Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-02-2019 01:11   Güncelleme : 09-02-2019 01:11

Kaçak cenneti Beldibi’nde inşaatlar sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçen İmar Barışı nedeniyle Kemer adeta kaçak cennetine dönüştü. Uygulama ve denetimlerin yeterince yapılamadığı Kemer’de son olarak Beldibi Mahallesi’ndeki kaçak yapılaşma ve kaçak inşaatlar dikkat çekiyor. 2014 yılında kaçak olduğu gerekçesiyle dükkanları yıkılan Arslan İnşaat sahibi Şehmuz Arslan, “Benim 85 tane dükkanımı yıkıp 30 Milyon liraya yakın zarara uğrattılar. Mustafa Gül’e olanak tanımadığımız ve beklentileri yerine getirmediğimiz için zulmüne uğradık. Ancak Beldibi’nde şikayet etmemize rağmen halen kaçak inşaatlar sürüyor” dedi.

Kaçak cenneti Beldibi’nde inşaatlar sürüyor

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’e bağlı Beldibi Mahallesi’nde 2014 yılında kaçak olduğu gerekçesiyle Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün talimatı ve Kemer Belediye Encümenin İmar Kanunu’na ve 775 sayılı Gecekondu Kanunu’na aykırı yapıların yıkımına ilişkin kararına istinaden bazı dükkanların yıkımı gerçekleşmişti. Olaylı geçen yıkımlarda bazı yerlerin yıkılıp bazı yerin ise yıkılmadığı sorgulayan bölge esnafı Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’e büyük tepki göstermişti. Ancak Beldibi Mahallesi’nde 2014 yılından buyana kaçak yapılaşma devam ediyor. 

2014 yılında Kemer Belediyesi’nce çıkarılan yıkım kararının ardından ilk olarak Arslan İnşaat sahibi Şehmuz Arslan’ın 2012 yılında Beldibi Mahallesi Başkomutan Atatürk Caddesi 1023 parsele yaptığı 85 dükkanlık işyerlerinin yıkımı gerçekleşmişti. 2018 yılından ise Arslan, tapusu bulunan aynı yere geçici olarak 4 adet boş konteyner dükkan koydu. Ancak Kemer Belediyesi Encümeni, 18 Temmuz 2018'de boş konteynırlar hakkında kaçak oldukları gerekçesiyle yıkım kararı aldı ve 5 bin 204 TL idari para cezasına hükmetmişti.

MAHKEME KARARI OLMASINA RAĞMEN YIKIM

Bunun üzerine Şehmuz Arslan, Antalya İdare Mahkemesi'ne başvurarak konteynırın yapı niteliği taşımadığı, ruhsata tabii olmadığını ileri sürerek yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep etti. Antalya 3. İdare Mahkemesi, Kemer Belediyesi'nden evrakların istenmesine ve davalı idarenin ilk savunması ve ara cevap alınıp yeniden karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına, Kemer Belediyesi'ne de cevap için 15 gün süre tanınmasına karar vermişti. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verirken Kemer Belediyesi, yapı sahiplerine yıkım kararını tebliğ etti ve jandarma korumasındaki yıkım ekibi kararı uygulamaya gitti. Şehmuz Arslan ve kardeşi, ellerindeki kararı göstererek, "Kimse hukuktan üstün değildir" diye itiraz etmiş, ancak itirazını sürdüren Arslan kardeşler jandarma tarafından elleri kelepçelenerek gözaltına alınmıştı.

‘30 MİLYON LİRAYA YAKIN ZARARIM VAR’

Aradan geçen 5 yılın ardından Beldibi Mahallesi’nde yeri bulanan Şehmuz Arslan, Beldibi’nde kaçak yapılaşma ve inşaatların devam ettiğini iddia etti. Başkomutan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan birden fazla kaçak işyerinin yapılacağını bir inşaat hakkında başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olmak üzere Antalya Valiliği ve Kemer Kaymakamlığı’na dilekçe veren Arslan, BİMER, Kemer Belediyesi ve Beldibi Jandarma Komutanlığı’na da şikayette bulundu.  

Arslan İnşaat sahibi Şehmuz Arslan gazetemize yaptığı açıklamada, “2012 yılında Beldibi Mahallesi’ndeki Şampiyon Otel karşısında 85 tane dükkan yaptık ve 2 sene boyunca işlettik. 2014 yılında Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün talimatı ile dükkanlar yıkıldı. Ama bazı yerler görmezden geldi. Yıkımın ardından Beldibi’nde Başkan Gül’ün kendi yandaşları tarafından 250’ye yakın dükkan yapılıyor. Şu anda da inşaatları devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçmişte yapılan kaçak yapılara imar affı getirildi. Eğer Beldibi’nde yıkım gerçekleşmeseydi hiçbir mağduriyetimiz olmayacaktı. Şu anda biz mağdur durumdayız. Mustafa Gül’ün yanlış yaklaşımları bizi ciddi zararlara uğrattı. 30 Milyon liraya yakın zararım var. Bundan 8 ay önce dükkanları yıkıldığı yere kendi tapulu yerimize zararımızı gidermek için 4 adet konteyner tipi dükkan koydum ve elimde 3. İdare Bölge Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı olduğu halde ben ve kardeşim gözaltına alındık. Mustafa Gül’e olanak tanımadığımız ve beklentileri yerine getirmediğimiz için zulmüne uğradık. Tepki gösterdiğimiz için bize böyle bir ceza verildi. Şu anda Beldibi’nde şikayet etmemize rağmen halen kaçak inşaatlar sürüyor.  Burada yetkililerin bir önce gerekli düzenlemeleri ve şikayetleri dikkate almasını bekliyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 6 2
 • 2 Alanyaspor 6 2
 • 3 Yukatel Denizlispor 6 2
 • 4 Çaykur Rizespor 6 2
 • 5 Trabzonspor 4 2
 • 6 Sivasspor 3 2
 • 7 Yeni Malatyaspor 3 2
 • 8 Beşiktaş 3 2
 • 9 Antalyaspor 3 2
 • 10 Konyaspor 2 2
 • 11 MKE Ankaragücü 2 2
 • 12 Kayserispor 1 2
 • 13 Galatasaray 1 2
 • 14 Kasımpaşa 1 2
 • 15 Gençlerbirliği 0 1
 • 16 Medipol Başakşehir 0 2
 • 17 Göztepe 0 2
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA