Advert
ANTALYA
Giriş Tarihi : 04-01-2019 08:56   Güncelleme : 04-01-2019 08:56

Kemer’e dünya çapında arıtma tesisi

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kemer Arıtma Tesisini inceleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “2019 yılı içerisinde çalışmalara başlıyoruz ve 2 sene içerisinde de çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” demişti. Büyükşehir Belediyesi Kemer’e dünyanın en modern arıtma tesislerinden birini kazandırmak için kolları sıvadı. Altı arıtma üstü yaşam alanı ve açık hava tiyatrosu şeklinde tasarlanan proje Kemer’in arıtma ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılamasını bekleniyor.

Kemer’e dünya çapında arıtma tesisi

Ahmet Duran YENİGÜN

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz yıl aralık ayında artan turizm potansiyeli ile birlikte altyapıda alınacak önlemleri görüşmek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmetindeki arıtma tesislerini incelemek üzere Antalya’ya gelmiş, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği arıtma projelerini incelemişti. ASAT’a ait Beldibi ve Kemer arıtma tesislerini yerinde gören Bakan Ersoy’a, Başkan Türel ve ASAT yetkilileri, mevcut durum ile Beldibi ve Kemer’de yapılması planlanan yeni arıtma tesisleri ile ilgili bilgi vermişti.

‘GERÇEKÇİ PROJELER YAPMAK İSTİYORUZ’

Arıtma tesisi gezisi sırasında Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve Başkan Menderes Türel gazetemize açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Ersoy, yaptığı açıklamada, “Acil bir sorun yok ama potansiyel bir sorun var. İlerisi için kapasite artırımına ihtiyaç var. Olası yerlerin hepsine baktık. Birde harita üzerinden bakacağız alternatif yerler var mı diye ondan sonra da eyleme geçeceğiz. Burada gerçekçi projeler yapmak istiyoruz” demişti.

‘2019 YILI İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ’

Başkan Menderes Türel ise, “Kemer’in arıtma sorunlarını 2025 ve 2050 yıllarına kadar çözmek istiyoruz. Sayın bakanımızın da bu konuda çok büyük bir hassasiyet gösteriyor. Her zaman olduğu gibi bakanlık ve belediye işbirliğinde 2050’ye kadar Kemer’in arıtma ve kanalizasyon sorununu kökten çözmüş olacağız. Kemer’de de 2019 yılı içerisinde çalışmalara başlıyoruz ve 2 sene içerisinde de çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” diye konuşmuştu.

DÜNYA ÇAPINDA ARITMA TESİSİ PROJESİ

Kemer’deki mevcut atıksu arıtma Tesisi 1 Nisan 2014 tarihinde ASAT sorumluluk alanına dâhil olmuştu. Bakım onarım ve peyzajı yapılan tesisin tüm bu çalışmalara rağmen tesisin eski ve yıpranmış olması, uzun vadede yetersiz kalacağının öngörülmesi üzerine ASAT tarafından turizmin incisi Kemer için dünya çapında bir arıtma tesisi projesi hazırlandı. 

320 BİN KİŞİYE HİZMET EDECEK

Yeni tesis kapasitesi günde 100 bin m3 ön arıtma ünitesi ve günde 50 bin m3 ileri biyolojik arıtma ünitesine sahip olacak şekilde tasarlandı. Böylece yeni tesis ilk etapta 160 bin kişiye eşdeğer nüfusa hizmet verebilecek. Ayrıca nüfus artışı göz önünde bulundurularak, gelecekte sadece membran ilavesi ile kapasitesi iki katına çıkarılabilecek ve 320 bin kişilik nüfusa hizmet verebilecek.

ALTI ARITMA ÜSTÜ SOSYAL TESİS

Teknik ayrıcalıklarının yanı sıra Yeni Kemer Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, çevreci ve sosyal yaklaşımı ile örnek olacak niteliklere sahip. Projede tesisin koku giderme ünitelerinin bulunduğu alanın üzeri yeşil alan, spor ve sanat tesisleri ve açık hava tiyatrosu olacak şekilde tasarlandı. Tesisin alt tarafı arıtma üst tarafı yaşam alanı olacak. 

2071 YILINA KADAR HİZMET VERECEK

Projenin Kemer’in arıtma ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılamasını bekleniyor. Arıtma tipi açısından “Azot ve Fosfor Giderimli İleri Biyolojik Arıtma Prosesi”ne sahip olan yeni tesisin tamamlanması ile bölgede bulunan Çamyuva Atıksu Arıtma Tesisi devre dışı bırakılarak buraya gelen atık su şebekesi de yeni tesise aktarılacak, böylelikle daha sağlıklı bir arıtma hizmeti verilebilecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA