla haklı rekabeti tanımlamalıdır ve ilkelere bağlamalıdır. Bu nedenle yukarıda ilkeler bu tanımlamalar için turizm anayasası yerine geçmelidir. İşte bu noktada kurulacak Kent Konseyi büyük misyon üstlenecektir. Kemer olarak bu saydıklarımız her bir ilke ayrı bir değerdir, sahip çıkmalıyız ve özümsemeliyiz” dedi.

‘KEMER KAYBEDİYOR’

Kemer’in turizmde geldiği nokta ve yapılması gerekenleri özetleyen Rıza Sönmez, sürdürülebilir ve çevreci turizm ile turizmin tabana yayılmasının ana hedefleri olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Turizmde gelir dağılımı bozukluğu Kemer’de had safhada hissedilmeye başlamıştır. Turizmin tüm tarafları bir masa etrafında bir araya gelmeyi başarmalı ve birbirinin ayağına basarak turizmde kendini düşünmeyi bırakmalıdır. Şu iyi bilinsin ki karşıdakini yıpratarak sizde kazanmıyorsunuz hep beraber Kemer kaybediyor.Turizmin tüm tarafları asli görevlerine geri dönmelidirler. Kemer’de kişi başı turizm harcaması 1000 dolardan 630 dolarlara gerilediyse tarafların kendi işini daha iyi yapmak yerine kolaycılığa kaçarak diğer turizm paydaşının işlerini ilgilenmesinden kaynaklanmaktadır.”

‘YATAK KAPASİTESİ ARTIŞINA DUR DENİLMELİ’

Kemer’deki gelinen yaklaşık 120 bin yatak kapasitesi çevre kirliliğine ve doğanın tahribine sebep olmaya başladığını ifade eden Sönmez, “Bugünlerde kararlı tedbirler almazsak çok acı sonuçlara katlanmak zorunda kalacağız. Konaklama tesislerindeki yatak kapasitesi artışına dur denilmelidir. Kemer coğrafyasında oluşacak taleplere fiyatla karşılık verilmelidir. Kapasite kullanım oranları dikkatlice incelendiğinde tam kapasite dolan günlerin ne kadar az olduğu net görülecektir. Yeni yatak kapasitesi yerine ömrünü tamamlamış tesislerin iyileştirmesi amaç olmalıdır.”

‘ELEMAN KALİTESİ ARTIRMALI’

Kemer turizminde istihdam kalitesinin çok gerilediğine işaret eden Başkan Rıza Sönmez, “Düşük fiyatla müşteri düşük ücretli eleman neticesi doğurmuştur. Misafirlerimizle yaşanan kötü diyaloglar bu durumun sonucudur. Turizmin tüm tarafları asli faaliyetlerinin ötesine geçmiştir. Haklı ve haksız rekabet tanımları birbirine karışmıştır. Kemer’de hizmet veren seyahat acenteleri süratle eleman kalitesi artırmalıdır. Vasıfsız elemanlarla verilen hizmet turizme zarar vermektedir. Asli görevleri olan seyahat işleri ile iştigal etmelidirler” dedi.

‘FİYAT ETİKETİ OLMADAN ÜRÜN SATILMAMALI’

Kemer’e gelen misafirlerin rahatça dolaşma ve alışveriş yapma özgürlüğüne sahip olduğunun altını çizen Sönmez, “Turizmde şehir turunu artıracak politikalar üretmeliyiz. Öncelikle ulaşımda turistin her yere ulaşabilmesi esastır. Ulaşımda tıka basa yolcu taşıma geleneği zaman zaman görülmeye devam etmektedir. Şehrimize gelen misafir rahatça dolaşma ve alış veriş yapma özgürlüğüne sahiptir. Sizin işletmenize gelinceye kadar sayısız kereler buyur etmek, hatta selam bile vermek misafirlerimize rahatsızlık verebilmektedir. Otelden çıkan misafirlerin yaşadığı olumsuzluklar kabul edilemez, maalesef bazen yüz kızartıcı seviyelere gelen hikayeler duymaktayız. Bir kere istisnasız hiçbir işletme fiyat etiketi olmadan ürün satmamalı” diye konuştu.

‘KEMER TURİZMİNE KATKIDA BULUNMALILAR’

Kemer’de turizmci ve iş insanlarının sivil toplum örgütlerine sahip çıkması gerektiğine işaret eden Rıza Sönmez, “İşte bu nokta da 25 yıldır faal olan ve tüm turizmin taraflarını bir araya getiren Kemer’in kültürel mirası olan en uzun soluklu STK’sı olan KEMİAD olarak uygunsuz hizmet veren şahıslara ve işletmelere prim vermedik ve vermemeye devam edeceğiz. Bu tarz işletmeleri üye olarak kabul etmedik. Bizler Kemer’i çok seviyoruz ve geleceğinden endişe ediyoruz. Bu noktada fiyat etiketi olmayan hiçbir işletmeyi üye kabul etmeyeceğiz ve mevcut üyelerimizi denetleyeceğiz. Kemer’de zorunlu olan Ticaret Odası ve Esnaf odasının topladıkları aidatların önemli kısmını her yıl Kemer turizmi adına vermeleri ya da Kemer için iyileştirici projeler üreterek katkıda bulunmalıdırlar. Kemer halkı faaliyetleri ve harcamaları hak ediyor. Bizlerde takipçisi olacağız” dedi.

‘BİR ARADA OLMADAN OLMAZ’

Kemer’de kamu ve yerel yönetim Kemer’i değerlendirmeye ve de aynı zamanda sorunlarına çözüm bulmaya gayret etmekte olduklarını belirten Sönmez, “Beklentilerimiz hala mevcuttur ve çoktur ancak onların gayretlerini desteklemeye daha iyisini nasıl yaparız düşüncelerimizi paylaşmaya onlarla yakın işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz ve etmeliyiz. Yönetime geldiğimiz 13 Nisan’dan bu yana tanıdığımız otelcilerimizde, taşımacılarımızda, turizm işletmelerinde çok değerli sağduyulu güzel insanlar tanıdık ve Kemer adına gelecek adına çok ümitliyiz. Ancak bir arada olmadan toplanmadan olmaz. Birbirimize olan samimi duygularımızı kaybetmeyelim ve yıpratmayalım.”

‘STK’LAR DESTEKLENMELİDİR’

Kemer’in akil insanlarını KEMİAD çatısı altında toplanmaya, KEMİAD Komitelerinde görev almaya davet eden Rıza Sönmez, “STK’lar desteklenmelidir. Şu iyi bilinmeli ki şu an KEMİAD yönetim kurulunda ve komitelerde görev yapan tüm arkadaşlarımız Kemer’e olan sosyal borcunu ödemek için gayret göstermektedirler. Kemer’de yaşayan ve Kemer’imizin herkesin geleceğinden endişe duyan, benimde Kemer’e bir borcum var diyen herkesi KEMİAD çatısı altında faal olmaya davet ediyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA