Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-05-2019 00:56   Güncelleme : 23-05-2019 00:56

Tapu ve Kadastro 172 yaşında

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172. yılı Kemer’de kutlandı. 2018 yılında Tapu ve Kadastro Kemer İlçe Müdürlüğü’nün 16 milyon 486 bin TL tapu harcı tahsilatı gerçekleştiğini belirten Tapu ve Kadastro İlçe Müdürü Ahmet Koçluk, tapu hizmetlerinin, elektronik ortamda güvenli bir şekilde verilmeye başlandığını, Web Tapu sistemi ile vatandaşların taşınmazlarını e-devlet üzerinden yönetebildiğini söyledi.

Tapu ve Kadastro 172 yaşında

Şüheda DAYANTÜRK

Kemer’de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 172. yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Tapu ve Kadastro İlçe Müdürü Ahmet Koçluk ile tapu ve kadastro çalışanları tarafından anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törenin ardından Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe’yi ziyaret eden Tapu ve Kadastro İlçe Müdürü Ahmet Koçluk, 2018 yılında Tapu ve Kadastro Kemer İlçe Müdürlüğü’nün 16 milyon 486 bin TL, 2019’un ilk 5 ayında ise 3 milyon 271 TL tapu harcı tahsilatı gerçekleştiğini ifade etti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilatının iki asra yakın zamandır vatandaşların güveninin ve mülkiyetinin teminatı olduğunu ifade eden Tapu ve Kadastro İlçe Müdürü Ahmet Koçluk, merkez ve taşra teşkilatıyla Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde yaklaşık 25 milyon vatandaşa hizmet sunduklarını söyledi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün köklü bir kurum olduğunu vurgulayan Koçluk, Defterhane-i Amire Kalemi adıyla 21 Mayıs 1847'de kurulan Genel Müdürlüğün, 1871'de Nezarete dönüştürülerek Defter-i Hakani Nazırlığı olduğunu ve bugün de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak hizmet verdiğini belirtti.

‘EN KALİTELİ HİZMETİ SUNUYORUZ’

Bilgi teknolojilerini en iyi şekilde kullanarak "web Tapu", "Tapu Takas", "e-haciz", "e-terkin", "Parsel Sorgulama", "e-randevu" gibi projelerle vatandaşlara en iyi şekilde hizmet sunmak için alt yapılarını geliştirmeye devam ettiklerini bildiren Koçluk, "Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider kurum olma vizyonumuzla vatandaşlarımıza 172'nci yılımızda da en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz" dedi.

Vatandaşların "e-devlet" portalı üzerinden ulaşabildikleri "Web-Tapu" sistemi sayesinde, artık tapu dairesine gitmeden hızlı, kolay ve güvenilir şekilde işlemlerini yapabildiğine dikkat çeken Koçluk, şunları kaydetti: 

"Olası doğal afet hallerinde hizmetlerimizde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımıza hızlı, güvenli, kaliteli ve kesintisiz hizmet verebilmek için Yozgat ilimizde Felaket Kurtarma Merkezi kurulmuştur. Kurumumuzun tapu sistemi ve mülkiyet belirleme alanındaki çalışmaları uluslararası arenaya da taşınmış olup, Berlin Büyükelçiliğimizde kurulan tapu ataşeliği ile Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın tapu işlemleri de yapılabilmekte olup, ayrıca 12 ülkede daha açılacak temsilciliklerle de yurt dışında yaşayanların da tapu kadastro işlemlerini daha kolay yapabilecekleri bir sistem oluşturulacaktır. "

‘FOTOGRAMETRİK HARİTALAR ÜRETİLİYOR’

Kurumun gelişmiş teknolojilerden yararlanarak insanların ihtiyaç duyduğu taşınmaz değer haritalarının ve meskun alanlardaki taşınmazların üç boyutlu üretimi çalışmalarına başladığını bildiren Ahmet Koçluk, "Tusaga-Aktif (CORS) projesiyle, harita ve kadastro çalışmalarında coğrafi konum bilgileri hassas ve güvenilir biçimde toplanarak, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde 24 saat gerçek zamanda coğrafi konumu 3-4 cm duyarlılığında belirleyen bir sistem kurulmuştur. Toplamda 158 adet istasyonla, 10 binin üzerinde kamu ve özel sektör kullanıcısına hizmet verilmektedir. Kurumumuz bünyesinde son teknolojiyle donatılmış dijital hava kamerası olan iki adet uçağımız ile fotogrametrik haritalar üretilmektedir. Hava fotoğraflarındaki görüntü hataları giderilerek ölçeklendirilen ortofoto görüntüler ve ortofoto haritalar, kadastro güncelleme çalışmalarının karar destek ve kalite kontrol aşamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ortofoto haritalar coğrafi bilgi sistemleri, kentsel dönüşüm, afet yönetimi, kent bilgi sistemleri gibi mühendislik projeleri için önemli bir altlık oluşturmaktadır. Harita Bilgi Bankası sistemi sayesinde, meta verilere, ilgili kurumlarca internet üzerinden erişim sağlanarak, mükerrer harita üretiminin önüne geçilmektedir."

Osmanlı Devleti'ne ait resmi belgeleri korumaya büyük önem verdiklerinin altını çizen Koçluk, arşivdeki belgelerin sadece Türkiye'nin değil Osmanlı toprağı olup günümüzde bağımsızlığını kazanan 26 ülkenin de kayıtlarını kapsadığını, bu nedenle de sahip oldukları arşiv varlıklarının milli olduğu kadar milletler arası bir önem ve değer de taşıdığını söyledi.

Koçluk, kuruluşunun 172'nci yıl dönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatının gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlara ve vatandaşlara teşekkür etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 3 1
 • 2 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 3 Alanyaspor 3 1
 • 4 Çaykur Rizespor 3 1
 • 5 Antalyaspor 0 0
 • 6 Fenerbahçe 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep 0 0
 • 8 Göztepe 0 0
 • 9 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 10 Kasımpaşa 0 0
 • 11 Konyaspor 0 0
 • 12 MKE Ankaragücü 0 0
 • 13 Trabzonspor 0 0
 • 14 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Kayserispor 0 1
 • 17 Galatasaray 0 1
 • 18 Beşiktaş 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA