bursa escort Tezgaha bak tezgaha!
Advert

Tezgaha bak tezgaha!

Mustafa Gül’ün Kemer Belediye Başkanı olduğu dönemde 2017 yılında ambalaj atıklarının toplanması işinin Devlet İhale Kanunu’na aykırı şekilde ihalesiz verdiği, karşılığında da belediyenin hakkı olmasına karşın herhangi bir bedel almadığı Sayıştay tarafından belirlenirken, 2018 yılında ise ambalaj atıkların toplanması işi yine ihalesiz olarak sözleşme karşılığı verildi. Mustafa Gül imzalı 3 yıllık sözleşme karşılığında ise 500 bin TL ilgili şirket tarafından belediyenin hesabına yatırıldı.

Tezgaha bak tezgaha!
Tezgaha bak tezgaha! Kemer Gözcü
Bu içerik 2505 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Devlet adına kamu kurumlarını denetlemekle görevli Sayıştay’ın Kemer Belediyesi’nde yaptığı denetlemelerde birçok usulsüz işleme rastlandığını Kemer Gözcü Gazetesi olarak daha önce ‘Sayıştay Raporunda Çarpıcı Tespitler’ başlığı altında gazetemizde yer vermiştik. 2017 yılına ilişkin Sayıştay raporu ile çarpıcı tespitler arasında belediyenin katı atık toplama işini kanuna aykırı şekilde ihalesiz verdiği, karşılığında ise tek kuruş alınmadığı belirlenmişti. 

Kemer Belediyesi’nin 2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda; “Ambalaj atıkların toplanması için verilen imtiyaz hakkının 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre ihale yapılmaksızın ve herhangi bir bedel alınmaksızın verildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak Bulguda açıklandığı üzere; ambalaj atıklarının toplanmasına ilişkin imtiyaz hakkının ihale yapılmaksızın ve herhangi bir bedel alınmaksızın verilmesi mevzuata aykırı olup bu hakkın, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre yapılacak ihale sonucu ihale üzerinde bırakılan istekli ile düzenlenecek sözleşmeyle verilmesi gerekmektedir. İdare cevabında, mevcut sözleşmenin süresinin bitmesini müteakip işin 2886 sayılı Kanun hükümlerine uygun olarak ihaleyle yaptırılmasının sağlanacağı ifade edilmiştir. Bulgu konusu tespitin, yürürlükte olan mevcut sözleşme sonrası devam edip etmediği takip eden yıllar denetimlerinde izlenecektir” denildi.

Kemer’de Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) tarafından toplanan ambalaj atıklardan milyonlarca liralık gelir elde edilirken, GATAB’ın kapatılmasının ardından Kemer Belediyesi’ne gelir sağlayacak işin bir şirkete bedelsiz olarak verilmesi soru işaretlerine neden olmuştu.

İMZA MUSTAFA GÜL’DEN

2017 yılında Kemer Belediyesi sınırları içerisindeki ambalaj atığı toplama hakkı belediye tarafından herhangi bir ihale yapılmadan bir şirkete bedelsiz verilmesinin ardından 2018 yılından ise dönemin Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile Eresan Geri Dönüşüm ambalaj Atıkları Tem. İnş. Taah. Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. arasında yapılan anlaşma sonucunda ambalaj atıklarını toplama işi sözleşme imzalanarak 3 yıl süreyle bu şirkete verildi. Mustafa Gül imzalı 3 yıllık sözleşme karşılığı olarak 500 bin TL ilgili şirket tarafından belediyenin hesabına yatırıldı.

TEMİZLİK İŞLERİ UYARMIŞ

Sayıştay denetim raporunun ardından yapılan yeni sözleşme için Temizlik İşleri Müdür Vekili Arif Çelik tarafından Başkanlık Makamına yazı gönderildi. Ambalaj atığı toplama işinin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale edilmesinin gerekmekte olduğu bildirilen yazıda, “Belediye Başkanlığımıza ait 2017 yılı Sayıştay denetim raporunda 13. Bulgu kısmında ambalaj atığı toplama işinin gelir getirici bir faaliyet olduğu ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu çerçevesinde ihale yoluyla yapılması gerektiği belirtilmektedir. Belediyemiz ile Eresan Geri Dönüşüm ambalaj Atıkları Tem. İnş. Taah. Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. arasında 31.07.2018 tarihinde imzalanan, sorumluluk bölgemiz dahilinde ambalaj atıklarının toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılmasına yönelik ekli sözleşme kapsamında; İlçemizde oluşan ambalaj atıklarının toplanması işinin ihale yapılmadan Ersan isimli firmaya devredilmesi, 2886 sayılı kanun çerçevesinde ihale yoluyla yapılmadığından ilgili yazıda yer verilen rapor ile belirlenmiş hatalı ve eksik uygulamalar kapsamında bulunmaktadır. Bu kapsamda; ilçe sınırlarımız dahilinde oluşan ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması işinin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale edilmesi gerekmekte olduğunu bilgilerinize arz ederim” denildi.

Yasada açıkça belirtildiği halde ihalesiz iş yapmanın suç ve usulsüz olduğu gibi Mustafa Gül’ün Kemer Belediyesi’nin borcu olmasına rağmen 2017 yılında yapılan iş için neden bedel almadığı, yine Gül’ün uyarılara rağmen 2018 yılında ihalesiz ve 3 yıl için 500 bin TL karşılığında sözleşme imzalaması da merak konusu oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ersan türel     2019-04-12 Borç edebiyatı yaparak bi yere varılmaz adam para almış hesabına yatırmış daha ne yapacak bahaneniz nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa