bursa escort Engelliler Haftası'nda sorun ve çözüm önerileri paylaşıldı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Engelliler Haftası'nda sorun ve çözüm önerileri paylaşıldı

Antalya'da 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Altı Nokta Körler Derneği Üyesi Ahmet Özat, engellilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştı.

Engelliler Haftası'nda sorun ve çözüm önerileri paylaşıldı
Engelliler Haftası'nda sorun ve çözüm önerileri paylaşıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 621 kez okundu.
Advert

Antalya Valiliği, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Daire Başkanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Yavuz Özcan Parkı'nda başlayan yürüyüşe, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi, Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Aktif Engelliler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi temsilcileri, engelli milli sporcular ve aileleri katıldı. Etkinlikte engelli bireyler ellerindeki dövizlerle Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakıldı.

GÜÇLERİNİ FARK ET

Altı Nokta Körler Derneği Üyesi Ahmet Özat, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinliklerinin ulusal düzeyde yapıldığını söyledi. Engellilerin sorunlarını dile getirip sorunlara çözüm bulmak için gerekli önerileri yetkililere bildireceklerini belirten Özat, “Ülkelerin gelişmişlikleri engellilere verdikleri önemle doğru orantılıdır. Sosyoekonomik düzeyi gelişmiş ülkelerde engellilere daha fazla değer verilmekte, engelli hakları çok daha fazla dikkate alınmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin yaklaşık yüzde 10'u engellidir. Bu yüzde 10 ülkemizde ise 8.5 milyon gibi bir rakama tekabül etmektedir. Oldukça yüksek bir nüfusa sahibiz. O yüzden biz yöneticilerin gücümüzün farkında olmalarını talep ediyoruz" dedi.

'YÖNETMELİĞİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTIK'

2 ay önce yeni çıkarılan engelli raporu yönetmeliğiyle kısmi bağımlı ve tam bağımlı kavramlarının engelli literatürüne girdiğini anlatan Ahmet Özat, “Normalde kısmi ve tam bağımlı kavramı dünyada hiçbir engelli literatüründe yok. Ama bu bizim ülkemizde çıkarılan engelli yönetmeliğine getirildiğinden dolayı biz de bu konuda yönetmeliğin iptali için dava açtık. Umarız en kısa zamanda iptal olmasını bekliyoruz" dedi.

'ENGELLİ HAKLARI FAHRİ MÜFETTİŞLİĞİ KURMAYI TEKLİF EDİYORUM'

Engellilerin istihdam, eğitim gibi sorunları olduğunu anlatan Özat, bazı sorunların yerel yönetimde, diğer sorunların ise Ankara'da çözülebileceğini söyledi. Özat, şöyle konuştu:

“İş yasasındaki engelli çalıştırma oranıyla ilgili henüz gerekli şeyler tam olarak yerine getirilmedi. Merkezi hükümet tarafından bu değerlendirmeye alınmıyor. Özel ve kamu sektörlerinde hala engelli çalıştırma oranına uymayan birçok kurum bulunuyor. Engellinin eğitiminde hala erişilebilirlik sorunu var. Bunlar çözülmedi. Erişilebilirlik sorununun Antalya'da yerel çözülebileceğini düşünüyoruz. 2005 yılında 5378 sayılı engelliler yasası herkesin hayaliyle çıktı. Ancak bugüne kadar bu yasadan maalesef yararlanamadık. Çünkü sorunlar hep ertelendi. Antalya bünyesinde engelli hakları fahri müfettişliği kurmayı teklif ediyorum. Emniyet Müdür Yardımcısı, Belediye Başkan Yardımcıları ve sivil toplum örgütleri başkanlarından oluşan bir kurul olacak. Örneğin, bir engelli vatandaş kaldırıma park edilen araçtan dolayı o yolu kullanamıyor. Bunun fotoğrafını çeken engelli vatandaş oluşturulan bir whatsapp grubuna iletecek. Gruba yazılan mesajı emniyet müdür yardımcısı hemen görebilir. Olaya hemen müdahale etmiş olur."

Tören sonunda engelli Mert Yaraşır, annesi için yazdığı şiiri okuyarak duygusal anlar yaşattı.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X