Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-03-2019 01:36   Güncelleme : 11-03-2019 01:36

Bakan Pekcan: 2019 ihracat yılı olacak

Antalya’da Ticaret Bakanlığı'nın Bölgesel İstişare Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İnşallah 2019 bizim için icraat yılı olacak. İhracatçılarımızın desteklerimizden daha fazla yararlanmasını umuyoruz. Bu yönde desteklerimizi artırıyoruz. Evet Bakanlık bütçesinde tasarrufa gittik ama ihracat desteklerimizde değil, sadece orada artış var, eksilme yok" dedi.

Bakan Pekcan: 2019 ihracat yılı olacak

Ticaret Bakanlığı'nın Bölgesel İstişare Toplantısı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır ve Antalya'daki altı oda ve borsanın yöneticileri ile üyeleri katıldı. 

Toplantıda konuşan Bakan Pekcan, Bakanlığa geldiğinden beri iş dünyasıyla istişareye çok önem verdiği ve bu noktada her ay ilgili STK'larla toplantılar yapıldığını kaydetti. Pekcan, bu dönemde yaklaşık 1200 talep geldiğini, yarısının bakanlıkla ilgili olduğunu, hepsine de yazılı dönüş yapıldığını anlattı. Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefinin yüksek gelirli ülkeler düzeyine yükselebilmek olduğunu söyleyen Pekcan, "Bu da daha fazla ihracat ve yüksek katma değerli ihracatla mümkün. Bu doğrultuda ihracatımızda rekabetçi olduğumuz alanlarda daha rekabetçi hale gelmek için daha fazla tasarım, marka ve teknolojiye ağırlık veriyoruz" dedi. 

'2019 İHRACAT YILI OLACAK'

Temel hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu kaydeden Bakan Pekcan, şöyle dedi:

"Mevcut olmadığımız pazarlar ve ülkelerde yeni eylem planları geliştirdik. Bu eylem planlarını yaparken iş dünyası, ihracatçı birlikleri, DEİK, iş konseyleri, ticaret müşavirlikleriyle istişare halindeyiz. İnşallah 2019 bizim için icraat yılı olacak. İhracatçılarımızın desteklerimizden daha fazla yararlanmasını umuyoruz. Bu yönde desteklerimizi artırıyoruz. Evet Bakanlık bütçesinde tasarrufa gittik ama ihracat desteklerimizde değil, sadece orada artış var, eksilme yok."

'İHRACAT DESTEK OFİSLERİ 81 İLE KURULACAK'

İhracat desteklerinin biraz karmaşık, anlaşılması güç gibi olmasından dolayı herkes tarafından kolayca anlaşılması için 'kolaydestek.gov.tr' adıyla internet sitesi geliştirildiğini kaydeden Pekcan, "Bu siteye girildiğinde faydalanabileceğiniz bütün destekler animasyonlarla basit ifadelerle anlatılıyor. Bu desteklerden mutlaka daha fazla faydalanın. Daha fazla ihracatçı olmanızı bekliyoruz. Şu ana kadar 31 ihracat destek ofis kurduk, bunu 81 kente yayacağız. Bu ihracat destek ofisleri Bakanlığımız İhracat Genel Müdürlüğüne de online bağlı. Buradan ihracatla ilgili her türlü bilgi temin edilebilir" dedi.

'35 TÜRK TİCARET MERKEZİ KURULACAK'

Bakan Pekcan, ticaret müşavirlerini daha aktif, etkin ve yetkin kullanmayı planladıklarını da anlattı. İhracatı artırmak için de 35 yeni Türk Ticaret Merkezi açacaklarını açıklayan Pekcan, ihracatı KOBİ'lere, esnafa ve kadın girişimcilere yayma girişimleri de bulunduğunu söyledi.

TEKNOLOJİ SERALARI

İhtisas serbest bölgeleri projeleri olduğunu da söyleyen Pekcan, şunları kaydetti:

"Teknoloji seraları diyoruz. Buralara özel teşvikler ve vergi istisnaları tanıyacağız. Özellikle yüksek katma değerli ürün üretmek ve ihraç etmek isteyen firmalarımıza ilgili. Buralarda gençlerimizi de görmek istiyoruz, projesi, fikri olan öğrencileri, melek yatırımcıları da bir araya getirerek ülkeyi daha yüksek katma değerli ürün üreten, ihraç eden ülkeler konuma getirmek istiyoruz. Türkiye'nin ihracatında yüksek katma değerli teknolojik ürün oranı yüzde 3-4, son 10 senedir de bu oran değişmemiş. OECD ortalaması yüzde 17. Serbest bölgelerdeki ortalamamız yüzde 10 civarında, demek ki burada bir potansiyelimiz var. İhtisas serbest bölgeleriyle inşallah bunu da Türkiye geneline yayacağız."

E-TİCARETTE GÜVEN DALGASI

İç ticareti geliştirmek için de önemli adımlar atıldığından bahseden Pekcan, e-ticarette hizmetin kalitesi ve güvenliğini sağlamak için güven dalgasını oluşturulduğunu, e-ticaret sistemlerinde bundan böyle güven dalgası görülen sitelerden daha kolay alışveriş yapılabileceğini açıkladı. E-ticaretin kayıt altına alınabilmesi için de elektronik ticaret bilgi sistemini oluşturduklarını belirten Pekcan, "Artık kayıt altına alabileceğiz. Ülkemizin e-ticaretten daha fazla pay alabilmesi ve uluslararası alanda güçlenmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi. 

'ELEKTRONİK ÇEK VE BONO UYGULAMASINI BAŞLATTIK'

Bakan Pekcan, elektronik çekteki karekod uygulamasının da bonoda başlatıldığını dile getirdi. Piyasanın özellikle durgun olduğu dönemlerde insanların aldıkları çek, senet ya da bonodan emin olamadığına dikkati çeken Pekcan, "Elektronik çek ve bono uygulamasını başlattık. Artık çeki, bonoyu elektronik olarak alabileceksiniz. Hem saklama hem sunma zorunluluğunuz olmayacak hem de geçmişini sorgulayabileceksiniz bu çek ve bonoyu verenlerin. Bunu hangi şubelerden nasıl tahsil edebileceğinizi de daha çek ya da bonoyu aldığınız ya da verdiğiniz anda görebileceksiniz" diye konuştu.

Bakan Pekcan, hal kayıt sisteminin mobil uygulamasının da oluşturulduğunu, buradaki amacın üreticinin, aracının çıkış fiyatlarını ve nihai tüketicinin de alış fiyatının takip edilebilmesi olduğunu dile getirdi. 

MARKET VE PİYASA DENETİMLERİ

Bakan Pekcan, zincir marketler ve piyasada yapılan denetimlerle ilgili de şu bilgileri verdi:

"Bizim serbest piyasaya müdahale etmek gibi bir amacımız kesinlikle yok. Ama ağustos ve eylül aylarında çok fahiş fiyat artışları oldu. Biz sebze- meyve dışında da bu denetimlerde bunun etkisini ve faydasını gördük. Piyasayı regüle etti bizim bu denetimlerimiz. Reklam Kurulu var. 19 üyeli ve içinde bütün STK'lar, özel sektör ve diğer bakanlık temsilcileri var. Yaklaşık 91 bin ürün denetlemişiz, 135 firmadan da savunma istemişiz. Bu savunmaları aldıktan sonra Reklam Kurulu bu savunmayı yetersiz bulursa kurulun kararıyla ceza uyguluyoruz. Kimseyi gidip taciz etmiyoruz, biz Ticaret Bakanlığı'yız, esnafın, tacirin, tüccarın, sanayicinin yanındayız. Sadece dürüst tüccarımızı, ticaret erbabımızı fırsatçılık yapanlara ezdirmemek, onların tahakkümü altında bırakmamak için bu tip önlemler almamız gerekiyor. Bunun dışında müfettişlerimiz devreye girdi ve hallerde de denetimler yaptık. Bu denetimler sonucunda üretici bölgesi hallerinde bir sıkıntı görmedik, tespit etmedik. Fahiş fiyat uygulamasını İstanbul ve Ankara'daki hallerde gördük. Bunu da paylaştık zaten."

KADIN GİRİŞİMCİLERLE BULUŞTU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Antalya'da AK Parti'nin Muratpaşa Belediye Başkan adayı Gökçen Özdoğan Enç'in, girişimci kadınlar ile Rixos Downtown Hotel'de düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yemeğine katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gökçen Özoğan Enç, Antalya'da en son 1500 yıl önce Perge'de bir kadın belediye başkanının görev yaptığını, ondan sonra ise hiçbir kadının belediye başkanı olmadığını söyledi. Muratpaşa için 55 projesi olduğunu ve 5 yıl içinde bunları tamamlama sözü veren Enç, "Zaten 5 yıl içinde tamamlayamazsam tekrar belediye başkan adayı olarak karşınıza çıkmayacağım, hep 'erkek sözü' derler ya bu da 'kadın sözü' olsun" dedi.

Daha sonra konuşan Bakan Ruhsar Pekcan da bu sene Birleşmiş Milletler'in 'Dünya Kadınlar Günü' temasını, 'eşit düşün', 'zekice geliştir' ve 'değişim için yenilik yap' olarak belirlediğini kaydetti. Bakan Pekcan, "Yani BM de eşitliğin yolunun, inovasyondan geçtiğini söylemiş bize. Bizlere yeni yol haritası, kadın girişimciler olarak artık servis hizmetinden ziyade teknolojiye yönelmek. Biz de bakanlık olarak yanınızdayız. Öncelikle küresel firmalara, yeni küresel ekonomiye yön veren yenilikçi firmalara baktığınızda hemen hepsinin genç girişimciler tarafından kurulduğunu görüyorsunuz. Bu bir tesadüf değil, dolayısıyla genç girişimcilere ve kadınlarımıza öncelik vermeliyiz. Daha çok teknoloji, yenilikçi projeler üretmeliyiz. Bu firmalarda genelde mühendis, bilişimci, yazılımcı, grafiker, tasarımcı olarak genç kızlarımız ve kadınlarımız çalışıyor. Bunları yönlendirmemiz, kaynakları doğru kullanmamız gerekiyor. Hem kadınlara toplumda hak ettikleri yeri vermek hem de Türkiye'nin ihtiyacı için daha fazla kadın girişimciye ihtiyacımız var" diye konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİ ORANI YÜZDE 34'E YÜKSELDİ

BM verilerine göre iş hayatındaki kadın erkek oranı eşit olduğu zaman, gelişmekte olan 15 ülkenin kişi başı milli gelirinin yüzde 20 artacağının tespit edildiğini belirten Bakan Pekcan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim şu anda kadın girişimci oranımız, son 10 senede yüzde 23'ten yüzde 34'lere gelmiş durumda. Gerçekten 10 yılda çok hızlı bir ivme ama hala OECD ortalaması yüzde 51.3. Bunun çok gerisindeyiz. Ama ben bunu bir şans olarak görüyorum, demek ki kullanılmamış yüzde 15, 20'lik bir potansiyelimiz var. Erkeklerin iş hayatına katılma oranı da yüzde 72 seviyesinde."

"130 BİN KADIN GİRİŞİMCİ, 953 BİN KADIN YÖNETİCİ"

Bakan Pekcan, Türkiye'de 130 bin kadın girişimci, 820 bin kendi işini yapan kadın girişimci, 953 bin de kadın yönetici olduğuna dikkati çekti. Kadınların karar verici pozisyonlarda çalıştığı şirketlerde, şirketlerin karlılığı ve verimliliğinin daha yüksek olduğuna vurgu yapan Ruhsar Pekcan, "Zengin Kuzey Avrupa ülkelerinde kadının iş hayatına katılma oranları yüzde 60, 70'lerde. Yani kadın sayısı arttıkça milli gelir oranı da artıyor, hatta bazı ülkelerde politikalarda da yüzde 35, 40, 55 seviyelerinde. Sağolsun Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle aslında dört önemli bakanlığı, iki bakanlık olarak iki kadına teslim ederek güvenini, inancını, vizyonunu da göstermiş oldu" dedi.

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER DAİRE BAŞKANLIĞI

Bakanlık olarak kadın ve genç girişimcileri, aynı zamanda ihracatçı yapmak üzere, İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde Kadın ve Genç Girişimci Daire Başkanlığı kurduklarını da söyleyen Pekcan, "Burada kadın ve genç girişimcilerimize, ihracat desteklerimizi anlatacağız. İhracat desteklerinden kadın ve genç girişimcilerin daha fazla nasıl yararlanabilecekleri konusunda onları bilgilendireceğiz. İhracat yapabilecekleri sektörlere yönlendirmeye çalışacağız. Kadın STK'larımızla işbirliği halinde uluslararası pazara açılma ve rekabet için bir URGE Projesi de başlattık" diye konuştu.

"200 MİLYON DOLAR VE100 MİLYON TL HAZIR"

Dün bütün iş kadınlarıyla bir müjde paylaştıklarını hatırlatan Bakan Pekcan, "Daha çok yeni, şirket hisselerinin yüzde 51'i kadınlarda olan firmalara ihracat finansman desteği sağlayacağız. Bunun için Eximbank 200 milyon dolar ve 100 milyon TL kredi ayırmış durumda. Biz hazırız, siz hazır mısınız? Kadınların gelirlerinin yüzde 90'ını ailelerine, ekonomiye, eğitime harcadıkları görülmüş. Dolayısıyla kadın girişimcinin, ihracatçının artmasıyla ülke ekonomisi, sosyal kalkınma ve sosyal dengeye de katkı sağlamış oluyor" dedi.

Toplantının sonunda Bakan Pekcan'a, kadın girişimciler tarafından hazırlanan portakal kabuklarından çiçek demeti ile üzerinde ismi yazılı olan su kabağından obje hediye edildi.

(DHA)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA