Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-04-2019 00:56   Güncelleme : 26-04-2019 00:56

Karameşe: Sorunlarımızla yüzleşmemiz gerek

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe'yi makamında ziyaret etti. Mayıs ayından itibaren kaymakamlık, belediye, emniyet, jandarma, maliye, ilgili kurumlar ve ilgili STK’lar ile sahaya çıkarak denetimlere başlanacağını bilgisini veren Karameşe, “Amacımız burada kimsenin canını yakmak değil, ilk amaç eğitmek yönlendirmek, sonrada sözlü ve yazılı uyaracağız. Mesela bir satıcının ya da herhangi birinin burada bir turisti tacizi, dövmesi, bir kötü davranışı Kemer’i değil Antalya’yı hatta bütün Türkiye’yi etkiliyor. O yüzden denetimlerimizi aralıksız bir şekilde yapacağız” dedi.

Karameşe: Sorunlarımızla yüzleşmemiz gerek

Şüheda DAYANTÜRK- Simge ALTUN

Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe'yi makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Yönetim kurulu üyelerini tanıtarak yapacakları çalışmalar hakkında Kaymakamı Hüseyin Karameşe'ye bilgi veren KEMİAD Başkanı Sönmez, KEMİAD bünyesinde 9 komite oluşturduklarını belirterek, “Bir tanesi yabancılar komitesi Avrupalı ve Baltık Ruslar aynı kategoride olmamaları hassasiyeti sebebiyle Avrupalı Yerleşikler Komitesi ve Baltık yerleşikler Komitesi diye ikiye ayırdık. Bununla ilgili yakında çalışmalarımıza başlayacağız. Yapılandırmayı oluşturduk. Şimdilik 9 komiteyle başladık ileriki zamanlarda yapılanmamız devam ederse bölge komitelerimizi de oluşturacağız. Onun dışında birçok etkinliklerde de beraber olacağız. Ayrıca Dayanışma Meclisi oluşturduk. Bu mecliste dışarıdan da daha geniş katılımlı hazırlık yapacak bir organ olacak. Öncelikle bir Kent Konseyi kurulmasını bizde istiyoruz ve bu konseyde dernek olarak bizde yer almak istiyoruz” dedi.

VALİ KARALOĞLU 5 MAYIS’TA KEMER’DE

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Hüseyin Karameşe, Kemer’e yapılacak Sualtı Müzesi ile ilgili Vali Münir Karaloğlu’nun 5 Mayıs’ta Kemer’e geleceğini söyledi. Kemer tanıtımının profesyonel kişilerce yapılması gerektiğine işaret eden Karameşe, Beldibi’nden Çıralı’ya kadar olan bölgenin sahillerinin yanı sıra tarihi, doğası ve saklı kalmış yerleri ile pazarlanması gerektiğinin altını çizdi.

‘SORUNLARIMIZLA YÜZLEŞMEMİZ GEREK’

Kemer’in sorunları ile ilgili kendi bildikleri konularda bile eksiklikler olduğunu belirten Kaymakam Karameşe, “Bizim Kemer’i düşünmemiz gerekiyor. Kemer’in sahip olduğu sorunların bir envanterini çıkaralım dedik, ancak ne bir envanter ne de bir bilgi yok. Yani hiçbir kimsede bir bilgi yok. Alanında bile ilgi yok. Bunları yapmak bile bir iştir. Şimdi kendimizle sorunlarımızla eksiklerimizle yüzleşmemiz gerek. Çalışmalarınızda da bunu göreceksiniz zaten. Kemer’de kimse bu durumu düşünmemiş, konuşmamış. Sadece kendi aramızda konuşup, kendi fikirlerimizi söylemiş, kendi sesimizi duymuşuz. Hep kendi sesimizi duymayı sevmişiz. Ama baktığımızda kendi bildiğimiz konularda bile eksiklikler var. Çünkü farklı görüşler, farklı çıkarlar, farklı görüşler var. Tamamen ilgisiz alanların bir araya gelmesi ve bunların konuşulmasını hiç yapmamışızdır belki. Artık bunları yapacağız, siz kendi komitelerinizle, üst oluşturulan organizasyonlarla bunlar konuşulacak ve yapılacak. Baktığımız zaman hiçbir yerde bilgi yok. Otel sayılarıyla ilgili kimsede bir bilgi yok, her zaman farklı sayılar geliyor, bu açıdan bakarsak şöyle bu açıdan bakarsak böyle gibi. Hangi alana girerseniz girin aynı sorunlar var.” 

DENETİMLER MAYIS’TA BAŞLIYOR

Mayıs ayından itibaren kaymakamlık, belediye, emniyet, jandarma, maliye, ilgili kurumlar ve ilgili STK’lar ile sahaya çıkarak denetimlere başlanacağını bilgisini veren Karameşe, “Amacımız burada kimsenin canını yakmak değil, ilk amaç eğitmek yönlendirmek, sonrada sözlü ve yazılı uyaracağız. Ama hala uymayan varsa da gerekli cezayı vereceğiz. Yüzde 95 iyi ama yüzde 5 için Kemer’e haksızlık yapmaya gerek yok” dedi.

‘BİR KİŞİNİN DAVRANIŞI TÜM KEMER’İ ETKİLİYOR’

Geçen yıl Kemer’e yaklaşık 3 milyon 700 bin turist geldiğini belirten Kaymakam Karameşe, “Sadece turistlerin ekonomik getirisi 2,5 milyar dolar. Kişisel harcamaları hariç, yerli turistleri saymıyorum. Kemer’in en az 3 milyar dolarlık turizme katkısı var. Bunun içine sağlık turizmini şunu bunu katmadık, doğrudan otellere gelen turistin getirisi. Türk ekonomisine muazzam bir katkı ve her şeyin her şeyle bağlantısı var. Mesela bir satıcının ya da herhangi birinin burada bir turisti tacizi, dövmesi, bir kötü davranışı Kemer’i değil Antalya’yı hatta bütün Türkiye’yi etkiliyor. Mesela otel sahibisiniz, bir otel çalışanın yapmış olduğu yanlış bütün oteli bağlar ve ben yapmadım o yaptı da diyemezsiniz. O yüzden denetimlerimizi aralıksız bir şekilde yapacağız. Fiyat etiketlerinden sağlığa ve özellikle hanutçuluğa karşı denetimlerimizi gerçekleştireceğiz. Dengeyi korumamız lazım. Bizim tek derdimiz var o da herkes ekmeğini arttırsın temel derdimiz bu. Derdimiz kimsenin ekmeğiyle oynamak değil. Kurallar belli, önceden ilan edilmiş, şeffaf, herkese eşit ve herkes için aynı kurallar” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 13 5
 • 2 Fenerbahçe 10 5
 • 3 Gazişehir Gaziantep 10 5
 • 4 Denizlispor 8 5
 • 5 Çaykur Rizespor 8 5
 • 6 Galatasaray 8 5
 • 7 Yeni Malatyaspor 7 5
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Göztepe 5 5
 • 12 Antalyaspor 5 5
 • 13 MKE Ankaragücü 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 Kasımpaşa 4 5
 • 16 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 17 Kayserispor 3 5
 • 18 Gençlerbirliği 2 5
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA