Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 19-07-2019 18:19

‘Artık bıçak kemiği bile delmiştir’

Kemer’de esnaflar, Kemer Esnaf ve Turizmciler Derneği’nde (KESDER) bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Esnaf adına açıklamada bulunan KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaoğlu’na seslenerek, “Yaklaşık 4 aydır Necati başkandan taleplerimizi istiyoruz, söz veriyor iyi niyetle bir şeyler yapmak için uğraşıyor, ama başka yerden baskı gelince geri adım atıyor. Kendisine söz verip arkasından iş çevirenlerin sözüne mi değer verecek yoksa hep kendisine karşı sabırla ve samimiyetle yaklaşan eylem talebini ileten sizlere duvar olanların sözüne mi değer verecek. Kararını ver Başkanım. Umudumuz her geçen gün tükenmektedir. Esnaflarımız her geçen yıl güç kaybetmektedir, artık bıçak kemiği bile delmiştir” dedi.

‘Artık bıçak kemiği bile delmiştir’

Şüheda DAYANTÜRK

KESDER öncülüğünde Kemer’deki esnaflar dernek binasında bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Esnaf adına açıklamada bulunan KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, “Bizden aylardır eylem talebinde bulundunuz ve bizde, yeni seçilmiş yönetime karşı yapılacak bir eylem için çok erken olduğunu biraz zaman tanımamız gerektiğini belirtmiştik. Ama üzerinden nerdeyse 4 ay geçmesine rağmen umudumuz her geçen gün tükenmektedir. Esnaflarımız her geçen yıl güç kaybetmektedir, Artık bıçak kemiği bile delmiştir” dedi.

‘BİZİ KENDİLERİNE DÜŞMAN OLARAK GÖRÜYORLAR’

Esnaflara 6 yıllık süre içerisinde KESDER olarak neler yaptıklarından bahseden Çilengir, “2013’te 8 kişiyle çıktığımız bu yolda, ciddi derecede hanutçulukla etkin mücadele ettik, tüm ilgili kurum ve kişilere sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi ilettik. Antalya Milletvekillerimizin tamamına, Turizm Bakanlığımıza, O dönem Başbakanlığımıza, Cumhurbaşkanlığımıza dosyalar verdik ve mail attık. Sorunlarımızın çözümü için Büyük Millet Meclisi’nde komisyon kurularak turizmin tüm birimlerinin görüşlerinin alınmasını ve herkesin kendi işini yaparken para kazanabilir hale getirilmesi için yasalar yapılmasını ve denetlenmesini talep ettik. O dönem ilk defa Kemer tanıtım WEB sayfasını kurdurarak, dergiler, poşetler, tabelalar yaptırdık. İki ay ciddi hanutçuluk denetimleri yaptırdık. Ama o gün haklarını savunduğumuz taşıma kooperatiflerinin yöneticilerinden bir kısmı bizi kendilerine yıllardır düşman görmektedir. Bunun yanında her platformda 6 yıldır Kemer esnafının sorunlarını ve çözüm önerilerimizi anlattık. Kemer sivil toplum platformunu oluşturup, sosyal alanlarımız için davalar açtık. Kındılçeşme ve Phaselis’in otel sahası olarak verilmesine karşı dava açtık ve kazandık. 2016 krizinde Kaymakamlık, Valilik ve ilgili bakanlara dilekçe verdik (esnafların tamamına uygun maliyetli kredi verilmesi için olumlu cevap aldık) Belediyemiz 1 defalığa mahsus vergi ve harçları almasın veya yarı oranda indirim yapsın diye talepte bulunduk. Oda aidatları alınmasın vergiler 1 defaya mahsus alınmasın dedik reddedildi, kiralarımızda indirime gidilsin diye taleplerde bulunduk.”

‘YAPILABİLECEK ÇOK ŞEY VAR’

Daha önceki belediye yönetimi ile iletişim kuramadıklarını aktaran Çilengir, “Daha önceki Belediye Başkanımızla asla iletişim kuramadık hep hor görüldük, hiç bir isteğimiz kabul olmadı, hatta bonzai arttığı zaman buraya uzman getirip okullarda seminer düzenleyecektik onu bile reddetti. Ayrıca siz esnaf dostlarımız bugüne kadar 2013’te verdiğiniz desteği sürdürmediniz. Başarılı olabilmemizin tek yolu ortak hareket etmek daha da önemlisi sürdürebilir olmak. Yani devamlılığı sağlamak. Sizler eğer derneğimize sahip çıkmaya devam etseydiniz, bugün sorunlarımızın yüzde 90’ını halletmiş olarak karşınızda olurduk. O wampir kiki ve shopları yok ederdik. Ama bugün çok geç, çünkü imar affı denilen şey bir nebzede olsa elimizi bağlıyor. Ama hala hanutçulukla ilgili yapılabilecek çok şey var” dedi.

‘ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

4 yıldır dolmuş durakları ve güzergahları için talepte bulunduklarını anlatan Abdullah Çilergir, “Söz alıyoruz, 3 gün sonra bir şeyler araya giriyor iş bozuluyor. En son durum UKOME temsilcileri ile yaptığımız toplantıda ve belediyede yaptığımız toplantıda yine karar çıkmadı. Başkan ve meclis üyelerimiz konuya evet demelerine rağmen Şöförler Odası Başkanı sayın Mustafa Tıraş ve Kemer Tur Başkanı sayın Oktay Çelik ısrarla itiraz etmeye devam ettiler. Konuyu çözecek olan Sayın Topaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanmız Sayın Muhittin Böcek’dir. Sayın Böcek’ten konuyu binlerce Kemer esnafları adına acilen çözmesini bekliyoruz” dedi.

‘ESNAFLARIMIZ KENDİSİ YAPSIN’

Giyim pazarları konusuna da değinen Çilengir, “Biz 6 yıldır çarşılarda kurulsun esnaflarımız kendisi yapsın diye talepte bulunuyoruz. Otellerin içinde Kemer ve çarşılarının tanıtımı konusunda ve hanuçulukla etkin mücadele konusunda seçim döneminde her 3 adaydan da talepte bulunduk. Sadece Belediye başkanımız Necati Topaloğlu bunları TV’den söz verdi ve esnafımızın oyunu aldı.”

‘KARARINI VER BAŞKANIM’

Yaklaşık 4 aydır Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’ndan esnafın taleplerini yerine getirmesini istediklerini anlatan Çilengir, “Söz veriyor iyi niyetle bir şeyler yapmak için uğraşıyor, ama başka yerden baskı gelince geri adım atıyor. Tam bu iş çözüldü deyip arkamızı döndüğümüz anda veya baskı oluştuğunda iş bozuluyor. Bizler haklı olduğumuz konularda dik duruş bekliyoruz. Ayrıca artık tarafını belli etmesinin zamanı geldi de geçti bile. Kendisine söz verip arkasından iş çevirenlerin sözüne mi değer verecek yoksa hep kendisine karşı sabırla ve samimiyetle yaklaşan eylem talebini ileten sizlere duvar olanların sözüne mi değer verecek kararını ver Başkanım” dedi.

‘NE DAVET EDİLDİK NE DE UYGULAMA YAPILDIĞINI GÖRDÜK’

16 Nisan 2019 tarihinde Kemer Kaymakamlığı’na hanutçuluk denetimleri için verdikleri dilekçeye hala cevap alamadıklarını bildiren Çilengir, “Kaymakamlık bünyesinde bir komisyon kurulması ve çalışma yapılması kararı vardı, ama ne komisyona davet edildik nede uygulama yapıldığını gördük.Bölge tanıtım konusunda taleplerimizden en ciddi adım bu yönde atıldı. Belediye başkanımıza ve meclis üyelerimize teşekkür ederken Temmuz meclisinde kurulan komisyonun bir an önce harekete geçmesini ve çarşılarımızın ve bölgemizin tanıtım videosunun bir an önce sosyal medya hesaplarında ve otellerimizin ekranlarında yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA