bursa escort Öğrencilerin alan çalışmaları
Reklamı Geç
Advert
Advert

Öğrencilerin alan çalışmaları

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Seracılık Programı öğrencileri, Elmalı'da ceviz ve mantar üretimi yapan girişimcileri ziyaret etti.

Öğrencilerin alan çalışmaları
Öğrencilerin alan çalışmaları Kemer Gözcü
Bu içerik 379 kez okundu.
Advert

AÜ Elmalı MYO Seracılık Programı öğrencileri, öğretim görevlileri İsmail Akgün, Şükrü Karagül ve Hasan Bilgiç gözetiminde Avlan Gölü Havzasındaki ceviz ve mantar üretimi yapan girişimcilerin bahçe ve tesislerinde inceleme yaptı. Öğrencileri ilk olarak 57 dekar alanda modern ceviz bahçesi kuran işletmeci Mevlüt Sav'ın bahçesinde inceleme yaptı, yetiştiricilik teknikleri hakkında bilgi aldı.

Öğretim görevlisi Şükrü Karagül, Türkiye'nin ceviz üretiminde dünyada 4. sırada yer aldığını söyledi. Buna rağmen Türkiye'nin kendi ihtiyacını bile karşılayamadığını vurgulayan Karagül, "Türkiye şu an için ceviz ithal eden bir ülke konumunda. Modern ve büyük yatırımlar ile ülkemiz ithal eden konumdan ihracat yapan konuma gelebilecektir. Tarım alanında eğitim gören öğrencilerin de her alanda yatırımcı olabileceğini düşünerek bu tür geziler düzenliyoruz. Öğrencilerimize bu gezide bahçe tesisi, ceviz çeşitleri, üretimin püf noktaları hakkında bilgiler verildi" dedi.

Öğrenciler daha sonra istiridye mantarı üretimi yapan Hacer Güzeloğlu'nun işletmesinde inceleme yaptı. Güzeloğlu, istiridye mantarı üretimine devlet desteği alarak başladığını, karşılaştığı zorlukları ve başarı hikayesini öğrencilerle paylaştı. Gezi sonrasında öğretim görevlisi İsmail Akgün, sadece seracılık ve sebzecilik değil tarımın diğer alanlarında da belirli zamanlarda fırsatlar ortaya çıkabileceğini, tarım teknikerlerinin tarımın her alanına hazır olmaları gerektiğini ifade etti.

(DHA) 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X