Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 12-07-2019 18:30

“Çocuklarınızın düşmelerini önemseyin!”

Geldi geliyor derken karneler alındı tatil başladı. Özellikle çocuklarına karne hediyesi olarak paten, kaykay ve bisiklet alan anne babaları bazı tehlikeler bekliyor. Çünkü çocukluk dönemindeki düşmeye bağlı kazalar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Basit bir düşmeyle oluşan dirsek kırıkları kolun kaybına yol açabileceği gibi, tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor.

“Çocuklarınızın düşmelerini önemseyin!”

Şüheda DAYANTÜRK

Çocuk oyunlarında oluşan kazalarda dirsek üzerine düşme durumu çok sık yaşanıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel;karne tatili sonrası yaz tatiline çıkan çocukların bu aylarda vakitlerinin büyük çoğunluğunu parkta oynayarak ya da bisiklete binerek geçirdiğini belirterek, bu çocuklar ve ebeveynleri için önemli uyarılarda bulundu. Altınel;“Özellikle çocukların bu dönemde oynadığı oyunlarda el veya doğrudan dirsek üzerine düşmeleri sıklıkla görülür. Çocuklarda düşmeye bağlı kırıklarınönemli bir bölümü dirsekte oluşur. Çünkü düşme sırasında vücudun yere çarpmasını önlemek için el veya dirseğimizi kullanırız. Yine dirsek eklemi, cilt altı yumuşak dokunun en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Bu durum onu travmalara açık hale getirir.”dedi.

DÜŞME SONRASI ÇOCUK VAKİT KAYBETMEDEN DOKTORA GÖTÜRÜLMELİ!

Çocuklarda dirsek üzerine düşme ve çarpmalar sonucu görülebilecek kırıklar hakkında da Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınelşu bilgileri verdi: “Dirsek kırıkları genellikle 8 yaş altındaki çocuklarda, özellikle de yaz döneminde sık görülen kırıkların başında gelir. Dirsek kırıkları ciddiye alınması gereken kırıklardır. Çünkü bu kırıklar damar sinir hasarına neden olabilmektedir. Acil müdahale edilmezse, kalıcı sinir hasarına hatta dolaşım bozukluğu nedeniyle gangrene sebebiyet vererek kolun kaybına yol açabilmektedir.”

DİRSEK KIRIKLARI ZAMANLA KALICI SAKATLIKLARA YOL AÇABİLİR!

Çocukların özellikle yaz aylarında başlarına gelebilecek olası dirsek kırıkları sonrası ebeveynlerin süreci en az hasarla atlatmaları için yapılması gerekenler konusunda da tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen Prof. Dr. Altınel, “Özellikle çocuklarda düşmeden ya da çarpmadan etkilenen bölgede lokal hassasiyet, şişlik, morarma ve hareket kısıtlılığı varsa mutlaka ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Çocuklarda bu tür kazalar sonrası oluşan kırıklarda, kemik zarının kalın olması nedeniyle kırık parçalar ayrışmaz ve bazen röntgenlerde dahi fark edilmeyebilir. Yine çocuk kemiği büyüme kıkırdakları içerdiği için, görüntüleme yöntemleri ile bu kıkırdakların değerlendirilmesi, yetişkin kemiğinin değerlenmesine göre daha zordur. Bu nedenle el veya dirseğinin üzerine düşme yaşayan çocukların vakit kaybedilmeden alanında uzman hekimler tarafından muayenesinin yapılması gerekir. Dirsek kırığının durumuna ve çocuğun yaşına göre tedavi planı belirlenip uygulanmakta, böylelikle kalıcı sakatlıkların önüne geçilebilmektedir” dedi.

Son olarak Prof. Dr. Altınel,dirsek kırığı geçiren çocukların ebeveynlerine de şu hatırlatmada bulundu: “Tüm tedavilere rağmen büyüme plağını içine alan dirsek kırıklarında, büyüme plağının tam veya kısmi hasar görmesine bağlı olarak zamanla kolda kısalık veya dirsekte eğrilik gelişebilmektedir. Bu açıdan dirsek kırığı geçiren çocuklar büyümeleri tamamlanana kadar bir ortopedist takibinde kalmalıdır.”

PROF. DR. LEVENT ALTINEL KİMDİR?

1994 Ege Tıp Fakültesi mezunuyum. İhtisasımı 1994-1999 yıllarında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda yaptım. Uzmanlık tezim "Omuz kırıklarında kısmi protez ameliyatları" ile ilgilidir. İhtisas sonrası Avusturya'da Prof. Zwymüller'in yanında kalça ve robotik diz protez ameliyatlarına katıldım. Çeşitli robotik cerrahi eğitim kursları aldım. Bu sayede robotik eklem protezi deneyimimi artırdım. Özellikle diz ve kalça ekleminin açık, kapalı (artroskopik) ve robotik cerrahileri ile ilgileniyorum. 2001 yılında başladığım Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 2009 yılında Doçent; 2014 yılında Akdeniz Üniversitesi’ndeyken ‘Profesör’ unvanını aldım.

Halen Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanıolarak çalışıyorum. Özel ilgi ve uzmanlık alanlarım; Diz Kireçlenmesi- Kalça Kireçlenmesi- Menisküs Yırtığı Tamirleri- Ön Çapraz Bağ Tamiri- Diz Kapağı Problemleri- Kıkırdak Hasarlarının Tedavisi- Kalça Kırık ve Çıkıklarının tedavisi- Omuz adele yırtıkları tedavisi- Omuz Sıkışması Sendromu- Omuz çıkığı tedavisi gelir. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Yukatel Denizlispor 6 2
 • 4 Çaykur Rizespor 6 2
 • 5 Trabzonspor 4 2
 • 6 Sivasspor 3 2
 • 7 Yeni Malatyaspor 3 2
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 Antalyaspor 3 2
 • 10 Konyaspor 2 2
 • 11 MKE Ankaragücü 2 2
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Galatasaray 1 2
 • 14 Kasımpaşa 1 2
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA