Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-04-2019 00:42   Güncelleme : 24-04-2019 00:42

Kemerlilerin Kındılçeşme isyanı

Kemer’de uzun yıllar yüksek duvarlarla çevrilerek halkın kullanımına kapatılan Kındılçeşme, geçtiğimiz yıl ilgili firmanın sözleşmesini sonlandırılarak tekrar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne geçmişti. Ancak aradan yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen Kındılçeşme hala halka açılmadı. Yaz sezonun gelmesi ile birlikte özellikle hafta sonları piknik yapıp denize girecek yer bulamayan Kemerliler ise uzun yıllar halka kapalı bir şekilde kaderine terk edilen Kındılçeşme’nin açılmamasına tepkili. Kemer halkına ait alanın bir an önce açılmasını isteyen vatandaşlar, “Kemer’de halka açık bir yer yok. Özellikle hafta sonları ailecek bu alanı kullanmak istiyoruz. Kındılçeşme’nin halka açılması konusunda her türlü destek vermeye hazırız” dediler.

Kemerlilerin Kındılçeşme isyanı

Şüheda DAYANTÜRK-Simge ALTUN

Kemer'deki Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan 1'inci derece doğal sit alanı, milli park ve orman alanı Kındılçeşme kamp alanı ve günübirlik kullanım alanı; giriş ücreti tahsili, büfe, fırın, plaj faaliyetleri ve saha temizliği işletmeciliği karşılığında 24 Şubat 2004 tarihinde yapılan ihaleyi kazanan firmaya kiralandı. Planda yapılan değişikliğin ardından 'çadırlı kamp alanı' olan Kındılçeşme'nin statüsü 'kamp alanı' olarak değiştirildi. Daha sonra lüks bungalovlar ve benzeri tesisler inşa edilen alan, yüksek duvarlarla çevrilerek halkın kullanımına kapatıldı.

HALA HALKA AÇILMADI

Kındılçeşme'deki uygulamaya tepki gösteren ve pek çok kez protesto gösterisi yapan sivil toplum kuruluşları ve çevrecilerin açtığı davalar sonucunda Danıştay imar planlarını, yerel mahkeme de firmanın inşaat ruhsatlarını iptal etti. İşletme süresi 31 Aralık 2016 tarihinde sona eren firmanın Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü tarafından kaçak inşaat faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle ana işletmecilik sözleşmesi ve ek işletmecilik sözleşmesi feshedildi. Sürecin ardından, geçtiğimiz yıl Kındılçeşme kamp alanı ve günübirlik kullanım alanında tahliye ve taşınmazın idareye teslimi kararı sonrası, kurulan özel bir komisyon gözetiminde tahliye çalışmaları başlatıldı. Ancak yaklaşık 1 yılın ardından Kındılçeşme hala halka açılmadı.

PHASELİS VE ÇIRALI YOĞUN KULLANIMDAN ETKİLENİYOR

2017 yılında Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Çıralı ve Phaselis’in rekreasyonel taşıma kapasitesi tabanlı ziyaretçi yönetim modeli oluşturulması amacıyla TÜBİTAK’ın desteği Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) iş birliği ile yürütülen “Beydağları Sahil Milli Parkı’nda Rekreasyonel Taşıma Kapasitesi Boyutlarının (Fiziksel, Gerçek, Etkin, Sosyal, Ekolojik) Analizleri Tabanlı Ziyaretçi Yönetim Modelinin Geliştirilmesi: Phaselis ve Çıralı Koyları Örneği" adlı proje çalıştayı gerçekleştirilmişti.

Çalıştayda deniz ve kara ekosistemlerinin her ikini de barındıran Beydağları Sahil Milli Parkı eşsiz doğası ve kültürel kaynak değerlerine sahip olmasının yanında çok çeşitli rekrasyonel aktivitelere imkan tanıyan Türkiye’deki nadir korunan alanlardan biri olduğu, araştırma alanı olarak Beydağları Sahil Milli Parkı’nın seçilmesindeki en büyük etkenin özellikle yaz ve bahar aylarında yoğun bir ziyaretçi kitlesi tarafından talep edilmesi olduğu, Phaselis ve Çıralı Koylarının örnek konum olarak seçilmesindeki en büyük etkenin ise, yoğun rekrasyonel kullanımların kara ve deniz ekosistemlerine yönelik bir tehlike oluşturduğu, özellikle barındırdığı hassas habitatlar, biyolojik çeşitlilik ve tarihi miras dokusunun risk altında olduğu, ayrıca bu yoğunluğun ziyaret kalitesini ve memnuniyet düzeyini de negatif yönde etkilediği düşünüldüğü bilgisi verilmişti.

VATANDAŞLAR GİDECEK YER BULAMIYOR

Yapılan proje ile Kındılçeşme gibi alternatif Günübirlik Kamp Alanlarının önemi bir kez daha gündeme geldi. Yaz sezonun gelmesi ile birlikte özellikle hafta sonları Kemer-Antalya arasında bulunan Sarısu ve Topçam mesire alanları dolup taşarken, Antalya’ya yakınlığı nedeniyle vatandaşların akınına uğrayan Kemer’de Kındılçeşme’nin halka kapatılmasıyla piknik yapıp denize girecek yer bulamazken, Alacasu, Phaselis Antik Kenti ve Çıralı gibi alternatif yerlere gitmek zorunda kalıyor. 

Kemerliler ise uzun yıllar halka kapalı bir şekilde kaderine terk edilen Kındılçeşme’nin aynı Topçam ve Sarısu gibi çalışmalar yapılarak halkın kullanabileceği bir mesire alanı istiyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kemerliler ise tepkili.  

‘KEMER’DE HALKA AÇIK BİR YER YOK’

Eski Kemer Belediye Meclis Üyesi Binnaz Kum, Kemer esnaflarından Salim Ahmet, Ali Altınok, Ömer Tan, Mustafa Yapıcı, Mustafa Köroğlu, Mehmet Memioğlu, Hüseyin Şenkulak, Asım Özyetkin, mağaza çalışanları Nur Aybıyık, Nermin Topal ve Derya Köse, Kındılçeşme’nin tekrar halka açılması isterken, “Kındılçeşmenin halka açılmasını istiyoruz çünkü çocuklarımızın gidebileceği bir yer yok. Halka açık dinlenme ve piknik tesisleri olarak daha çok ilgi duyulacak bir yer olmalı. Kemer’de halka açık bir yer yok. Özellikle hafta sonları ailecek bu alanı kullanmak istiyoruz. Sadece Kındılçeşme’nin değil Kemer’de tüm sahillerin halka açılması taraftarıyız. Kındılçeşme’nin halka açılması konusunda her türlü destek vermeye hazırız” diye konuştular.

‘KINDILÇEŞME KEMER HALKINA AİT’

Liman Caddesi esnaflarından Cengiz Taşdeniz de, “20 yıllık halkın kullandığı bir piknik alanını, halkın olan bir yeri sırf birileri kazansın diye niye göz yumulsun da başkasına verilsin. Halka buranın açılması konusunda yapılması gereken ne varsa da tüm desteğimi her zaman vermeye hazırım. Burası Kemer halkına ait bir yer ve Kemer halkı için açılmasını istiyorum” dedi.

‘ESNAFLARIN HEPSİ AYNI ŞEYDEN ŞİKAYETÇİ’

Liman Caddesi esnaflarından Nihat Yıldız ise, “Kındılçeşme’nin kesinlikle açılmasını istiyorum. Ağırlıklı olarak esnafların hepsi aynı şeyden şikayetçi. Eskiden gidebildiğimiz en güzel ortamlardan bir tanesiydi. Piknik yapabildiğimiz, hafta sonu bir iki saat kaçabildiğimiz bir ortamdı. Maalesef artık kullanamıyoruz. Zamanımız olmasa bile insanlar bir ya da iki saatini kaçırıp orada zamanını geçirebiliyordu. Şimdi maalesef orayı kullanamıyoruz. Alternatif bir yer de yok zaten. O yüzden şikayetçiyiz kesinlikle açılmasını istiyoruz” dedi.

‘BAŞKAN TOPALOĞLU’NUN SÖZÜ VAR’

Liman Caddesi esnaflarından Muhsin Yılmaz, “Oranın bir an önce ivedilikle halka açılmasını bekliyoruz. Zaten belediye başkanımız Necati Bey’inde bununla ilgili sözü var. İnşallah gerekli çalışmaları yapacaklar. Biz halk olarak destek vermeye hazırız” dedi.

‘İNSANLARIN NEFES ALACAĞI BİR ALAN’

Esnaflardan Ahmet Alyaprak, “Buradaki yerli ikamet eden insanlar için Kındılçeşme’nin açılmasının faydalı olacağını düşünmekteyim. Çünkü insanların nefes alacağı bir alan olmasından dolayı buradaki yaşayan insanlar için çok önemli bir yer. Bundan dolayı Kındılçeşme’nin halka açılmasını istiyorum. Ayrıca bu konuda duyarlı olduğu için Kemer Gözcü Gazetesine de teşekkür ederim” dedi.

‘BİRAN ÖNCE HALKA TESLİM EDİLMELİ’

Esnaflardan Savaş Ülgü, “Günübirlik halka açılması Kemer’in hakkıdır, burası vatandaşın milletin yeridir, devredilemez, kiralanamaz, satılamaz zaten halk adına yargı kararını vermiştir. En kısa zamanda halka ait olan hakkı olan yerin halka teslim edilmesini ve açılmasını istiyorum” dedi.

‘YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’

Esnaflardan Uğur Kuyumcu, “Kındılçeşme’nin Kemer halkına verilmesi gerekiyor, hala halka açılmamasının arkasında yatan sebepleri insanlar çok iyi bilip görmekteler. Yargı kararını vermesine rağmen hala neden halka açılmıyor? Bu konuda yetkililerden de bir açıklama bekliyoruz. Bir vatandaş olarak buranın derhal halka açılmasını istiyorum” dedi.

Çay ocağı işletmecisi Nihat Sürük, “Deniziyle birlikte kamp alanı dinlenme ve piknik yeri olarak halka tekrar açılmasını istiyorum. Halkın en güzel şekilde faydalanacağı bir yer olarak dizayn edilmesi umuduyla buranın en kısa zamanda halka kazandırılmasını istiyorum” dedi.

‘OTELLER HALKIN DENİZE GİREBİLECEĞİ YERLERİ PARSELLEDİ’

Eczacı Serkan Demirtaş, “Açılması tabiki güzel olur halkın gidebileceği alternatif bir yer olmadığı için. Açılırsa hoş olur tabi. Bütün oteller halkın denize girebileceği yeri hep parselledikleri için açılması güzel olur” dedi.

‘KAMP YAPILABİLECEK ALANLAR OLMALI’

Favori Taksi’de taksi şoförlüğü yapan Mümin Bekar, “İlk Kemer’e geldiğim 1987 yılındaki haliyle tekrar kalırsa Kındılçeşme Kemer için çok güzel olur. Kemer’de aileyle gidilebilecek ne kamp alanı ne piknik alanı herhangi bir yer yok. Kındılçeşmenin ilk özelliğinin bozulmaması gerekir çünkü Kemer’de her yer otel pansiyon önemli olan çadır kurulabilecek kamp yapılabilecek alanların olmasıdır. Bundan dolayı halkın rahatlıkla kullanabilmesi açısından en kısa zamanda buranın açılmasını istiyorum” dedi.

‘HALKIN MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ’

Taksi şoförü Necati Diren, “Kemer’de yaşayan bir vatandaş olarak özellikle sahillerin halka açılmasını talep ediyorum. Hiç kimsenin tekelinde olmamalı. Herkes buradan yararlanmalı. Sadece birkaç kişinin para kazanması önemli değil, halkın memnuniyeti önemli” dedi.

‘KAPALI OLMASI HİÇ HOŞ DEĞİL’

Ressam Ekber Til, “Antalya-Kemer- Bodrum üçgeninde yaşamaktayım. Kındılçeşme’nin öylece işe yaramaz bir şekilde kapalı olması hiç hoş değil. Halk adına güzel bir yaşam alanı olarak denizinden pikniğinden çadırlı kampından insanların faydalanması adına buranın açılmasını istiyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Fenerbahçe 10 5
 • 3 Gazişehir Gaziantep 10 5
 • 4 Denizlispor 8 5
 • 5 Çaykur Rizespor 8 5
 • 6 Galatasaray 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 5
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Göztepe 5 5
 • 12 Antalyaspor 5 5
 • 13 MKE Ankaragücü 5 5
 • 14 Beşiktaş 4 4
 • 15 Kasımpaşa 4 5
 • 16 İstanbul Başakşehir 4 4
 • 17 Kayserispor 3 5
 • 18 Gençlerbirliği 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA