Advert
TURİZM
Giriş Tarihi : 19-04-2019 01:07   Güncelleme : 19-04-2019 01:07

Karaloğlu: Kemerliler meselelerine sahip çıkmalı

Kemer’de Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Antalya Valisi Münir Karaloğlu önderliğinde antik Likya Yolu'nda doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı doğa yürüyüşü, Kemer-Fethiye arasında 500 kilometrenin üzerinde uzunluğu sahip Likya Yolu'nun Ulupınar-Yanartaş-Çıralı-Olympos etabındaki 13 kilometrelik etabında gerçekleşti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamada bulanan Vali Münir Karaloğlu, “Kemer maalesef zaman içerisinde kan kaybetmiş. Kemer ile ilgili bir yerde hata yaptığımız çok açık. Kemer eski günlerine dönmez mi? Bence çok kolay gelir. Öncelikle Kemerlilerin meselelerine sahip çıkması lazım, Kemerli meselesine sahip çıkmazsa dışarıdan da kimse sahip çıkmaz. Kemer’in yaz kış canlı 12 ay turizm yapılabilen bir destinasyona dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

Karaloğlu: Kemerliler meselelerine sahip çıkmalı

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda DAYANTÜRK

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında, tarihi Likya Yolu'nun Kemer’deki 13 kilometrelik parkurunda yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe, Vali Münir Karaloğlu, Başsavcı Halil İnal, Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Kemer Belediyesi Başkan Vekili Emrah Ayhan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege ile öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş öncesi Ulupınar Şelale Restaurant önünde Daima Otelleri tarafında katılımcılara yemek verildi. Yemek sonrası Vali Münir Karaloğlu, yürüyüşe katılan öğrencilere çanta hediye etti. 

‘KEMER KAN KAYBETTİ’

Yemek sırasında Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamada bulanan Vali Münir Karaloğlu, Kemer’in Antalya ilinin en güzel parçalarından bir tanesi olduğunu söyledi.  Antalya’da düzenli turizmin ilk başladığı bölgenin Kemer olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Güney Antalya Projesi ile başlayan önemli bir alt destinasyonumuz bizim. Ama Kemer maalesef zaman içerisinde aynı zaman kan kaybetmişte bir bölgemiz. Yani bugün başladığı yerde değil. Daha ileride olması gerekirken, daha gerideyiz şuanda. Bunu hep beraber oturup düşünmemiz lazım, bu şehri yöneten olarak bu şehirde yaşayan olarak. Kemer neden kan kaybetti? Kemer neden bundan 20 yıl öncesi gibi parlak değil? Bunu düşünmemiş lazım. Kemer ile ilgili bir yerde hata yaptığımız çok açık. Kemer eski günlerine dönmez mi? Bence çok kolay gelir. Şimdi 12 ay turizmi konuşuyoruz, kışın açık olsun diyoruz.”

‘DIŞARIDAN DA KİMSE SAHİP ÇIKMAZ’

Geçen yıl AKTOB’un düzenlediği yemekte Kemer’de kışın otelleri kapatılmasını doğru bulmadığımı gündeme getirdiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, “Bizim Kemer’i tekrar ayağa kaldırmamız gerekiyor. Kemer’i, yürüyüş parkurlarıyla, dağ bisikleti, yamaç paraşütü, Tahtalısı, kanyonları gibi tamamıyla yaz kış burada canlı tutabilecek bir atmosfer hep beraber yaratmalıyız. Bugünkü etkinliğimizde onun bir parçası olarak görmemiz gerekiyor. Likya Yolu, bu şehirdeki en önemli alternatif turizm alanlarında bir tanesi. İnsanlar artık doğayla iç içe olmak istiyor, Çiçekle, böcekle, gastronomiyle, kültürle, yaşamla iç içe olmak istiyor. Sadece böyle izole sahillerde tatil yapmak istemiyorlar. Bu güzellikleri her yerde bulamazsınız, doğadan çıkan bir gazla yanan taşları her yerde göremezsiniz. Onun için bu tür etkinler önemli, buna kentte yaşayan, Kemer’de yaşayan, buradan ekmek kazanan, yatırımı olan herkesin destek olması lazım. Öncelikle Kemerlilerin meselelerine sahip çıkması lazım. Kemerli meselesine sahip çıkmazsa dışarıdan da kimse sahip çıkmaz. Ben kışın Kemer’e geliyorum, aynı Amerika’daki terk edilmiş dalton şehirlerine benziyor. Buna hakkımız yok. Kemer’in yaz kış canlı 12 ay turizm yapılabilen bir destinasyona dönüştürmemiz lazım” diye konuştu.

YANARTAŞ’DA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Vali Karaoğlu ayrıca, Yanartaş yanında bulunan antik kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için talimat verdiğini belirterek, önümüzdeki günlerde Olympos Antik Kenti’nde kazı başkanlığını da yürüten Prof.Dr.Yelda Olcay Uçkan önderliğinde çalışmaların başlanacağını bildirdi.

EGE: LİKYA YOLU’NU YETERİNCE KULLANAMIYORUZ

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege de yaptığı açıklamada, “Uzun yılardır bu kadar keyifli ve heyecanlı bir turizm haftası kutlamamıştık. Sayın Valimizin her konuda olduğu gibi bu konuda da girişimci davranışı vakıf olarak bizi de çok mutlu etti. Bu etkinliği bundan sonraki yıllarda da devam ettirmeliyiz. Buradaki kalabalık bunu gösteriyor. Gerçekten insanlar bu tür aktivitelere aç kalmışlar. Aslında bizim Türkiye’de şu anda sahip olduğumuz en büyük değer Likya Yolu ve bunu yeterince de kullanamıyoruz. Kate Clow’un zamanında bu yolu keşfederek tüm dünyaya duyurması Antalya için büyük bir değer. Her şeyden önce Türkiye için büyük bir tanıtım materyali. Çünkü biliyoruz ki dünya da sadece bu yürüyüş yollarını bu rotaları takip eden büyük gruplar var. Bu grupları Antalya’ya çekmek ancak ve ancak Likya Yolu ile mümkün. Çoğumuz Likya yolunu biliyoruz ama birçoğumuz bu yolda yürümedi. Oysaki bizim dışımızda tüm dünyadan herkes bu yolu yürüyor. Likya Yolunun bu arada Kore’de de bir kardeş yürüyüş yolu oldu. Jonjo adaşı diye biliyorum. O nedenle çok sıkı bir şekilde şu anda oralardan da yürüyüş yapmaya gelenler ve Rusya’dan da çok fazla talep var. O yüzden çok önemli bir yürüyüş rotasındayız ve herkesi bu rotada yürüyüşe davet ediyoruz” dedi.

AKKELLE: KEMER İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR FIRSAT

Ulupınar Şelale Restaurant işletmecisi Doğan Akkelle ise, “Bugün Sayın valimizin Likya Yolu’nda yürüyüş yaptığı bir organizasyon vardı. Ulupınar Şelale Restaurantın içinden Likya Yolu geçtiği için bu bizim için de çok büyük bir fırsat ve avantaj oldu. İnsanlar şehir merkezinde kalmasın doğamızı doğa güzelliklerini her yeri görsün. Tüm emeği geçen emek veren organizede ismi geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyon bölgemiz için çok önemli. Vali bey de dikkat çekmek için buraya bu ekibi toparladı. Bu anlamda kesinlikle vali beyin yaptığı organizasyon öncelikle Ulupınar halkı ve işletmeleri için çok önemli. Kemer için çok büyük bir fırsat. Ulupınar, Çıralı ve Olimpos için geri dönüş olacak anlamında bir organizasyon. İnşallah bundan sonra doğa yürüyüşlerinde de böyle organize edeceğiz” dedi.

'LİKYA, SADECE YÜRÜYÜŞ YOLU DEĞİLDİR'

Yürüyüş öncesi Myra Antik Kenti başta olmak üzere Likya bölgesindeki kazı çalışmaları ve araştırmalarıyla tanınan Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nevzat Çevik yaptığı konuşmada, yolların insanları, toplumları, kültürleri birbirine bağladığını, ortak çizgide buluşturduğuna dikkati çekerek, “Bu sadece bir yol yürüyüşü değildir. İnsanların aynı ortak hedefte buluşma ve anlaşma ağı kurma eylemidir. Kültürlerarası diyalog içinde şenlikli bir kurgudur. Likya Yolu, dünyanın birçok noktasından görülmeyen, inanılmaz kültürel dokusu ile adım başı zengin kentleri ile ve diğer küçük boyutlu yerleşimleri ile ve müthiş doğası ile muhteşem bir cazibe alanı oluşturmaktadır. Bu kentlerin burada bu kadar yoğun bulunması ve özellikle arkeolojik kazılar ile metropol boyutunda olan şehirlerin ortaya çıkması bizi geçmiş ile daha sıkı bir buluşmaya anlam kazandırıyor. Bastığımız bu topraklar, on binlerce yılın birikimini bize gönderdiyse eğer, onları bugün anlamak ve onlardan yararlanmak bizim insanlık ve uygarlık yolunda ilerlememizde katkı koyacaktır. Dileğimiz, Likya Yolu'nun UNESCO tarafından onaylanması, yasal zemine tam oturtulması, Avrupa'da benzeri rotaların işletme ve koruma-kullanma düzeyine yükseltilmesidir" dedi.

Konuşmaların ardından yaklaşık 1000 kişi rehberler eşliğinde önce Yanartaş-Çıralı etabı yüründü. Toplam 13 kilometrelik parkur kapsamında, dağları tırmanarak Kemer’e bağlı Çıralı köyündeki Yanartaş'a ulaşıldı. Burada mola veren katılımcılar, binlerce yıldır yanan ateşte fotoğraf çektirdi, rehberlerden bilgi aldı, ney dinletisi gerçekleştirildi. Ardından Kazı Başkanı Prof.Dr.Yelda Olcay Uçkan rehberliğinde bölge hakkında bilgiler aldılar. Çıralı sahiline ulaşan katılımcılar, öğle yemeğinin ardından Çıralı-Olimpos yolu yürüyüşüne başladı. Olimpos gezisiyle 13 kilometrelik parkur tamamlandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA