bursa escort 3 Bin 600 yıllık batıkta kazı yapılacak
Reklamı Geç
Advert
Advert

3 Bin 600 yıllık batıkta kazı yapılacak

Kemer'de keşfedilen ve üzerinde 1500 kilogram bakır yükü olan 14 metre uzunluğundaki 3 bin 600 yıllık batıkta Akdeniz Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Merkezi'nin bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle kazı yapacağını açıklayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, batıktan çıkacak eserlerin Kemer'de oluşturacakları Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceğini söyledi.

3 Bin 600 yıllık batıkta kazı yapılacak
3 Bin 600 yıllık batıkta kazı yapılacak Kemer Gözcü
Bu içerik 1363 kez okundu.
Advert

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliği öncülüğünde Kemer'de kurulması planlanan Sualtı Arkeoloji Müzesi ilgili toplantıya katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, müze ve batıkta yapılacak kazı çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Kemer'deki merkezin yanında denizcilik fakültesini de açtıklarını hatırlatan Karaloğlu, Kemer'in Türkiye'de kitlesel turizmin ilk başladığı destinasyonlardan biri olduğuna dikkati çekerek, Akdeniz Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Merkezi'nin tüm Akdeniz sahillerinde kazı ve arkeoloji çalışması yaptığını aktardı. Bu merkezin bulduğu batığın, yurt içi ve yurt dışında heyecan uyandırdığını söyleyen Karaloğlu, batıktan çıkacak eserlerin Kemer'de sergilenmesi gerektiğine işaret etti.

Kemer’de oluşturacakları sualtı arkeoloji müzesinde eserlerin sergileneceğini anlatan Münir Karaloğlu, "Dünyanın en eski batığının Antalya sahillerinde bulunması gerçekten hem bizlerde hem dünyada heyecan yarattı. Bu batığımız, 3 bin 600 yaşında bir batık. Bundan önceki en eski batık da Antalya Kaş Uluburun açıklarında bulunmuş ama o gün yapılan kazıda çıkan eserler Bodrum'daki sualtı müzesinde sergileniyor. Bodrum'da sergilensin ama Antalya sahillerinde çıkan eserler burada kurulacak müzede sergilensin istiyoruz" dedi.

‘ESERLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLAYACAK’

Müzenin mimari çalışmalarının yapıldığını, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a iki kez sunum yapıldığını hatırlatan Karaloğlu, bakanlığın da destek olacağını bildirdi. Kamu ve özel sektör paydaşlarının ele ele vererek müzeyi bir yere taşımak istediklerini ifade eden Vali Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Antalya'da bulunan bu gemi, tunç çağına ait. Sualtı arkeolojisinin Göbeklitepesi'dir, sıfır noktasıdır şu an için. Yarın daha eskisi bulanabilir. İçerisinde külçe olarak, muhtemeldir ki Kıbrıs'tan işlenmiş plakalar haline getirilmiş bakır yüklü bir gemi. Üzerinde 1500 kilogram bakır yükü olan 14 metre uzunluğundaki gemide, bu sene Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle kazılar yapılacak. Eserler ortaya çıkmaya başlayacak. Bunların konservasyonu sonra da sergilenmesi işi var."

Toplantı, açıklamanın ardından basına kapalı devam etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X