bursa escort Kanserde erken teşhise dikkat çekmek için zirveye çıktılar
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kanserde erken teşhise dikkat çekmek için zirveye çıktılar

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ve Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla 2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıktı. Antalya’da erken teşhis ve tarama programları sayesinde 2018 yılında 2 bin 82 kanser vakası tespit edildiğini bildiren Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hacer Nur Yüce, “2 bin 87 kanser ön tanısı alan hastamızı sağlık kurumlarına sevk ettik” dedi.

Kanserde erken teşhise dikkat çekmek için zirveye çıktılar
Kanserde erken teşhise dikkat çekmek için zirveye çıktılar Kemer Gözcü
Bu içerik 846 kez okundu.
Advert

Şüheda DAYANTÜRK

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ve Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hacer Nur Yüce, İlçe Sağlık Müdürü Ceren Avanos İnce ile sağlık çalışanları 2365 metrelik Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıktı. Olympos Teleferik ile zirveye çıkan sağlık çalışanlarına Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten’in eşi Zeynep Köten de eşlik etti. Zirvede pankart açan katılımcılar kanserde erken teşhisin önemini vurguladı. Etkinlik pasta kesiminin arından sona erdi. Etkinlik sonrası açıklamada bulunan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hacer Nur Yüce, kanserin önlenebilir ama hastalık ve maddi manevi yıkımlara neden olan bir hastalık olduğunu söyledi. Erken teşhis edildiği takdirde kanserden ölümlerin yüzde 30-50’sinin önlenebileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Yüce, “Her yıl dünyada 8,8 milyon kişi kanserden hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl 150 bin kanser teşhisi koyulmaktadır. Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır” dedi.

UYGULANAN ERKEN TEŞHİS VE TARAMA PROGRAMLARI

Erkeklerde en sık akciğer ve prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri (her 4 kadından birisinde), çocuk yaşlarda ise lösemi kanser türlerine rastlandığını dile getiren Dr. Yüce şöyle konuştu:

“Ülkemizde son 5 yıllık veriler incelendiğinde kanser teşhisinde önemli bir artış görülmemektedir. Bunda halkın bilinç düzeyinin arttırılması ve Bakanlığımız politikası olan erken teşhis tarama programlarının önemli katkısı olduğu bilinmektedir. Erken Teşhis ve Tarama Programları kapsamında meme kanserinde 40-69 yaş arasında kadınlarda 2 yılda bir defa, Servix kanserinde 30-65 yaş aralığındaki kadınlarda 5 yılda bir defa, kolorektal kanserlerde ise 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir defa tarama yapılması gerekmektedir. Bu programlara bireyler nasıl başvurabilirler? Bilindiği gibi birinci basamak sağlık hizmetlerimizde ilk adım aile hekimlerimiz. Aile hekimleri kendilerine kayıtlı her bireyin Kanser Tarama Programının yürütülmesinden sorumludur. Bu nedenle vatandaşlarımıza mutlaka bu konuda aile hekimlerine başvurmalarını öneriyoruz. Aile hekimliği birimlerinde servix ve kolorektal kanser tarama programları yürütülmekte olup meme kanseri taraması için KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’e başvuru yapmaları gerekmektedir. İlimizde bulunan Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ve Alanya Sağlıklı Hayat Merkezlerimizdeki KETEM’lere, İlçe Sağlık Müdürlüklerine, Devlet Hastanelerimizdeki birimlerimize tarama programlarından faydalanmak için tüm vatandaşlarımız başvurabilir.”

2018 YILINDA 2 BİN 87 KANSER ÖN TANISI TESPİT EDİLDİ

Kanserden korunmak için sağlıklı beslenme ve hareketli hayatın yanı sıra risk faktörleri olan tütün, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durma ve erken teşhis için hekime başvurmak olduğunun altını çizen Dr. Hacer Nur Yüce, “Tarama programları sayesinde pek çok kişiyi erken evre yakalama şansını bulduk. Öyle ki Antalya ilimizde erken teşhis ve tarama programı ile 2018 yılında yaklaşık 43 bin bireye kanser taraması yapılmış 2 bin 82 bireye kanser ön tanısı konarak sağlık kurumlarına sevk edilmiştir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X