Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 09-07-2019 08:45

Erken teşhis hayat kurtarıyor

Antalya'da yaşayan 3065 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında 116 bin 485 kişi tarandı ve Sağlık Bakanlığı il hedef nüfusu olan 114 bin 852 sayısının üzerine çıkarak yüzde 101,4 oranı ile Türkiye birincisi oldu.

Erken teşhis hayat kurtarıyor

Antalya’da yaşayan 3065 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında 116 bin 485 kişi tarandı ve Sağlık Bakanlığı il hedef nüfusu olan 114 bin 852 sayısının üzerine çıkarak yüzde 101,4 oranı ile Türkiye birincisi oldu.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Ülkemizde kanser tarama programları Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı organizasyonunda “Ulusal Kanser Tarama Standartlarına” göre meme, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim ağzı (serviks) kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. 4069 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi ile meme kanseri taraması, 3065 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV/DNA testi ile rahim ağzı (serviks) kanseri taraması, 5070 yaş arası kadınlara ve erkeklere 2 yılda 1 GGK testi ile kalın bağırsak (kolorektal) kanseri taraması yapılmaktadır.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada, "İlimizde kanser taramaları 1. Basamak sağlık kuruluşları olarak belirlenen Aile Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ile Sağlıklı Hayat Merkezleri bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM’ler) uygulanmaktadır. Ücretsiz olarak yapılan bu taramalardan tüm vatandaşlarımız yararlanabilir. Antalya’da 2018 yılı verilerine göre üç kanser tarama türünde toplam 223.416 sağlıklı birey taranmış, 2.087 birey şüpheli pozitiflik ile hastanelere yönlendirilerek erken teşhis ve tedavileri sağlanmıştır. Böylece bireylerin hayatları kurtarılmış, yaşam kaliteleri arttırılmış, erken teşhis ile tedavi mali yükü önemli ölçüde azaltılmıştır" denildi.

 

116 BİN 485 KİŞİ TARANDI

İl Sağlık Müdürlüğü sorumluluğunda, Antalya’da yaşayan 3065 Yaş arası kadınlarda Serviks Kanseri Tarama Programı kapsamında 116 bin 485 kişi tarandı ve Sağlık Bakanlığı il hedef nüfusu olan 114 bin 852 sayısının üzerine çıkarak yüzde 101,4 oranı ile Türkiye birincisi oldu. Bu kapsamda Ankara’da düzenlenen törende Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından İl Sağlık Müdürlüğüne belge verildi. Antalya'da bu kapsamda taramalara destek veren saha çalışmaları değerlendirilerek düzenlenen törenle, serviks kanseri tarama programında birinci olan Kemer İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan Korkuteli ve Serik İlçe Sağlık Müdürleri ve ekibine, üçüncü olan Alanya İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, meme kanseri tarama programında birinci olan Kaş İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan Kemer İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, üçüncü olan Demre İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, Kolorektal Kanser tarama programında birinci olan Kumluca İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, ikinci olan Gündoğmuş İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine, üçüncü olan Konyaaltı İlçe Sağlık Müdürü ve ekibine,

Ayrıca ilimizdeki Aile Hekimlerinden; Muratpaşa Şehit Ebe Canan Akkuş'a Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimi Uzm. Dr. Levent Tuna Şengöz'e ve Ebe Nilüfer Kaştan Esen'e kendisine kayıtlı bireylere en çok tarama yapmaları nedeniyle İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür tarafından teşekkür belgeleri verildi. Törende konuşma yapan Hülür, saha çalışmalarında gösterdikleri üstün çabadan dolayı tüm ekipleri takdir ettiklerini ve hayat kurtarıcı bu çabalarla gurur duyduklarını ifade etti.

RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMALARINDA ANTALYA 1.Sİ VE MEME KANSERİ TARAMALARINDA DA ANTALYA 2.Sİ KEMER OLDU

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce yaptığı açıklamada “Bu başarıyı elde etmek için ilmek ilmek işleyerek yürüttüğümüz çalışmalarda o kadar çok insanın emeği var ki.

Tüm etkinliklerimizde, yapacağımız yeniliklerde bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın İl Sağlık Müdürümüz D. Ünal Hülür'e, Sayın Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Hacer Nur Yüce'ye ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımıza, Kemer'e yeni kazandırdığımız Kanser Tarama Birimimize ev sahipliği yapan Kemer Devlet Hastanesi Başhekimi Sayın Dr. Yılmaz Çiftçi ve tüm personeline, başta mamografi hastalarımızın taşınması olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz her konuda vatandaşlardan ve bizlerden desteğini esirgemeyen Kemer Belediye Başkanı Sayın Necati Topaloğlu ve Belediye Sağlık İşleri Müdürü Sayın Erdoğan Okay'a, tüm Duyurularımızı ve etkinliklerimizi halkımıza duyurmamızı sağlayan, sesimize ses olan Kemer Gözcü Gazetesine ve Sayın Ahmet Duran Yenigün'e ,Kanser Tarama Birimimizde çalışan, gelen vatandaşlarımızdan güler yüzlerini esirgemeyen, onlara aileden biri gibi hissettirip rahat etmelerini sağlayan, fırtına, yağmur, çamur demeden tüm bu hizmetlerin mahallelerde bile sunulmasını sağlayan göz bebeklerim Hatice Sırtıkırmızı ve Gülşen Mızrak 'a, hastalarımızın bilinçlenmesinde ve kanser taramalarına yönlendirilmesinde kilit rol oynayan , mesai arkadaşlarım Çok Kıymetli aile hekimlerim ve aile sağlığı çalışanlarıma, Kanser tarama araçlarıyla mahalle mahalle gezdiğimizde hem bize ev sahipliği hem de halka yol göstericilik yapan Değerli Muhtarlarımıza, desteklerini bizlerden esirgemeyen STK'larımıza, Çok Kıymetli gönül dostlarıma ve tüm kemer halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Evet, bu başarımızla çok mutlu olduk. Ama bizim asıl mutluluk kaynağımız erken tanı ile şifa bulan, hayata tutunan vatandaşlarımızın gözlerindeki mutluluk. daha sağlıklı bir Kemer için her gün biraz daha çok çalışacağız.”dedi.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Göztepe 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 16 Kayserispor 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA