bursa escort 'Madama Butterfly'e alkış yağdı
Advert

'Madama Butterfly'e alkış yağdı

Antalya Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), G. Puccini'nin Uzakdoğu ezgileri ile süslediği dünyaca ünlü 'Madama Butterfly' operasını sahneye koydu. Heyecanla beklenen eserin prömiyerine opera severlerin ilgisi yoğun oldu.

'Madama Butterfly'e alkış yağdı
'Madama Butterfly'e alkış yağdı Kemer Gözcü
Bu içerik 762 kez okundu.
Advert

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenen librettosu Luigi Illica ile Giuseppe Giacosa'ya ait, G. Puccini'nin 'Madama Butterfly' adlı eseri, Yiğit Günsoy'un rejisiyle sahneye taşındı. Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Alexandru Samuil, koroyu şef Mahir Seyrek yönetti.

İtalyanca seslendirilen üç perdelik eserin koreografisini ve dekor tasarımını Gürcan Kubilay, kostüm tasarımını Gülden Sayıl, ışık tasarımını Mustafa Eski hazırladı.

Dünya opera edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan yapıtta 'Madama Butterfly' rolünü Sevinç Bilgin- Nurdan Küçükekmekçi, 'Pinkerton' rolünü Koray Damcıoğlu- Burak Pektaş, 'Sharpless' rolünü Umut Tarık Akça- Serhat Konukman ve Melih Tepretmez, 'Suzuki' rolünü Gülçin Gültekin- Sibel Kızılateş ve Medine Tuganova, 'Goro' rolünü Devrim Demirel- Fatih Şanal, 'Bonzo' rolünü Toygarhan Atuner-Baturalp Bilgili, 'Yamadori' rolünü Baha İşler- Mehmet Ali Tutar, 'Kate' rolünü Tuğçe Oğuzülgen- Emel Öziş, 'Il Commissario Imperiale' rolünü Erdi Can Aybaş, 'L'Ufficiale Del Registro' rolünü Enis Ok sezon boyunca dönüşümlü canlandıracak.

ESERİN HİKÂYESİ

Madama Butterfly, kendisini kocasına adamaya hazır genç bir geyşadır. 15 yaşında olan Butterfly, Japonya'ya gelen Amerikan subayı Pinkerton ile evleniyor. Dinini değiştirmesiyle bunu kendi kültürüne bir hakaret olarak gören Butterfly'in ailesi onu reddediyor. Butterfly'in artık Pinkerton ve sadık yardımcısı Suzuki'den başka kimsesi kalmıyor. Pinkerton, evliliklerinden kısa süre sonra Amerika'ya dönüyor. Bu arada hamile olan Butterfly, senelerce sabırla Pinkerton'u bekliyor. Pinkerton ise Amerika'da evleniyor. Pinkerton 3 yaşına giren oğlunu alabilmek için tekrar Japonya'ya geliyor. Butterfly, hayaller kurduğu Pinkerton'un kendisine ihanet ettiğini düşünüp babasından kalma hançeri vücuduna saplayıp intihar ediyor.

Dramatik sonla perdesi kapanan eserin yapımcıları, rol alan sanatçılar Antalya DOB Orkestrası ayakta alkışlandı, emeği geçenlere çiçekle teşekkür edildi.

İzlenme rekoru kırması beklenen eser, 26 Mart Salı, 13 Nisan Cumartesi akşamları da sahnelenecek.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa