Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-03-2019 00:35   Güncelleme : 27-03-2019 00:35

Kemer’in hafızası sağlam Yusuf Üras

2005 yılına kadar Kemer’i Kemer yapan GATAB’ın başkanlığına Yusuf Üras’ın gelmesi ile birlikte GATAB üretmeyen ve hızla borç batağına saplanan bir kurum haline gelmişti. GATAB Başkanlığı süresi boyunca hakkında çok sayıda dava açılan ve soruşturmalar geçiren Üras’la ilgili 100’ün üzerinde dava ise devam ediyor.

Kemer’in hafızası sağlam Yusuf Üras

Ahmet Duran YENİGÜN

2005 yılında GATAB Başkanı olduktan sonra GATAB’ın yolsuzluk iddiaları ile Türkiye’nin gündeminden düşürmeyen Yusuf Üras, borç batağına düşürdüğü kurumu çalışamaz ve üretemez hale getirmişti. Her toplantısı olaylı geçen GATAB, Kemer Belediyesi tarafından getirilen hacizle de uzun süre gündemde kalmıştı. TBMM gündemine kadar gelen Yusuf Üras hakkındaki iddialar gazetemizin arşivinde en çok yer eden haberler sırasında ilk sırada yer alıyor. 

USÜLSÜZ İHALE VE TEMSİL AĞIRLAMA GİDERLERİ

Son olarak; Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle kapatılan ve yetkileri Antalya Su ve Atık su İdaresi Genel Müdürlüğü’ne devredilen GATAB, Kemer Kaymakamlığı’nın başta GATAB eski Başkanı Yusuf Üras olmak üzere toplam da 19 personel hakkında verdiği usulsüzlük soruşturma izni ile de gündemde kalmıştı. Soruşturma izninin; olaylı bir şekilde görevden alınarak Antalya Vali Yardımcılığı’na atanan Bayramali Köse tarafından verildiği ortaya çıkarken, Kemer Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ön inceleme dosyasında 3 farklı ihale ve temsil ağırlama ödeneğinin usulsüz olarak kullanıldığına ilişkin suçlamalar yer almıştı.

İHALE DÜŞÜK DEĞİL YÜKSEK FİYAT VEREN DE KALMIŞTI

İddialara ilişkin Kemer Savcığı tarafından adli süreç başlatılırken, 4 ayrı başlığın yer aldığı ön inceleme dosyasında dikkat çekici detaylar yeraldı. Dosyadaki iddialardan biri; GATAB’ın ihtiyacı olan sayaç okuma, sayaç kesim ve büro elemanı alımı için ihalede usulsüzlük yağıldığı idi. Dosyadaki suçlamaların ikinci maddesinde yer alan bir diğer iddiaya göre de, ihaleye girecek firma sayısının sınırlandırılması için norm kadroda olmamasına rağmen konusu özellik arz eden basın danışmanı turizm tanıtım ve hukuk elemanlarının teknik şartnameye dahil edildiği, bu sayede 3 milyon 231 bin 829 liralık teklifle ihaleye giren firmanın devre dışı bırakılarak 4 milyon 132 bin 242 liralık teklif veren firmaya ihale verilerek kamu zararı oluşmasına neden olundu. 

USÜLSÜZLÜKTE SINIR TANIMADI

Yine personel servis taşımacılığı ve araç kiralama hizmet alımı ihalesinde 6 kalemde sayılan cins ve ölçüde araçlar için kiralama yapılacağının belirtildiği oysa yapılan kiralamada 17 kalemde farklı cins ve ölçülerde araç kiralandığı. Kiralanan bazı araçların yabancı menşeli olduğu, 07 D 5656, 07 FB 137, 07 K 9202 plakalı araçlara birliğin hizmet amaçlı olarak ihtiyacının olmadığı, bu araçları başkan ve diğer görevlilerin makam aracı olarak kullandığı iddiaları dosyaya girdi. 

AÇILIŞ TÖRENİNE 187 bin 797 lira HARCANDI

Soruşturma izni verilen diğer iddialar ise şöyleydi: tanıtım amacıyla plaj havlusu, plaj çantası, boyun yastığı ve kumaş üzerine karikatürize bölge haritası baskısı alım işinin ihale yapılmak yerine doğrudan temin usulü ile alındığı. Doğrudan temin için belirlenen parasal limit olan 14 bin 403 liranın altında kalabilmek amacıyla bu malzemelerin ayrı ayrı satın alındığı, dolayısıyla bu mal alımlarının kanunun kısımlara bölünmezliği ilkesine ters düştüğü. Doğrudan temin yolu ile yapılan alımlarda aranan yasal limiti aştığı halde Beldibi-Göynük ortak atıksu derin deniz deşarjı açılış töreni için 187 bin 797 lira harcamanın temsil ağırlama giderlerinden karşılandığı.

SAPAN DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

GATAB’tan kötü kokular yayıldığını belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan da GATAB’la ilgili çok sayıda iddiayı meclis gündemine kadar taşımıştı. Sapan, GATAB’ın 2011 bütçesi, 49.5 milyon lira. bunun sadece 4.6 milyon lirasının altyapıya harcandığını biliyor. Geriye kalan 45 milyon liranın akibeti bilinmiyor” demişti. 

MALİYETİNDEN FAZLA KESİLEN FATURALAR SORGULANMIYOR

GATAB’ın açılışlarda yaptırdığı, taş çatlasa 30 -40 bin lira tutacak ikram ağırlama ses ışık organizasyonlarına nasıl 100 binlerce liralık fatura kesildiği iddiasının sorgulanmadığını ifade eden Sapan, “Nasıl olsa ikram edilenleri sayan olmadı. Milletin 100 bin lirasının birilerinin cebine hortumlanmasını kim fark edecek?” demiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü;

8 MİLYON LİRA ABONELERDEN TAHSİL EDİLMEDİ

GATAB’ın abonelerinden tahsil edemediği 8 milyon liralık içme suyu ücretinin akıbetini kim araştıracak? Hangi yetkili, Üras’ın yakasına yapışıp, “Sen nasıl başkansın. GATAB’ın 8 milyon lirası nerede?” diye soracak. Üras’a, “Senin adamlarının GATAB’a yüklü su borcu olan otel sahiplerine, ‘Tekirova Belediyespor’u bir gör. Senin borcu hallederiz’ dediği öne sürülüyor.

OTELLER BORÇLARINA RAĞMEN SU ALMAYA NASIL DEVAM EDİYOR?

Bu şekilde bir otelin 800 bin liralık su borcu sıfırlandı mı? Yok, o borç hala duruyorsa, bu otel su almaya nasıl devam edebiliyor? O kişi daha önce bakanlık yapan bir siyasetçiye ortak mı?” diye soruldu mu?

ÜRAS’A UKRAYDA’DA FABRİKANIZ VAR MI DİYE SORULDU MU?

Yusuf Üras’a, “Sık sık Ukrayna’ya gittiğiniz doğru mu? Uçak biletlerinin çoğunu GATAB mı aldı? Ukrayna’ya bu ilgi neden? Orada fabrikanız mı var” diye soruldu mu? Ayrıca başkanlığı boyunca (7yıl) yurtdışına hangi ülkeye kimleri götürdüğü, her yurtdışı çıkışında kimlere kaç TL harcandığı soruldu mu? Yasal yolluk miktarınız nedir? Aldığınız yolluklar kaç TL’dir? Örneğin 4 gün için 10 bin TL yolluk aldınız mı, bu normal midir?

İHALELER KAMU İHALE KANUNUNA AYKIRI MI?

GATAB’ın ihalelerin Kamu İhale Kanununa aykırı olarak, çok parçaya bölünerek doğrudan temin yöntemi ile yapıldığı yandaşlara yaptırıldığı doğru mu? İhalelere imzaları taşeron firmaların mensuplarının attığı iddiası doğru mu? Üras, GATAB’a başkan olduğu 7 yıl önce GATAB’ın kasasında 12 milyon lira varken, şu andaki 49.3 trilyon borcu olduğu doğru mu?

EĞER ÇEKİNDİĞİ BİR DURUM YOKSA NEDEN AÇIKLAMIYOR?

7 yılda harcanan onlarca trilyon liralık bütçelerle nelerin yapıldığı Yusuf Üras tarafından neden ayrıntıları ile açıklanmıyor? Selçuklu Av Köşkü’nün tabelası, piyasada 2–3 bin liraya yapılırken, neden 14 bin liralık fatura kesilmiştir? Piyasada aynı tür araçlar aylık bin 500 liraya kiralanırken GATAB’a neden iki katı bedelle çok sayıda binek araç kiralamıştır? Kiralanan binek araçların yandaş köy muhtarlarına, Üras’ın danışmanına ve onun çocuklarına, AKP’li kadın siyasetçiye tahsis edildiği doğru mudur?

ATIKLAR NEREYE GİDİYOR?

Kuzdere 75. Yıl Katı Atık Deponi Alanı’nda, ayrıştırılıp preslenen atıklar nereye gidiyor? Bunların el altından satıldığı iddiaları doğru mu? 

DANIŞMANIN EMRİNDE 2 ÖZEL ARAÇ VE VİLLA 

GATAB’ın promosyonlarının, Yusuf Üras’ın İstanbul Sarıyer Belediyesi’nden ithal ettiği, emrine iki özel araç ve bir villa tahsis ettiği, yüklü miktarda maaş verdiği danışmanının ortak olduğu şirket tarafından yapıldığı doğru mu? Piyasada toplu olarak 1 liraya yaptırılan plaj çantasının danışmanının ortak olduğu İstanbul’daki firma tarafından 12.5 liraya yapıldığı doğru mu?

ACİL HARCAMA KREDİSİ NEDİR?

Acil Harcama Kredisi nedir? Kurum içinde kimler ne miktarda bu krediyi alabilir? Aynı gün içinde birden fazla acil harcama kredisi kullanıldığı, bu işlemin bir rutine dönüştüğü, toplamında 100 binlere ulaştığı doğrumudur?

DERİN DEŞARJ KARMAŞASI

GATAB’ın 5.4 milyon lira ihale bedelli, Derin Deşarj Projesi’nin kesin kabulü nasıl yapıldı? Kurumun uzmanlarının kesin kabul yapmaya yanaşmaması üzerine işten çıkarıldıkları doğru mu? Derin deşarj sisteminin kesin kabulü için belediyelerden teknik eleman istendiği, hiçbir belediyenin buna yanaşmaması üzerine ihale yapılarak bulunan özel firmaya bu işin yaptırıldığı doğru mu? Deniz altında 400 metre olması gereken gömülü kısmın şu anda bunun onda biri kadar bile olmadığı iddiası araştırılmış mıdır? Görevini yapmayan firmaya neden 5.1 trilyon lira derin deşarj bedeli ödenmiştir?

GATAB’A NEDEN SORUŞTURMA YAPILMIYOR VEYA ENGELLENİYOR?

GATAB’a denizde batırmak için hibe edilen uçak ne oldu? Uçağı batırmak için ihale yapıldı mı? Yapılıp parası ödendiyse uçak neden batırılmadı? Bu ve benzeri suçlamalar havada uçuşurken neden GATAB’a yönelik soruşturma yapılmıyor veya engelleniyor?

KAYMAKAM KÖSE’NİN GÖREVDEN ALINMASINDA PAYINIZ VAR MI?

Kemer Kaymakamı Bayramali Köse’nin görevinden alınmasında, GATAB ve Kurumun Başkanı Yusuf Üras hakkındaki çok sayıda şikâyeti soruşturmak istemesinin payı var mıdır?” demişti.

GATAB İŞÇİSİNE POLİS KORUMASI VERİLMİŞTİ

2012 yılında 41 yaşındaki GATAB çalışanı H.K haberi olmaksızın adına yönelik yapılan işlemlerin peşine düşünce konuşması engellenmeye çalışılmıştı. Yusuf Üras’ın gazabından korkan H.K.’ye dönemin Kemer Kaymakamı Bayramali Köse’nin Jandarma aracılığı ile Arıtma Tesislerinden aldırdığı işçiye şikâyetinin ardından polis koruması görevlendirilmişti. 

H.K. başından geçtiğini iddia ettiği olayları şöyle anlattı; “Şefim; sen ehliyet aldın mı, tahsilâtta çalıştın mı diye sordu. Bende hayır dedim. ‘Senin adına ehliyet aldı, tahsilâtta çalıştı belge düzenlendi bende buna imza attım’ dedi.  Bende kendisine ne için olursa olsun benim adıma imza atamayacaklarını bildirdim. 

KONUŞMASIN DİYE UZAKLAŞTIRDILAR

Ayrıca daha önce Göynük Arıtma’da çalışıyorken konunun peşine düşünce beni çöp biriminde çalışmak üzere açığa aldılar. Daha sonra ben işin peşini bırakmadım. Kaymakam’a konuyla ilgili şikâyetimi bildirmeye gideceğimi öğrenince çöp arabasına bindirerek beni Tekirova’ya götürdüler. Kaymakamlıktan gelip gelmeyeceğimi sormak için aradılar. Şefime danıştım gidemezsin sahili temizleyeceksin dedi. 1-2 saat kadar Tekirova sahilinde çöp topladım. 

MAKİNENİN TEMİZLEDİĞİ KAZANI TEMİZLEMESİNİ İSTEDİLER

Daha sonra Tekirova arıtmaya gideceğimizi söylediler. Orada bana çöp suyunun döküldüğü kazan temizlenecek dedi.  Bu kazanı normalde makine temizliyor. Bende bu kazanın içine şefimle birlikte girerim dedim ve girmedim. Kaymakamlıktan tekrar telefon geldi ve yine göndermediklerini belirtince Jandarma yoluyla beni aldılar. Kaymakamlığa ve Cumhuriyet Savcılığı’na durumu anlattım. Daha önce konuyu öğrendiğimde GATAB Başkanı Yusuf Üras’a da anlatmıştım. Kendisi araştırıyoruz dedi ve hala araştırıyor.” Kaymakam ve Savcıya ifade veren H.K. için önlem amaçlı olarak polis koruması nezaretinde güvenlik tedbiri alındı.

MOBESE YALANLARI

2005 yılından bu yana Kemer’in gündeminde olan ve 2008 yılında GATAB tarafından vatandaştan ve otellerden toplanan su paraları ile yapılacağı vaat edilen Kemer’in MOBESE sistemi 2012 yılında zar zor tamamlanmıştı. Beldelerin MOBESE’sinde ise ihaleyi alarak üstlenen firmanın sahibi GATAB Meclis toplantısında takmış oldukları kameraların “Hepsi çalışıyor” diyerek gazetecileri suçladığı sırada MOBESE’nin 70 kamerasının çalışmadığı biliniyordu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin önderliğinde açılışı İlçe Jandarma Komutanlığı binasında GATAB tarafından 2011 yılı Kasım ayının son gününde yapılan MOBESE, bu tarihte çalışmıyordu!

Oysa GATAB tarafından MOBESE’nin açıldığı haberleri tüm medyaya servis ediliyor, Bakan Şahin de açılmayan MOBESE’yi açmış oluyordu. Bu tarihten sonra MOBESE’nin çalışmadığını eleştiren haberlere ise açılıştan tam altı ay sonra GATAB Meclis toplantısında yanıt veren DOYAP firmasının sahibi Fatih Akdağ gazeteleri suçlayan açıklamalar yapmıştı. İlk defa MOBESE işi yapan bir firmada ihalenin nasıl kaldığı da kafalarda soru işaretleri bırakırken, ilk işlerinde MOBESE altyapı işini kendileri yapsa da kamera işlerini bir Rus ortaklı firmaya bırakan DOYAP’ın işi hala kabul edilmedi! MOBESE’yi inceleyen bilirkişi raporu ise aradan geçen dokuz aya rağmen eksikler nedeni ile geçerlilik onayı veremiyor!

Kemer Gözcü Gazetesi, vatandaşın ve otelcinin cebinden çıkan 3.3 trilyonun hesabını aylarca yaptığı haberlerle sorgulamıştı. 

GATAB Başkanı Yusuf Üras, belirlenen ihtiyaçlara göre Tekirova, Çamyuva, Göynük beldelerinin yanı sıra bölgede bulunan önemli mevkilerin giriş çıkışlarına 44 sabit, 72 hareketli ve 4 plaka tanımlamalı MOBESE cihazı takılacağını Temmuz 2011’de ihaleye katılan 4 firmadan biri olan Doyap Yapı Sanayi Enerji ve Mühendislik Anonim Şirketi’nin yetkilisi Fatih Akdağ ile el sıkışarak duyurmuştu. 80 günde işi teslim edeceklerini belirten firma yetkilileri daha sonra aradan geçen süreye rağmen teslimatı sağlamamaları nedeniyle yine GATAB Başkanı Üras ile birlikte yaptıkları açıklamalarda ihale süresinin beklediklerinden uzun sürmesi nedeninden dolayı geciktiklerini ve 2011 Ekim sonunda kameraların hazır olacağını ardından da beldelerin MOBESE’ye kavuşacağını belirtmişlerdi. 

BAKAN ŞAHİN BİTMEYEN MOBESE’Yİ AÇTI

2011 Kasım ayı sonunda ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katılımıyla açılışı İlçe Jandarma Komutanlığı binasında GATAB tarafından yapılan MOBESE’lerin aslında o tarihte çalışmadığı bilirkişi raporlarına yansıdı. Yani sonuç olarak Bakan Şahin’e çalışmayan MOBESE’nin açılışı yaptırılmış oldu. Ayrıca açılışa katılarak çeşitli yayın organlarında açılış haberine yer veren basın mensupları konuşmaların ve kurdele kesiminin sonunda MOBESE izleme noktasına ziyarette bulunan Bakan Şahin’i çekemedi. Çünkü basın mensupları arasından yalnızca TRT ve Anadolu Ajansı içeriye alındı. Diğer basın mensupları ise içeriye alınmamıştı.

YETKİLİ ÇALIŞIYOR DERKEN BİLE 70 KAMERA ÇALIŞMIYORDU

Mayıs ayında yani MOBESE’lerin açılışından altı ayın geçmesinin ardından yapılan GATAB Olağan Meclis Toplantısı’nda kablolu kablosuz MOBESE’lerin tamamının çalıştığını iddia eden ve hatta sınırlarını aşarak gazetecilere “Reklam alamadıkları için kötülüyorlar” demekten geri kalmayan firma yetkilisi Akdağ’ın açıklamalarının aksine o tarihlerde 70 kameranın çalışmadığı bilirkişi raporlarına yansıdı. Buna rağmen yüzü dahi kızarmadan üstelik gazetecileri de suçlayarak halkı kandırmaya çalışan idareci ve yöneticiler aradan geçen dokuz aya rağmen kabul ve geçerlilik onayı alamadıklarını unutuyor olmalılar.

9 AY GEÇMESİNE RAĞMEN EKSİKLİKLER GİDERİLMİŞ DEĞİL

Belde MOBESE’lerine yapılan Bakanlı açılışın ardından geçen 9 aya rağmen eksikliklerin giderilmemiş olması ve bu eksikliklerin de raporlara yansıması nedeniyle Doyap firması geçerlilik onayı alamıyor. Bilirkişi raporlarında yer alan aksaklıkların başında plaka tanımlamalı kameraların sırf kamera olsun diye yapılmış olması geliyor. Çünkü plaka tanımlamalı kameralarda kesinlikle olması gereken sinyal uyarı sistemi ve mail sistemi yok. Yani plaka tanımlanıyor ancak ne kimsenin dikkatini çekecek bir uyarı veriyor ne de mailemle yoluyla kayıt alıyor. Speed dome tipi kablosuz kameralarda da 360 derece görüş açısı olmasına rağmen olay anında olayın olduğu noktaya zoom yapması gerektiğindeki hızının ciddi anlamda düşük olması olayın gözden kaçırılmasına neden oluyor. 

İŞ TAM ANLAMIYLA TESLİM EDİLMEDEN FATURASI KESİLDİ

GATAB’ın Belde MOBESE’leri yapımı için açtığı ihaleye katılan 4 firma arasından ilk kez Kemer’de MOBESE işi yapacak olan firmayı tercih etmesi ve ihale kapsamında verilen işi süresinden daha uzun zamanda yapan hatta hala tam olarak kabulünü sağlayamayan Doyap Yapı Sanayi Enerji ve Mühendislik Anonim Şirketi’ne 3.3 trilyonluk ücretin ödenmesi akıllarda çeşitli sorular yaratıyor.

MOBESE’LERİN PARASI ÖDENDİ, PEKİ YAPILAN ZAMLAR DEVAM EDİYOR MU?

Ayrıca MOBESE ihalesi öncesi MOBESE yapımında kullanılmak üzere, GATAB Genel Kurulunda alınan karar ile “abonelerin kullanmakta oldukları su ve kanalizasyon bedellerinde zam yapılacağı, bu zamla beraber bir fon oluşturulacağı ve MOBESE yapım giderinin de bu fonda biriken ücretten karşılanacağı” kararı alınmıştı. MOBESE’lerin GATAB ve yetkili firmanın “MOBESE’ler çalışıyor” şeklindeki iddialarından anlaşılacağı üzere tamamlandığı varsayıldığında ve hatta yüklenici firmanın fatura keserek GATAB tarafından ücreti ödendiği göz önünde bulundurulduğunda abonelere yapılan zamların halen devam edip etmediği de ayrı bir merak konusu haline geldi.

BELEDİYE’DEN GATAB’A HACİZ

Elektrik borcu ile gündeme gelen Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği’nin (GATAB) 58 aracına, Kemer Belediyesi tarafından haciz getirildi. Çöp kamyonu ve vidanjör gibi araçlara ise, hizmetlerin aksamaması için el konulmadı.

Vadesi geçmiş 5 milyon TL elektrik borcunun ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz aylarda hizmet binasının elektriğinin kesilmesiyle gündeme gelen Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği’nin, Kemer Belediyesi’ne de 2 milyon 755 bin TL borcu bulunuyor. GATAB’ın, Arslanbucak Mahallesi’nde su şebekesi döşemek amacıyla kazdığı yolların asfaltlama işlemini tamamlayan ve 22 bin 958 metrekarelik asfaltlama işlemi nedeniyle kasasından 2 milyon 755 bin TL çıkan Kemer Belediyesi, durumu mahkemeye taşımıştı. Bu duruma itiraz eden GATAB ise, mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise, yürütmenin durdurulması kararı aldı. Bu kez de Kemer Belediyesi itiraz etti ve mahkeme, ‘durdurma kararı veren mahkeme hükmünde hukuki bir isabet görmediği’ gerekçesiyle paranın ödenmesine karar verdi.

BAŞMÜFETTİŞ İFADELERİNİ İSTEDİ

Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği ile ilgili bugüne kadar gündeme çok sayıda yolsuzluk ifadesi gelmiş, bu iddiaların bir bölümü hakkında yasal süreç başlatılmış, bir bölümü ile ilgili ise teftiş ve denetlemelerin sürdüğü bilinmekteydi. 

EK SÜRE ALMIŞTI

Son olarak GATAB hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları ile ilgili Kemer’e gelen Mülkiye Başmüfettişi teftiş ve denetlemelerini sürdürmüş, zaman yeterli olmayınca ek süre alarak Kemer’deki çalışmalarını genişleterek bir hafta daha ilçede kalmıştı. 

YAZILI İFADELERİNİ İSTEDİ

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından görevlendirilen Başmüfettiş yaptığı incelemerin ardından Ankara’ya dönerek raporunu hazırlarken önemli bir gelişme yaşandı. Başmüfettiş’in 27 Aralık 2013 tarihinde GATAB’a gönderdiği tebligatla aralarında GATAB Başkanı Yusuf Üras’ın da bulunduğu 19 kişinin yazılı ifadelerini istedi.

Tebilgatta, Bakanlık Makamı’nın 12 Aralık 2013 tarihli ön inceleme yapılmasına ilişkin onayı gereğince GATAB Başkanı Yusuf Üras ve Birliğin bazı iş ve işlemlerinde imzası bulunan 19 kişinin 4483 sayılı kanuna göre ifadelerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Başmüfettiş bu yazılı ifadelerin kendisine en geç 5 Ocak 2014 tarihinde ulaştırılmasını istedi.  

İFADEYİ KİMLER VERDİ?

Başmüfettiş’in ifadelerine başvurduğu isimler ise şöyle; “Yusuf Üras, Cemil Beyrek, İlhan Güney, Turgay Özkan, Hasan Aydın Aytuğ, İsa Anatürk, Ali Rıza Yavuz, Mehmet Saygıner, Sami Ilgaz, Mustafa Ekin, Gülcan Özsağlam, Yahya Talih, Ahmet Şen, Hakkı Dikmen, Taner Adıgüzel, Levent Türkmen, Mustafa Durman, Aşur Demir ve Mustafa Yurduseven”

NE ANLAMA GELİYOR

GATAB’ta görev yapmış ve yapmakta olan 19 isimle ilgili tebligatta ifadeler, 4483 sayılı Kanun’a göre talep ediliyor. Talep edilen ilgili Kanun maddesi, Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanmasını içeriyor. İfadelerin ardından İçişleri Bakanlığı hazırlanan denetleme raporunda suç unsurları bulması halinde dosyayı Savcılığa intikal ettirebilecek

İfadelerin ardından hazırlanan ön inceleme raporuna istinaden soruşturma izni verilmesine ilişkin kararın altına imzayı Kaymakam Köse’nin görevden alınmadan önce attığı öğrenildi. 

Aralarında Ak Parti’den Kemer Belediyesi Başkan adayı Yusuf Üras’ın da bulunduğu 19 kişi ile ilgili iddialar ise şöyle sıralandı; 

İŞTE O İDDİALAR

9 Nisan 2012, 11 Nisan 2012 ve 24 Nisan 2012 tarihli ödeme emirleri ile yapılan ödemelere ilişkin mal alımlarının bir arada ihale edilmeleri mümkün iken parçalara bölünerek doğrudan temin yolu ile satın alınarak ödemelerinin yapılması.

İHALEDE REKABET ŞARTI SAĞLANMADI

2012/181031 KİK numaralı “Basın Danışmanı, Turizm Tanıtım Elemanı, Hukuk Elemanı, sayaç Okuma Elemanı ve Genel İdari Hizmet Alımı işine ilişkin ihale ile birliğin ihtiyacı olan Sayaç Okuma Elemanı, Sayaç Kesim Elemanı ve Büro Elemanları ile birlikte Norm Kadro’da olmamasına rağmen konusu özellik arzeden Basın Danışmanı, Turizm Tanıtım ve Hukuk Elemanlarınında aynı teknik şartnamede birleştirildiği bu suretle ihaleye katılacak olan firmalardan temini istenen personelin tümünü kapsayan yeterlilik belgesi istenilmek sureti ile teklif verebilecek firma sayısı sınırlanarak, ihalede rekabet şartının sağlanmadığı. 

ARAÇ KİRALAMALARI

2012/191991 KİK numaralı Personel Servis Taşımacılığı ve Araç Kiralama Hizmet alım İhalesi ile yabancı menşeili araç kiralanması. 

YASAL LİMİTİ AŞAN ÖDEME 

Doğrudan temin yolu ile yapılan alımlarda aranan yasal limiti aştığı halde 8 Haziran 2011 gün ve 1972 yevmiye numaralı ödeme emri ile Hizmet Açılış Töreni için 187.797 TL harcamanın temsil ağırlama kapsamında yapılması iddiaları. İddialar kapsamında Soruşturma izni verilmesine ve Cumhuriyet Başsavcılığınca genel hükümlere göre işlem yapılmasına karar verildi.

Kararın bir örneği Kemer Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilirken bir örneğinin de GATAB Başkanı Yusuf Üras, Başkan vekilleri Cemil Beyrek, İsa Anatürk, Ali Rıza Yavuz, sami Ilgaz, Yahya Talih, dönemin Birlik Müdürü Mustafa Yurduseven, Müdür vekilleri İlhan Güney, Mustafa Ekin, Muhasebe yetkilisi vekili Turgay Özkan, Gerçekleştirme görevlisi Mehmet Saygıner, vekili Hasan Aydın Aytuğ, Personel ve İdari İşler Şefi Gülcan Özsağlam, Mali üye Ahmet Şen, Uzman üye Hakkı Dikmen, Uzman üye Taner Adıgüzel, Uzman üye Aşur Demir, Üye Levent Türkmen ve Araç İkmal Şefi Mustafa Durman’a tebliğ edildiği öğrenilmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA