Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 27-02-2019 01:16   Güncelleme : 27-02-2019 01:16

Türel: Belediyecilik çözüm sanatıdır

Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı ve proje tanıtım toplantısı için Kemer’e gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kemer’de muhtarlar, STK temsilcileri ve partilerle kahvaltıda buluştu. Türel’e MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve Ak Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da eşlik etti.

Türel: Belediyecilik çözüm sanatıdır

Ahmet Duran YENİGÜN

Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı ve proje tanıtım toplantısı için Kemer’e gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kemer’de muhtarlar, STK temsilcileri ve partilerle kahvaltıda buluştu. Türel’e MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan ve Ak Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da eşlik etti.

Kemer’deki seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Başkan Türel, “Antalya’da geçmişte yapmış olduğumuz hizmetlerimiz, yapacaklarımızın referansı. Biz her noktada Kemer’imize Antalya’mıza yaptıklarımızı teminat olarak göstererek yapacaklarımızı dile getiriyoruz. Ben bu seçim sürecinde siyasetin değil projelerin yarışması gerektiğini ifade ettim. Çünkü önümüzdeki 31 Mart tarihi bir iktidar ve muhalefet seçimi değil, milletvekillerinin değişeceği bir seçimi değil, onlar 2023 yılına kadar görevlerine devam edecekler. Peki, ne değişecek? Veya kimlerle yola devam edilecek? Yerel yöneticiler, muhtarlar, meclis üyeleri ve belediye başkanlarımız halkımızın takdiriyle ya yola devam diyecekler ya da farklı bir kararla değişecekler. Dolayısıyla 31 Mart seçimlerini bir memleket seçimi, Kemer’in Antalya’nın seçimi gibi düşünmemiz lazım. Bu seçimlerde yanlış yaparsak geçmişte hep beraber gördük. Biz kaybettiğimizde Antalya kaybetti. Ama biz kazandığımızda Antalya kazandı. Kemer kazandı” dedi.

‘BELEDİYECİLİK ÇÖZÜM SANATIDIR’

Türel, Antalya-Kemer arası hizmet veren Deniz Otobüslerinin sefere çıktığı günden bu yana 130 bin yolcu taşındığını söyledi. Bu hizmetle Kemer esnafının kazandığını belirten Başkan Türel, “Benim ilk dönemimde 3 tane deniz otobüsünü 2009 Mart ayında biz denize indirmiştik. Bir kaptan bir miço Kemer-Antalya arasında bu deniz otobüsleri gidip gelecekti. Tabi halkımızın takdiri, fevkalade saygılıyız biz görevi devrettik. Sonra denizin üstünde bekleyen deniz otobüslerini Kemer-Antalya arasında götürüp getirmekten aciz kaldılar. Bunu bile beceremediler. Maalesef mazeret belediyeciliği bazılarının belediyecilik anlayışı oluyor. Bizim defterimizde hiç yazmaz. Çünkü belediyecilik çözüm sanatıdır. Çözeceksin. Mazeret üreteceksek niye belediye başkanı adayı oluyoruz, niye belediye başkanı oluyoruz? Ama birilerine baktığımızda hep mazeret belediyeciliğinin adeta en güzel örneklerini sergiliyorlar. Dediler ki, Menderes Türel’in yaptığı deniz otobüsleri Antalya’nın denizine uygun değil, Kemer-Antalya arasında gidip gelemez. 5 sene boyunca o deniz otobüsleri çürümeye terk edildi. Kime yazık oldu? Kemer’e yazık oldu. Gün oldu devran döndü halkımızın teveccühüyle biz yeniden seçildik. Ben 1 hafta sonra deniz otobüslerini Kemer-Antalya arasında vızır vızır işletmeye başladım. Ne oldu? Antalya’nın denizi mi değişti ben seçilince? Hani denize uygun değildi? 130 bin kişiyi taşımışız. Kim kazandı? Kemer kazandı. Çünkü o 130 bin kişi Kemer’de caddesinde sokağında gezip, lokantasında yemek yiyip, kafesinde oturup çayını kahvesini içip, dükkânlarında alışveriş yaptı” diye konuştu.

‘BİRİMİZİN HİÇBİRİMİZDEN FARKI YOK’

“Kim daha çok Kemer’e Antalya’ya hizmet edebilecek ise, Kim daha çok Kemer’in Antalya’nın kazanmasını sağlayacaksa o siyasi tartışmaların hepsini bir tarafa koyup onun hesabını yaparak sandıkta vicdanımızla aklımızı birleştirerek doğru kararı bulmak hepimizin sorumluluğudur” diyen Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü;

“O yüzden dünü unutmayalım, yarını seçelim diyoruz. 31 Martta vereceğimiz karar ile Kemer’imizin Antalya’mızın geleceğine imza atacağız. O yüzden siyaset yarışında projeler yarışsın diyorum. Burada hepimiz memleketimizi sevdiğimiz için bu işlerin peşinden gidiyoruz. Birimizin hiçbirimizden farkı yok. Memleketimizi sevmeseydik, devlet millet aşkı olmasaydı içimizde başka işlerle meşgul olacaktık. Bizler sizler hepimiz memleket sevdasının peşinden koşan insanlar olarak muhtarlarımız STK temsilcilerimiz hepsi kendi içlerinde kanaat önderleridir. Sadece kendi oyu değil, etrafındaki toplumu da doğru şekilde bilgilendirirse ve yönlendirirse o zaman memleketimizin kazanmasını sağlamış oluruz.”

‘YAPTIK, YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ DİYORUZ’

Siyasi rakiplerinin 2014 yılındaki seçim kataloglarına bakıldığı zaman söylediklerinin ne kadar hayal olduğunu ve gerçekleşmediği iddia eden Başkan Menderes Türel, “Acaba biz olmasaydık Liman Caddesi’nin o güzelim görüntüleri mümkün olur muydu? Su altyapı sorunları çözülür müydü? Nasıl bir Kemer vizyonu ortaya koyacağız. Bunu iyi anlamalı ve anlatmamız lazım. Biz şuanda Kemer’in 2050 yılındaki arıtma sorununun çözümü noktasında adımlarımızı atıyoruz. Bunlar sizlerin destekleriyle yapılıyor. Siz desteklemeseydiniz ve biz göreve gelmeseydik bunların çoğu yapılmamıştı. Şimdi yeniden yola çıkıyorken denizimizi gözümüz gibi korumamız gerektiğinde, bir arıtma probleminin çözülemediği takdirde Kemer’e nasıl büyük bir sorun oluşturacağını unutmayarak sandık başında oyumuzu kullanmamız lazım. O yüzden biz yaptık, yapıyoruz, yapacağız diyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyoruz. O yüzden rakiplerimizin 2014 yılındaki seçim kataloglarına baktığımızda söylediklerinin ne kadar hayal olduğunu ve gerçekleşmediğini görüyoruz. Ama bizim kataloğumuzdaki yazdıklarımızın eksiği olmadığını fazlası olduğunu ifade ediyoruz. Biz size bu proje kitapçıklarını tarihi bir belge olarak dağıtıyoruz ki 5 sene sonra bize hesabını sorun diye. Benim 2014’teki kitapçığımı getirin ve başkan neyi yapmamışsın diye sorun. Ama bizim rakiplerin 2014’te dağıttığı proje kitapçığına bir bakın yaptıklarını bulabilirseniz aşk olsun. Fark bu. Şimdi bir taraftan biz 359 projede 701 bin kişiye iş imkanı oluşturacağız diyoruz, öbür tarafta kulakta akılda kalan bir proje imkanını maalesef bulamıyoruz” dedi.

‘KEŞKE YAPSALARDI DA…’

31 Marttaki seçimleri memleket seçimi olduğunu vurgulayan Türel, “Burada farklı partilere oy ve gönül vermiş arkadaşlarımız olabilir. Demokrasi görüşler zenginliğidir. Ama burada önemli olan memleketimizin şehrimizin ilçemizin seçimi ise bu siyasi tartışmalar bir tarafa koyulmalı memleketin geleceğine imza atılmalı. Biz iddialıyız. Ben ilk dönemimde 11 tane kavşak yaptım, 1 tane kavşak ekleyemediler. Geldik, bu dönemde 28 tane katlı köprülü kavşak ekledik. Keşke yapsalardı da biz şimdi farklı işler yapardık. İlk dönemimde raylı sistemi 11 kilometre yaptık, 1 santim uzatamadılar. Keşke yapsalardı, ben o zaman metroyu şimdi bitiyor olacaktım. Ama 3. Etap Raylı Sistem bizden önce yapılmadığı için bu dönemde tamamladık, şimdi sıra geldi metroya. O yüzden bizim olmadığımız dönemde maalesef memleket kaybetti diyorken bunlar aslında hep birlikte çok iyi idrak etmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

SKM AÇILIŞI YAPILDI

Türel ve beraberindekiler, kahvaltının ardından Akdeniz Caddesi üzerinde bulunan Seçim Koordinasyon Merkezi açılışını gerçekleştirdi. Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz’ın katıldığı açılışta, Kemerliler tarafından yoğun ilgi ve sevgi gösterileriyle karşılanan Türel, burada Kemer için vaat ettiği projelerini tanıttı. Türel, açılışın ardından Kemer’de bazı ziyaretler gerçekleştirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA