Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 18-02-2019 01:04   Güncelleme : 18-02-2019 01:08

Türel: 50 bin çiftçiye sulumada elektrik bedava olacak

Kumlucalılara yeni dönem projelerini tanıtan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Sosyal Kampüs, Katı Atık Entegre Tesisi, Beykonak Sahil Projesi 2. Etap, soğuk hava deposu, Engelli Mola Evi, Engelsiz Plaj müjdeleri verdi. Antalya genelinde evde üretim yapan kadınlara mikro kredi desteği vereceklerini söyleyen Türel, yeni iş kuran küçük esnafa da şebeke suyunda bir yıl yüzde 50 indirim yapacaklarını kaydetti.

Türel: 50 bin çiftçiye sulumada elektrik bedava olacak

Başkan Menderes Türel, ilçe proje tanıtım toplantılarının startını Kumluca’dan verdi. Kumluca Proje Tanıtım Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, AK Parti Kumluca Belediye Başkan Adayı Hüsamettin Çetinkaya da katıldı. Gelecek dönem için açıkladıkları 359 proje içinde 20 milyar liralık yatırım olduğunu belirten Başkan Türel, “Bu dönem 12 milyar yatırım yapmış bir belediye olarak bunu 359 proje ile gelecek dönemde 20 milyar liraya taşıyacağız. Tamamladığımızda tam 70 bin kardeşimiz bu projelerin içerisinde iş sahibi, aş sahibi olacak” dedi. 

50 BİN ÇİFTÇİYE SULAMADA ELEKTRİK BEDAVA OLACAK

Tüm sulama birlik ve kooperatiflerdeki kayıtlı çiftçilere artık sulamada elektriğin bedava olduğunu belirten Başkan Türel, “Bugüne kadar 8 bin 614 çiftçimize 7 milyon liralık bir elektrik desteği vermiştik. Bir dahaki dönemde bunu 50 bin çiftçimizle çok daha yüksek bir rakama taşıyacağız. Yani 50 bin çiftçimize sulama suyunda elektrik bedava olacak” diye konuştu.

30 BİN ÖĞRENCİYE BURS

Başkan Türel, 2014-2019 seneleri arasında ortaokul ve lise düzeyinde 10 bin öğrenciye verdikleri öğrenim bursunu, gelecek dönemde üniversite öğrencilerini de kapsayacak şekilde 30 öğrenciye çıkartacaklarını kaydetti. Türel, bu dönem 14 bin vatandaşın faydalandığı Sosyal Kart’la bir daha ki dönem 30 bin ihtiyaç sahibine sosyal yardım sağlayacaklarını söyledi. 

DAR GELİRLİYE 5 BİN KONUT

Bu dönem dar gelirli turizm emekçilerini Serik Kocayatak’ta 606 lira taksitle ev sahibi yapacak adımları attıklarını anlatan Başkan Türel, gelecek dönemde tarım ve sanayi sektörlerini de kapsayan 5 bin dar gelirliyi ev sahibi yapacaklarını ifade etti. 

EV KADINLARINA KREDİ

Türel, 5 bin ev hanımına evlerinde üretim yapabilmeleri için ilk yılı geri ödemesiz, 5 yıl vadeli faizsiz 5’er bin lira mikro kredi imkânı sağlayacaklarını kaydetti. Başkan Menderes Türel, yeni iş kuran, 10 kişiden az çalışanı olan esnafa da destek olmak için bir yıl boyunca şebeke suyunda yüzde 50 indirim yapacaklarını söyledi. 

KUMLUCA’YA SOSYAL KAMPUS

Geçen 5 yılda Kumluca’nın alt yapı eksikliklerini tamamladıklarını anlatan Türel, gelecek dönemde Kumluca için vizyon projelerini de açıkladı. Başkan Türel, kullanılmayan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 50 dönümlük alana içinde sinema salonu, spor alanları, tematik çocuk parkları, kafeterya ve emekli kıraathanesi bulunan bir Sosyal Kampüs kazandıracakları müjdesini verdi. Bugüne kadar verdiği her sözü fazlasıyla yerine getirdiğini vurgulayan Başkan Türel, “Bunların projeleri hazır. Ekip de hazır. Sıra milletimizde. Bize yola devam dedi mi hemen bunların tahsislerini alarak inşaata başlayacağız” diye konuştu. 

MUHTEŞEM SAHİL DÜZENLEMESİ

Sahilkent’te sahil projemizin birinci etabını tamamladıklarını hatırlatan Menderes Türel, “Şimdi onu Beykonak’a kadar uzatıyoruz ve o daha önceki projemizle birleştiriyoruz. 390 bin m2 alan üzerine yapacağız. Yine kır düğünleri yapabileceğiniz yeşil alanlar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, binicilik tesisleri, dere kent kenarında kafeteryalarla çok güzel bir proje geliyor” ifadelerini kullandı. 

SERA ATIKLARI ENERJİYE DÖNÜŞECEK

Kumluca’ya katı atık entegre tesisinin yapacaklarını açıklayan Türel, “Güzören’de hayata geçireceğimiz 300 ton/gün kapasiteli tesisle artık sera naylonlarımız enerjiye dönüşecek” diye konuştu.

ENGELSİZ PROJELER

Türkiye’de bir ilk olan Engelli Mola Evi’ni Kumluca’ya da kazandıracaklarını kaydeden Başkan Türel, Aile Sosyal Hizmet Merkezleri’ni de her ilçeye yaygınlaştıracaklarını belirtti.  Türel, Kumluca’ya Engelsiz Yaşam ve Etkinlik Merkezi, Engelsiz Plaj kazandıracaklarını da söyledi. Her ilçeye bir anaokulu yapacaklarını anlatan Türel, her köye de köy konağı kazandıracaklarını aktardı.

TARIMA DESTEK

Soğuk hava depoları ile çiftçinin ürününün değerinde satılmasını sağlayacaklarını vurgulayan Başkan Menderes Türel, “Tarımda biyoteknik mücadelede, çiftçilerimize meyve sebze üretiminde desteğimiz devam edecek. Tarım sektöründe 42 bin 800 zeytin fidanı dağıtımı yapacağız. Tarımsal sulama maliyetini düşürmek için kapalı sistem sulama sistemlerini yaygınlaştıracağız” dedi. 

Kumluca’da 152 km sathi asfalt yaptıkları, 7 km yeni yol açtıklarını belirten Menderes Türel, gelecek dönem için de 104 km asfalt yapımını programa aldıklarını söyledi. 

ESNAFI ZİYARET ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantının ardından Kumluca’da esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnafla sohbet eden Türel, “Hayırlı işler” dileklerini iletti. Başkan Türel, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Kumluca Seçim Ofisi’nin açılışını da gerçekleştirdi.

FİNİKE ÖĞRENCİ PANSİYONU’NU BAKAN ÇAVUŞOĞLU AÇTI

Finike’nin önemli bir eksikliğini gidermek üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından hayata geçirilen Finike Öğrenci Pansiyonu hizmete girdi. Açılış törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Atay Uslu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Finike Cumhur İttifakı Adayı Nail Dülgeroğlu ve vatandaşlar katıldı.

YAPILAMAYAN HİZMETLERİ YAPTIK

Başkan Menderes Türel açılışta yaptığı konuşmada, “Finike’mize 5 senelik süre içerisinde yapılamayan hizmetleri yapmanın onuru ve gururuyla karşınızdayız. 2014’te seçildiğimizde Finike’mizin efsaneleşmiş sorunlarını çözmek için kolları sıvadık. Bunların başında hal meselesi geliyordu. Toptancı hal Finike’nin kanayan yarası haline gelmişti. Hemen kolları sıvadık ve Finike’mize modern bir hal kazandırdık. En önemli eksikliklerinden bir tanesi de öğrenci yurduydu. İnşaatını kısa sürede tamamladık ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze devrettik. Böylece Finike’nin yurt sorununu da çözdük” dedi.

SÖZLERİNİ UNUTANLARDAN OLMADIK

“Ne yapıyor isek birliğimiz beraberliğimiz sayesinde yapıyoruz” diyen Başkan Türel, şunları ifade etti: “En büyük şansımız Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız. Sayın Valimiz, milletvekillerimiz teşkilatımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız ve halkımız. Finike halkımız bizleri bu görevlere getirmeseydi belki hala Finike’de toptancı hal sorunu çözülmemişti. Hala içme suyu problemi çözülecek diye bekliyorduk. Kadınlar plajı olmayacaktı. Ne mutlu bize ki verdiğimiz sözleri yerine getiren belediye başkanlarından olduk. Seçim kataloglarında yapacağım dediklerini unutanlardan hiç olmadık.”

SARIOĞLU’NA TEŞEKKÜR DÜLGEROĞLU’NA DESTEK

Başkan Türel, 5 yıldır el ele vererek uyumla çalıştıkları ve ilçeye önemli hizmetler veren Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu’na da teşekkür etti. Sarıoğlu’nun taşıdığı başarılı bayrağı Cumhur İttifakı Adayı Nail Dülgeroğlu’nun da çok daha ileriye götüreceğini ifade eden Türel, “Sonuna kadar arkasındayız. Bizim için Kepez’de Hakan Tütüncü ne ise Finike ‘de de Nail Dülgeroğlu o dur. Başarısı için de elimizden geleni yapacağız” dedi.

TÜREL İLE ANTALYA KAZANACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hükümet olarak sağlıktan eğitime her alanda bölgeyi ihmal etmediklerini belirterek, “Yerel yönetim açısından da Menderes Türel kardeşimin son 5 yılda Antalyamızın her yerine her kesimine yaylalarımıza kadar çok büyük hizmetleri oldu. Vaatlerinin hepsini gerçekleştirdi. Önümüzdeki 5 yıllık süre için de tekrar çok güzel projelerle halkımızın karşısına çıktı. Biz inanıyoruz ki Cumhur ittifakının adayı olarak tekrar iş başına getirdiğimiz zaman Antalya kazanacak. Antalya hak ettiği hizmetlerle hak ettiği yere gelecek. Her zaman bizler de arkasındayız. Her zaman el ele omuz omuza çalıştık” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu ve Başkan Türel daha sonra Finike Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA