Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 05-03-2019 00:52   Güncelleme : 05-03-2019 00:52

Bakan Kurum: Riskli hiçbir binada vatandaşımızı oturtmayacağız

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüğü Kepezaltı ve Santral mahallelerinde ve Antalya'nın 30 yıldır en büyük problemleri arasında yer alan Muratpaşa ilçesi Kırcami bölgesindeki vatandaşlar törenle tapularına kavuştu. Tapu dağıtım törenlerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşüm çalışmaları hayati önem arz ediyor. Riskli hiçbir binada vatandaşımızı oturtmayacağız" dedi.

Bakan Kurum: Riskli hiçbir binada vatandaşımızı oturtmayacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmalarını yürüttüğü Kepezaltı ve Santral mahallelerindeki tapu dağıtım törenine katıldı. Törende, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve çok sayıda tapu sahibi de yer aldı.

4 BİN 874 TAPU

Törende konuşan Bakan Kurum, eline aldığı bir tapuyu göstererek, tapuların vatandaşların analarının ak sütü gibi helal olduğunu söyledi. Kepezaltı ve Santral mahallelerinin 33 hektar büyüklüğe sahip olduğunu belirten Kurum, bölge riskli alan ilan edildikten sonra yüzde 99,5 oranla hak sahipleriyle anlaşılarak projeye başlandığını söyledi. 6 bin 500 konut ve 1300 iş yerinin tapu siciline işlendiğini kaydeden Kurum, bugün 4 bin 874 konutun tapusunun hak sahibine verileceğini vurguladı.

'TAPU SENEDİNDE QR KODU UYGULAMASI'

Bakan Kurum, 2018 yılında başlayan QR kodlu yeni tapu senet uygulaması hakkında da bilgi verdi. Cep telefonundaki QR kodlu tapu senet uygulamasında bir mahalle sakinine ait tapu bilgilerine ulaşan Bakan Kurum, verdikleri tapunun gerçek ve ay yıldızlı QR kodlu olduğunu söyledi. QR kodlu yeni tapu senet uygulamasının önemli olduğunu belirten Bakan Kurum, "QR kodlu yeni tapu senetlerimiz ile QR kodunu telefonunuza okutarak taşınmazınızın ada, parsel ve harita bilgilerine erişebilirsiniz" dedi.

YATAY MİMARİ ÖNCELİKLİ

Bakan Kurum, depremin vereceği zarara yönelik önleyici tedbirleri almak zorunda olduklarını belirtti. Kentsel dönüşümü yaparken yaşam tarzını korumanın öncelikli hedefler arasında yer aldığına işaret eden Kurum, "Yatay mimari esaslı yapıya öncelik vererek kültürümüzü yansıtan projeler yapmalıyız. Antalya'daki bu proje az katlı, yatay mimariye sahip çok önemli bir projedir. Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm projeleri yapıyoruz. Antalya'daki bu projeyi Türkiye'ye örnek gösteriyoruz. Sosyal imkanlar açısından da Türkiye'ye örnek bir projedir. Deprem riski gözetilerek yapılan sağlam binaları, açık kapalı otoparkları, sosyal tesisleriyle daha yeşil Kepez ve Santral olacak. Kentsel dönüşüm tamamlandığında kazanacağı yeni kimliğiyle burası dünyaya örnek olacak. Yeni projelere kılavuzluk edecek" dedi.

'ERZİNCAN'DAN MARMARA'YA UZANAN HAT TEHLİKE ARZ EDİYOR'

Türkiye'nin deprem felaketinden çok çektiğini hatırlatan Kurum, ülke topraklarının yüzde 66'sının deprem bölgesinde olduğunu söyledi. Son bir asırda Türkiye'de 6 büyüklüğünde 56 deprem meydana geldiğine dikkati çeken Murat Kurum, 82 bin vatandaşın deprem nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti. 16 milyon insanın depremlerden doğrudan etkilendiğini söyleyen Kurum, şöyle konuştu:

"Özellikle Erzincan'dan Marmara'ya uzanan hat şu anda büyük bir tehlike arz ediyor. Bu noktada kentsel dönüşüm çalışmaları hayati öneme sahip. Türkiye'de 6,7 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. Hedefimiz her yıl 300 bin konutun dönüşmesi. Dönüştürmezsek depremde sevdiklerimizi kaybederiz. Yakın zamanda İstanbul Kartal'da 21 sevdiğimizi kaybettik. Göçüğün altından 72 saat sonra bir anne, yavrusuyla çıkarıldı. Anne, yavrusunun üstüne kapanmıştı ama ikisi de hayatını kaybetmişti. Biz artık hiçbir ocağa ateş düşmesin istiyoruz. Kentsel dönüşüm bu yüzden çok önemli. Riskli hiçbir binada hiçbir vatandaşımızı oturtmayacağız. Valiliklerimize gönderdiğimiz genelge ile 3 ay içinde şehirde ne kadar riskli bina var ise bu binaları tespit edip bize bildirmelerini istedik. İlk etapta en acil ihtiyaç yerlerinde dönüşüm yapacağız. Vatandaşlarımızla birlikte yapacağız."

'EYLÜL YA DA EKİMDEN SONRA EVLERİNİZE TAŞINACAKSINIZ'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise geçen seçimde, göreve gelmesi halinde tapuları dağıtma sözü verdiğini hatırlattı. İki mahalledeki tapu sorununun 30 yıllık olduğunu aktaran Türel, "Bugün 5 binin üzerinde tapu dağıtacağız. Birileri bundan dolayı çatlıyor. Ajan provokatörler vatandaşların arasında dolaşıp 'Sakın ha tapuları almayın, yoksa kira yardımları kesilir' diyor. Hepsi yalan, kira yardımları eve taşınıncaya kadar devam edecek. Geçmişte kendileri ciklet tapuları dağıtmışlardı. Bizim tapularımız ay yıldızlı tapulardır. Türkiye'nin en sorunsuz kentsel dönüşüm projesinde tapuları dağıtacağız. Hukuki ve finansal sorunlar çözüldü. Sayın Cumhurbaşkanımız 3 defa yetkilileri kendi aradı. Kaba inşaatlarının yüzde 90'ınını bitirdik. Eylül ya da ekimden sonra evlerinize taşınacaksınız" dedi.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bazı hak sahiplerine tapularını verdi.

KIRCAMİLİLERE 13 BİN TAPU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'nın 30 yıldır en büyük problemleri arasında yer alan Muratpaşa ilçesi Kırcami bölgesindeki tapu dağıtım törenine katıldı. Güzeloluk Anadolu Lisesi'ndeki tapu dağıtım töreninde konuşan Bakan Kurum, Antalya'da çifte bir sevinç yaşadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Antalya için uyumadığını belirten Kurum, "Başkan Türel bizi de uyutmuyor" dedi. 

'KABUL EDECEĞİMİZ BİR ŞEY DEĞİLDİ'

Kırcami'nin 11 mahalleyi kapsadığına değinen Murat Kurum, bu mahallelerin Muratpaşa ilçesinin de yüzde 20'sini oluşturduğunu söyledi. 1470 hektar büyüklüğünde çok büyük alanda imar uygulaması yapıldığını vurgulayan Kurum, "Bu alan sadece büyüklüğü ile değil, etkilediği vatandaşımızın sayısı açısından da önemli. 30 yıllık çözülmeyen Kırcami problemini çözüme kavuşturduk. Yıllardır süren dava nedeniyle sıkıntılar var. Kırcami bölgesine metruk, yıkık, kaçak, deprem riski taşıyan ve imar uygulaması yapılmamış yapılar vardı. Bu bizim kabul edeceğimiz bir şey değildi. Artık bu problemi bitirmiş oluyoruz. 13 bin vatandaşımıza tapuları dağıtacağız" diye konuştu.

İmar uygulaması yapılacak mahallede deprem riski gözetileceğini belirten Kurum, sosyal tesisleriyle daha yeşil ve güzel Kırcami inşa edileceğini söyledi.

'KIRCAMİ'NİN AVUKATIYIM'

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de bugün için çok beklediklerini belirterek, 30 yıllık imar ve tapu sorununun çözüldüğünü söyledi. Kırcami'nin siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olduğunu kaydeden Türel, "Bugün Kırcami'nin fethinin gün dönümü. Kırcami'nin her sorununu çözmek için büyük gayret gösterdik. Zaman zaman üzüldük ama Menderes Türel olarak, Kırcami'nin avukatı olarak, sizi savunacağımı söylemiştim. Bugün bayram günümüz oldu. Sona doğru yaklaşırken ateşi elinde tutmayanlar, maşalarını kullandı. Yargı sürecinde bizi tıkamak istediler. Ama avukat sağlam, avukatınız Türel. Haklı olduğumuzu her yere anlattık. Yanlış hesap Bağdat'tan döndü. Birileri geldi, biri sürü yine akıl karıştırmaya çalıştı. Durmuş saat günde iki defa doğruyu gösterir. Antalya'da bir kesim sizin mutsuzluğundan mutlu oluyor. Kırcami'nin bugün itibariyle tapu sorunu çözülüyor" diye konuştu.

'UYSAL'I DAVET ETTİM'

Menderes Türel, Kırcami'nin alt planları için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile el ele verdiklerine işaret ederek, Muratpaşa Belediyesi ile ahenkli bir çalışma ile imar planını çözdüklerini söyledi. Türel, "Az önce telefonuma bir mesaj geldi, Muratpaşa Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal, bu toplantıya davetli olmadığını yazmış. Kendisini bu toplantı hakkında iki gün önce bilgilendirdim. Bakanımızın da bizzat geleceğini söyledim. 'Böyle bir töreni sizden gizleyecek değiliz, teşrif edersiniz birlikte tapu dağıtım törenine katılırız' dedim. Belki de Sayın Başkan benim söylediğimi anlamadı, ya da ben anlatamadım" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum ve beraberindekiler, bazı vatandaşlara tapularını dağıttı.

(DHA)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA