bursa escort 'Gelişen teknolojiyi Antalya için vazgeçilmez kılmalıyız'
Advert

'Gelişen teknolojiyi Antalya için vazgeçilmez kılmalıyız'

Antalya'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası 3D Baskı Teknolojileri ve Dijital Endüstri Kongresi’nin açılışına katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’da gelişen teknolojiyi vazgeçilmez kılmak için mücadele ettiklerini belirterek, “Turizm, tarım, ticaret şimdi de 4T olarak teknolojiyi Antalya’nın gözdesi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

'Gelişen teknolojiyi Antalya için vazgeçilmez kılmalıyız'
'Gelişen teknolojiyi Antalya için vazgeçilmez kılmalıyız' Kemer Gözcü
Bu içerik 424 kez okundu.
Advert

Karabük Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen 3D Baskı Teknolojileri ve Dijital Endüstri Kongresi, Antalya'da bir otelde başladı. Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Japonya, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 11 ülkeden, 70 üniversiteden bilim adamları ve dijital dönüşüm sektörü temsilcilerinin 200'e yakın bildirisinin sunulacağı kongrenin açılışı, Vali Münir Karaloğlu'nun katılımıyla yapıldı. Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak önemli bir şehir olduğuna dikkat çekerek, 3D Baskı Teknolojileri ve Dijital Endüstri Kongresi’nde yurt içinden ve yurt dışından pek çok bilim insanını Antalya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

‘TEKNOLOJİYİ ANTALYA’NIN GÖZDESİ YAPMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Antalya’da gelişen teknolojiyi vazgeçilmez kılmak için mücadele ettiklerini belirten Vali Karaloğlu, “Antalya, Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak çok önemli şehirlerimizden bir tanesidir. Antalya turizmin başkenti, tarımın baş aktörü, ticaretin merkezidir. Bundan önceki konuşmalarımda ifade ettiğim gibi Antalya’da bu 3T’nin yanına bir 4T’yi ilave etmek içinde yoğun bir çaba ve gayretin içerisindeyiz. Turizm, tarım, ticaret şimdi de 4T olarak teknolojiyi Antalya’nın gözdesi yapmak için çalışıyoruz” dedi. 

Antalya’nın teknoloji alanında yaptığı atılımlardan bahseden Vali Münir Karaloğlu, “Antalya Sanayi 4.0’dan yola çıkarak. Nesnelerin interneti 5G teknolojisinin, kullanılmaya başlanmasıyla sadece sanayideki dönüşümü değil, bütüncül olarak hayatımızı nasıl etkileyeceğinden yola çıktık. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Akdeniz Üniversitesi’nde ki hocalarımızla beraber sadece sanayide değil; şehirde, turizmde, tarımda, insan yaşamında 4.0’ı birlikte çalıştık” şeklinde konuştu.

DİJİTAL OKUR-YAZARLIK FARKI

İnsanların hayatlarına giren yeni teknolojilerin artık vazgeçilmezi olduğuna değinen Vali Münir Karaloğlu, “Yeni teknoloji sadece sanayi üretimini değil, bütünüyle hayatımızı yeniden şekillendirip değiştiriyor. Bundan 30 sene önce birisi iş başvurusu yaptığında sorulan soru okuryazarlığınız var mı oluyordu? Şimdi artık dijital okuryazarlık bir gereklilik oldu. Bir müddet sonra dijital okuryazar olanlarla olmayanlar farklılaşacak olmayanlar çok sıradan insanlara dönüşecek. Bu baş döndürücü gelişmeleri takip edebilmek için bunları sadece seyreden değil, bunların uygulayıcısı olabilmek için bu yapmış olduğumuz bilimsel çalışmaları kongreleri çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. 

DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

Sanayi 4.0'ın tüm teknolojik alanlarının üniversite hocaları tarafından hazırlandığını belirten 3D Baskı Teknolojileri ve Dijital Endüstri Kongresi Başkanı Prof. Dr. Kerim Çetinkaya, Sanayi 4.0 uygulamalarını bundan sonra teknolojik alanlarda sektörel bazda anlatmaya devam edeceklerini, sunumların da kongre bitiminde kitaba dönüştürüleceğini söyledi. Prof. Dr. Çetinkaya, önümüzdeki yıl kongrenin İstanbul'da, bir sonraki yıl Ukrayna'da planlandığını kaydetti. Prof. Dr. Çetinkaya, kongrede ülkemizde 3D baskı alanındaki firmaların ürünlerinin de sergilendiğini belirtti.

(Haber Merkezi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa