bursa escort 'Anne- Baba Disleksi Okulu' online projesi başladı
Advert
Advert

'Anne- Baba Disleksi Okulu' online projesi başladı

Antalya'da aile danışmanlığı ve disleksi üzerine çalışmalar yapan Uzman Psikolojik Danışman Dr. Fatih Kalkınç, dünyada her 10 çocuktan birinin disleksili olduğunu, ailelerin ve öğretmenlerin disleksiyi bilmesi gerektiğini söyledi. Kalkınç, bunun için online 'Anne-Baba Disleksi Okulu' projesi başlattıklarını kaydetti.

'Anne- Baba Disleksi Okulu' online projesi başladı
'Anne- Baba Disleksi Okulu' online projesi başladı Kemer Gözcü
Bu içerik 347 kez okundu.
Advert

Günümüzde en sık rastlanan okuma, yazma veya matematik gibi akademik becerilerde görülen gelişimsel bir öğrenme güçlüğü olan disleksi, dünyada her 10 çocuktan birinde görünüyor. Uzman Psikolojik Danışman Dr. Fatih Kalkınç, ilkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişimin farklı olmasından dolayı okuyamadıklarını, yazamadıklarını ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çektiklerini anlattı. Fatih Kalkınç, disleksi konusunda farkındalık yaratılması, bunun için ilk olarak anne, baba ve öğretmenin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA HER YIL ORTALAMA 700 BİN ÖĞRENCİ 'SIFIR' ÇEKİYOR

Türkiye'de her yıl üniversite sınavına giren 2 milyon öğrenciden yaklaşık 700 bininin sıfır puan aldığını anlatan Fatih Kalkınç, “Özellikle Türk çocukları, bu coğrafyada yaşayan çocukların dünya ortalamasına göre zeka ortalaması yüzde 3 daha yüksek. Biz bu kadar zekiyken nasıl başarısız oluruz? Bunun en önemli nedenlerinden biri, çocukların alt yapısının sağlam olmaması, alt yapı sağlam olmadığı için üzerine yeni bir şeyler koyamamalarıdır. Alt yapı dediğimizin aslında özgül öğrenme güçlüğü adı altında söylediğimiz okuma bozukluğu (disleksi), aritmetik bozukluğu (discalculi) ve yazılı anlatım bozukluğu (disgrafi) şeklindedir. Yani çocuk birinci sınıfa başlıyor, okuma-yazma ve matematiği anlama güçlüğü var. Çocuk ikinci sınıfa gelmiş hala okuma yazmaya geçememiş veya dördüncü sınıfa geçmiş hala dört işlemi yapamıyor. Öğretmenler de bu problemin ne olduğunu bilmediği için çocuk bir kenara bırakılıyor. Dört işlemi bilmeyen bir çocuk denklemlere geçemez. Dolayısıyla bu çocuk gün geçtikçe daha da geride kalmaya başlıyor ve 12 yıl eğitim gördükten sonra üniversite sınavında 700 bin çocuk sıfır puan çekiyor" diye konuştu.

'MİLYONER OLANLARIN YÜZDE 40'I DİSLEKSİLİ'

Çocuklarda disleksi tanısının konulabilmesi için önce zeka testi yapıldığını, normal altı zekaya sahip çocuklara disleksi tanısı konulamadığını anlatan Kalkınç, normal veya üstün zekalı olması gerektiğini söyledi. Disleksinin bir dahi hastalığı olduğunu belirten Fatih Kalkınç, “Dünyada buluş ve devrim yapan pek çok kişi disleksili. Örneğin şu an NASA'da çalışan her iki kişiden biri disleksili. Özellikle seçiyorlar. Ayrıca BBC'nin araştırmasına göre sıfır noktasından gelip de milyoner olanların yüzde 40'ı disleksili. Disleksili çocukların yaratıcılıkları üst düzeyde. Örneğin, Albert Einstein, Thomas Edison, Leonardo Da Vinci, Graham Bell ve Steve Jobs. Disleksi aslında şu anki insanoğlunun bir üst versiyonudur ama biz bunun bilincinde değiliz" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X