Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 12-03-2019 01:52   Güncelleme : 12-03-2019 01:52

Bakan Çavuşoğlu: HDP'yle ittifakımız yok desinler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Şimdi İP'çiler geliyor 'Sayın Bakanım bize terörist diyorsun.' Ben İP'e terörist parti dedim mi? CHP'ye terörist dedim mi? Hayır demiyorum. Ama şunu söylüyorum CHP'nin içinde PKK'lıların cenazesine gidenler var. Yok desinler, var. Peki bu iki parti sözlerimden rahatsız oluyorlar. O zaman çıksınlar, 'Bize böyle söylemeyin bizim HDP'yle bir ittifakımız yok' desinler" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: HDP'yle ittifakımız yok desinler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle memleketi Antalya'da, AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel ve Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Gökçen Özdoğan Enç'in Meydan Kavşağı'ndaki Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı. AK Parti ve MHP'nin Antalya il ve Muratpaşa ilçe yöneticileri, partililer ve halkın katıldığı açılışta Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Menderes Türel ve Gökçen Özdoğan Enç ile parti yöneticileri halka seslendi.

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Antalya'da MHP ve AK Parti'nin ülkenin ve şehirlerin geleceği için tek vücut olduğunu, davalarını birleştirdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye'nin, milletimizin bekası ve geleceği için birlikte çalışıyoruz. Elbette yaşadığımız şehirleri ehil insanlara teslim etmek bizim görevimiz. İçinde bulunduğumuz Muratpaşa, Antalya'nın gözbebeği bir yer, ama Muratpaşa Kepez'den geri. Antalya'nın gözbebeği Muratpaşa'ya bu yakışıyor mu, yakışmıyor. Şimdi Muratpaşa'nın tekrar Kepez'in önüne geçmesi Antalya için iyi değil mi? Bunu yapabilecek kişi Gökçe Özdoğan Enç'tir. Kadınlar sizin adayınız" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: BÜYÜK BİR FIRSAT YAKALADIK

Bakan Çavuşoğlu kalabalığa, "Önünüze çok güzel bir fırsat çıktı, bu fırsatı değerlendirelim" diye seslenerek, 2009-2014 arasında Antalya'nın 10 sene geriye gittiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Tekrar Antalya'nın o karanlık günlere gitmesine müsaade eder misiniz? İşte o yüzden Menderes Türel'in devam etmesi gerekiyor. Büyükşehir ve ilçe el ele verecek, Muratpaşa'da tüm sorunlar çözülecek. Biz Muratpaşa'da devlet olarak verdiğimiz sözleri tuttuk. Kırcami sorununu Menderes Türel çözdü. İşte söz verdiysen gereğini yapacaksın. Eğer sözünde durmuyorsan o zaman millet seni gönderecek. Bakıyoruz, görüyoruz gerçekten çalışmalara, anketlere büyük bir fırsat yakaladık, bu kadar söyleyeceğim. Eğer seçim gününe kadar böyle çalışırsak bu işi hallederiz" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: İP'E, CHP'YE TERÖRİST DEMİYORUM

Türkiye'nin hedefleri, Büyük Türkiye ve bekası için bu ittifakın kurulduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"O yüzden vatanını, milletini seven insanların kurduğu ittifakla diğer ittifakları bir tutmak bu millete hakarettir. Hele hele içinde teröristlerin olduğu bir ittifakı bizimle kıyaslamak bize hakarettir. Şimdi İP'çiler geliyor 'Sayın Bakanım bize terörist diyorsun.' Ben İP'e terörist parti dedim mi? CHP'ye terörist dedim mi? Hayır demiyorum. Ama şunu söylüyorum CHP'nin içinde PKK'lıların cenazesine gidenler var. Yok desinler, var. Peki bu iki parti bizim sözlerimden rahatsız oluyorlar. O zaman çıksınlar, 'Bize böyle söylemeyin, bizim HDP'yle bir ittifakımız yok' desinler. Ya da 'HDP ile ittifakımız var ama HDP, PKK'yı terör örgütü olarak görüyor' desinler. Ya da 'Bu parti sırtını Kandil'e dayamıyor, o yüzden ittifak yaptık' desinler. Diyemezler, çünkü HDP'nin kendisi diyor, 'Ben sırtımı Kandil'e dayadım' diye. Şimdi var olanı söyleyince niye bozuluyorsunuz? Bu kadar rahatsız oluyorsanız ittifak yapmayın kardeşim. Üstelik Türkiye'yi bölmek istediklerini söyleyenlerle açık açık ittifak yapıyorsunuz, sonra biz bunu söyleyince rahatsız oluyorsunuz. Ezandan da rahatsız oluyorlar. Bu ülkenin ve milletin tüm değerlerinden rahatsız oluyor bunlar."

Gökçen Özdoğan Enç, "Mutluyum çünkü sizlerle beraber tüm şer odaklarına karşı beraber yürüyoruz. Mutluyum, çünkü yanımda sizin gibi yüreği mangal gibi insanlar var. Biz yola çıkarken gönül birlikteliği yaptık. Liderlerimiz, 'Pazara kadar değil mezara kadar beraberiz' diyor. Biz 31 Mart'ta bu eşitsizliği bozmaya, hizmeti eşitlemeye geliyoruz" dedi. 

ENÇ: BİZİ SUSTURAMAZLAR, SUSTURAMAYACAKLAR

Bakan Çavuşoğlu'ndan önce halka seslenen Gökçen Özdoğan Enç, konuşması sırasında CHP'nin müzik çalan seçim aracına tepki gösterdi. "Demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti" sözleri sırasında CHP'nin seçim aracının müzik çalarak geçmesi üzerine Enç, "Bakın yaptıklarına ben burada konuşuyorum ses kısmaya çalışıyorlar ama bizi susturamazlar, susturamayacaklar. Hiç canınızı sıkmayın, moralinizi bozmayın. Bize pranga takıp susturmaya çalışıyorlar ama millet aklı, devlet aklı ne yapıyor, bunları her seferinde sandığın dibine gömüyor. 31 Mart'ta bu 'zillet ittifakını' tüm unsurlarıyla beraber ne yapacağız, sandığa gömeceğiz. Bu seçim maalesef istemesek de beka seçime dönüştü. Madem beka seçimine dönüştü, biz de diyoruz ki 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe" dedi. 

ENÇ: DÜRÜST BELEDİYECİLİK VAAT EDİYORUZ

Dürüst bir belediye vaat ettiklerini dile getiren Enç, "Bunların dertleri var. Bunların kendi kuklalarını oynatanlara dertleri, borçları var. Bizim Allah'tan başka kimseye bir borcumuz yok, o da can borcumuz. Dürüst, hesap verebilir bir belediye vaat ediyoruz. Hem beka sorunumuz var maalesef, birileri mikrofondan kaçırıp Kürdistan hayali kuruyor bu memlekette. Onların bu hayalini sandığa gömmeyen namerttir. Bizim tek bayrağımız var; ay yıldızlı al bayrak. Tek bir ülkemiz var Misakı Milli sınırlarında Türkiye Cumhuriyeti. Bu oyunu bozmak sizin elinizde. Bir oyunuzla bu oyunu bozabilirsiniz" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU AHISKA TÜRKLERİYLE YEMEKTE BULUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Akdeniz Temsilciliği’nin, Antalya’da yaşayan Ahıska Türklerinin katılımıyla düzenlediği yemeğe katıldı. Buradaki konuşmasında, çarşıda esnafı dolaşırken turizm bölgelerinde Ahıskalı kardeşini 30 metre öteden tanıdığını ve Ahıskalı Türklerle sık sık görüştüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, “Ben Ahıska Türklerini sadece 1944’te zorla sürgüne gönderildikleri ve çok acı çektikleri için sevmiyorum. Elbette o sürgün her aklımıza geldiğinde yüreğimizi yakıyor. Ama Ahıska Türkleri nereye giderse gitsin, kim olduğunu unutmamış. O süreçte en çok çileyi de Ahıskalı kadınlar, analarımız, bacılarımız çekmiş. Ahıskalılar Türk ve Müslüman olduklarını hiç unutmamışlar. Örf, adetlerini, düğünlere gidiyorum, görüyorum, çok duygulanıyorum. Bizim Türkiye’de yaşatamadığımız geleneklerimizi Ahıska Türkleri gittikleri her yerde yaşatmış ve yeni nesillere öğretmiş. O yüzden Ahıska Türklerini çok seviyorum. Bir de Ahıska Türkleri sözünün eridir, merttir. Hele kadınları herkesten merttir. E böyle bir millet sevilmez de ne yapılır?” dedi.

ANAVATANA DÖNME HAKKI ÖNEMLİYDİ

Siyasete başladığı ilk günden bu yana kendisini ülkesine adadığı, aynı zamanda Ahıska Türklerine de adadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Nereye gidersem gideyim, ne yaparsam yapayım mutlaka Ahıska Türkleri için daha fazla ne yapabiliriz, onlara daha iyi nasıl hizmet edebiliriz, hep bunu düşündüm. Hamdolsun güzel şeyler başardık. Her şeyden önce anavatanına, Ahıska’ya dönme hakkı çok önemliydi. Avrupa Konseyi ve Gürcistan’da yaptığımız temaslar sonucunda kanun çıktı. Zorluklar ve samimiyetsizlikler de oldu. Dil ve başka problemler oldu. Ama bu hakkın elde edilmesi önemliydi. Bugün oraya dönmek isteyen kardeşlerimize yardım etmek bizim görevimiz. Ama bu hak olduğu halde Ahıska bölgesine dönmeyen kardeşlerimizi de kimse suçlamasın, kolay değil. Dönmek ister ama kolay değil. Çünkü oraya gidecek yeni bir hayat, yeni bir iş. Biz tabii ki giden vatandaşlarımıza ev alıyoruz, cami, okul gibi hizmetleri yapıyoruz, yapacağız. Ama yine de kolay değil, gitmeyin anlamında söylemiyorum. Gidin hakkınızı elde edin, yine yaşayacaksanız Türkiye’de, Kazakistan’da veya Kırgızistan’da yaşayın” diye konuştu.

ABD’DEKİ AHISKA TÜRKLERİNE ÇİFTE VATANDAŞLIK

Ahıska köylerinin yanı sıra Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan gibi birçok ülkede Ahıska köylerinin birçoğunu da gezdiğini anlatan Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Özellikle bu Fergana olaylarından sonra göçmek zorunda kalan sonra da Amerika’ya giden kardeşlerimize de Amerika’da yardım ediyoruz. Amerika’da yaşayan Amerikan vatandaşlığı elde etmiş Ahıska Türklerine çifte vatandaşlık vereceğiz, yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz. Ve vatandaş olmak isteyenlerle ilgili bir çalışmayı DATÜB’le beraber yapıyoruz.”

ABD’de yaşayan Ahıskalılar için 9 bölgede cami, mescit inşa ettiklerini de dile getiren Çavuşoğlu, “Esasen bu orada yaşayan kardeşlerimiz için önemlidir. FETÖ’yle mücadele için de önemlidir” dedi.

‘AHISKA TÜRKLERİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ’

Türkiye’de yaşayan Ahıska Türklerine ise vatandaşlık verme sözünü tuttuklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Sizin için kanunları değiştirdik. 3538 nolu kanunu revize ettik. Gerekirse yeni kanun da çıkarırız, Ahıska Türkleri için ne gerekiyorsa onu yaparız. Çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıdır. ‘Ahıskalıların neye ihtiyacı varsa onu yapın’ talimatını bizlere vermiştir, tüm bakanlara talimatıdır Cumhurbaşkanımızın. Sizlere de çok selam gönderdi” diye konuştu.

UKRAYNA’DAKİ ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN 800 AHISKALI GETİRİLDİ

Diğer taraftan ikametgah konusunda da bir sıkıntı olmadığı ve uzun süreli ikametgahın bir tek Ahıska Türklerine verildiğini belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yine Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 800 kişiyi Ukrayna’da çatışma bölgesinden aldık, Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleştirdik. Şimdi 53 aile var ve onların işe alınmasıyla ilgili yasal düzenleme var ama çalışmayı yapıyoruz, inşallah işsiz oradan gelen bir tane Ahıska Türkü olmayacaktır. Onlara da imkanlar veriyoruz, onları da çaresiz bırakamayız. Ahıska Türkleri de nerede yaşarsa yaşasın, bizi hiç yalnız bırakmamıştır. 2013 yılında, 17-25 Aralık darbe girişiminde dünyanın her yerinde Ahıska Türklerinden destek gelmiştir, bunu hiçbir zaman unutmayız. Hain darbe girişiminde de yine Ahıska Türkleri devletimizin ve milletimizin yanında olmuştur bunu da hiç unutmayacağız.”

(DHA)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Yukatel Denizlispor 6 2
 • 4 Çaykur Rizespor 6 2
 • 5 Trabzonspor 4 2
 • 6 Sivasspor 3 2
 • 7 Yeni Malatyaspor 3 2
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 Antalyaspor 3 2
 • 10 Konyaspor 2 2
 • 11 MKE Ankaragücü 2 2
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Galatasaray 1 2
 • 14 Kasımpaşa 1 2
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA