bursa escort Üniversitede 'Ermeni Meselesi' paneli
Reklamı Geç
Advert
Advert

Üniversitede 'Ermeni Meselesi' paneli

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 'Millet-i Sadıkadan Tehcir'e: Ermeni Meselesi' konulu panel gerçekleştirildi.

Üniversitede 'Ermeni Meselesi' paneli
Üniversitede 'Ermeni Meselesi' paneli Kemer Gözcü
Bu içerik 238 kez okundu.
Advert

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 'Millet-i Sadıkadan Tehcir'e: Ermeni Meselesi' konulu panel gerçekleştirildi. Atatürk Konferans Salonu'nda Prof. Dr. Fahrettin Tızlak moderatörlüğünde İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Karacakaya ve Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferudun Ata'nın konuşmacı olarak yer aldığı panele AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Köç, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Ahmet Köç, Birinci Dünya Savaşı'nın asıl mağdur olan tarafının Türkler olduğunu söyledi. Yabancı tarihçilerin de tespitleriyle bunu ortaya koyduğunu kaydeden Doç. Dr. Köç, "Osmanlı, Ermeni soykırımı yapmadı. Bilakis Ermeniler Türk köylerinde katliam yaptı, düşmanla birlikte hareket ederek Türk halkına zulüm etti" dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya ise "Her yıl Ermeni milliyetçileri tarafından gündeme getirilen 24 Nisan 1915 tarihinde ne olduğu bilimsel açıdan incelenmek yerine maalesef siyasileştirilerek dünya üzerinde ülkemiz ve milletimiz aleyhine bir propaganda yürütülmektedir. Bazı ülkelerin destekleriyle algı operasyonları yapılarak, çok ses çıkartılarak, lobi faaliyetleri yürütülerek şanlı tarihimiz lekelenmek istenmektedir. Soykırım yaptığı tescillenmiş ülkeler kendi suçlarına ortak ararcasına bizleri dünya kamuoyunda mahkum etme gayretindeler. Bizler öncelikle kendi gençlerimize daha sonra da tüm dünyaya tarihsel araştırmalar ve bilimsel verilerle işin gerçek yüzünü doğru bir şekilde anlatmalıyız" dedi.

Panelistler de Osmanlı tarihinde Ermenilerin 'sadık millet' olarak anıldığını, Türk halkıyla yüzyıllarca birlikte dostça yaşadıklarını, devlet kademelerinde de en yüksek mertebe ve rütbelere ulaştıklarını dile getirdi. Panelistler ayrıca "Osmanlı isteseydi en güçlü zamanlarında bir tek Ermeni bile bırakmazdı. Oysa Osmanlı, Ermeni vatandaşları Türklerden ayırmamış, en güzel şekilde muamelede bulunmuştur. Ermeniler ise dış devletlerin de kışkırtmasıyla Osmanlı'yı sırtından vurmuştur" dedi.  

(DHA) 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X