bursa escort Coşkun: Tüm ekiplerimiz teyakkuz halindeyiz
Advert

Coşkun: Tüm ekiplerimiz teyakkuz halindeyiz

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, 2003 yılı ve daha sonrasında DSİ’nin Ağva Deresi’nde yapmış olduğu yatırımlar sayesinde bugün sıkıntı yaşamadan bu taşkını atlattıklarını söyledi. Coşkun, “Bunun dışında oluşabilecek sıkıntılarda da tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde. Gece gündüz, hafta sonu demeden iş makinelerimizle birlikte zarar gören yerleri nakış gibi işleyeceğiz” dedi. Kemerlilere müjde de veren Coşkun, “Antalya Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler sonrasında protokol imzaladık. Kemer’in 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını giderecek çözümü de bu sayede buluyoruz. İnşallah onun da temelini atacağız” diye konuştu.

Coşkun: Tüm ekiplerimiz teyakkuz halindeyiz
Coşkun: Tüm ekiplerimiz teyakkuz halindeyiz Kemer Gözcü
Bu içerik 2237 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda DAYANTÜRK

Kemer’in Kuzdere Mahallesi’nde Türkiye rekoru olan yağışlar sonrası yaşanan sel sonrası başka DSİ olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumlar çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle DSİ’nin 2003 yılında ve yağışlar öncesi yaptığı çalışmalarla daha büyük bir sel baskının önüne geçildiği de belirtildi. Çalışmalar neticesinde dere yatağından her yıl yapılan kum talanın öne geçilmesi gerektiğine de işaret ediliyor. Özellikle kış aylarında yoğun yağış alan ve bu yıl rekor yağışın yağdığı Kemer ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, gazetemiz imtiyaz sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamalarda bulundu. 

2003 yılı ve daha sonrasında DSİ’nin Ağva Deresi’nde yapmış olduğu yatırımlar sayesinde bugün çok az zararla atlattıklarını aktaran Hayrullah Coşkun, “Öncelikle Kemerlilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Buradaki taşkın afetinden sonra Kemerlilerin gözlemlediği üzere Devlet Su İşleri (DSİ) olarak iş makinelerimizle güzel işlere imza atıp yine zarar gören setler ve taşkın koruyuculara el attık. Zaman zaman aşırı yağışlardan gelen taşkın etkileri yerleşim yerlerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Ancak bizim geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz Ağva Çayı taşkın koruma setlerimiz ve birit yapılarımız ile daha yukarıda aşağıya doğru malzeme sürüklenmesini önleyen tersip bendimiz ve devletimizin daha önce yapmış olduğu yatırımlar sayesinde çok şükür bir sıkıntı yaşamadan bu taşkını atlattık” dedi.

‘3’DE 1’İ KADAR DEBİ GERÇEKLEŞTİ’

Dere yataklarında koruyucu tedbirlerin taşkınlarda çok önemli olduğunun altını çizen Coşkun, “Meteoroloji Bölge Müdürümüz de açıkladı, Kemer şuanda yağış yönüyle Türkiye’de bir rekora sahip. Tabi Allah afet yaşatmasın, Kemer başka rekorlar alsın. Bu yağışla etkilenmesi bizleri üzer. Koruyucu tedbirler taşkınlarda çok önemli. İşte Türkiye su ortalamasının yüzde 7.6’si Antalya’da, hal böyle olunca taşkınlarla uğraşan en çok illerden Akdeniz bölgesinde Antalya, Karadeniz’de ise Trabzon ve Rize ciddi taşkın alıyor. Bu taşkınlarda da ilgili kanun gereği Devlet Su İşleri ilk etapta müdahale eder, tabi bunu yanında Büyükşehir Belediyesi ile AFAT gibi kurumlarda sel nedeniyle canla başla birlikte çalışır. 2003 yılında DSİ olarak Ağva Deresi’nde 1145 metreküp/saniyelik de debin gerçekleştiğini gözlemledik. Geçen yaşadığımız yağışlarda 380-400 metreküp/saniye yani 2003 yılında gerçekleşenden 3’de 1’i kadar debi gerçekleşti. DSİ’nin hesaplarına göre Ağva Deresi’nde 500 yılda gelen debi 1679 metreküp feyezan debisidir. 2003 yılında bu debiyi geçecek kesitleri oluşturduk, birit yapılarını yaptık. O zaman ki parayla 8 milyon 300 bin TL, bugünün hesaplarıyla 30-35 milyonluk bir yatırım DSİ tarafında Kemer Ağva Deresi’ne yapılmış. O zamanki yatırımlar sayesinde bugün çok az bir zararla atlattık. Buradan da Ahmet Duran Yenigün’e teşekkür ediyoruz. Daha önce programımızdaydı. Ancak öncelik vererek Kiriş Mahallesi’ndeki Ağva Deresi’nin denize açılım ağzında yer alan sazlıkları temizlemiştik. Bu sayede de derenin denize akışını rahatlatmış olduk” diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLIYORUZ’ 

DSİ Bölge Müdürlüğü olarak her türlü önlem ve desteği sağladıklarını da aktaran Hayrullah Coşkun, “Antalya’da DSİ olarak Gazipaşa’dan Fethiye sınırına kadar olan her kesimde taşkın sezonu öncesi iş makinelerimizle dere yatakları temizliği ile taşkına karşı önlemlerimizi her türlü alıyoruz. Bunların hepsinde de vatandaşlarımızın yanındayız. Gelen talepleri de teknik arkadaşlarımız değerlendiriyor ve bu kapsamda imkanlar ölçüsünde her türlü desteği sağlıyoruz. Bunun dışında oluşabilecek sıkıntılarda da tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde, gece gündüz, hafta sonu demeden iş makinelerimizle birlikte zarar gören yerleri nakış gibi işleyeceğiz inşallah.”

ÇAMYUVA BARAJI MÜJDESİ

Çamyuva Barajı ile ilgili de müjde veren DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler sonrasında protokol imzaladıklarını belirterek, “Bu protokol ne getiriyor; Kemer’in 2045-2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını giderecek çözümü bu sayede buluyoruz. Yani 2050 yılına kadar Kemer içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayıp Genel Müdürlüğe gönderdik ve çalışmalarımız devam ediyor. Bu içme suyuna yönelik bir baraj. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile de geçen hafta görüştük o da yakından takip ediyor. Dolayısıyla kağıt üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Bu da Kemer’e bir müjdemiz. İnşallah onun da temelini atacağız” dedi.

‘2020’DE STARTINI VERECEĞİZ’

Ayışığı Koyu’nda bulunan balıkçı barınağının da bulunduğu dere ile ilgili de açıklamada bulunan Hayrullah Coşkun, “Antalya Valimiz sayın Münir Karaloğlu’nun Kemer gezisi sırasında balıkçı barınağının Kemer’e yakışmadığını belirterek bize verdiği talimatlar doğrultusunda ekibimizle birlikte incelemelerde bulunduk. Burayı Kemer’e turizm bölgesine yakışır bir hale getirmeyi planlıyoruz. DSİ olarak bizde planlama, projelendirme ve yapım işi olmak üzere 3 ayaklı bir süreç var. 2 ay önce taşkın koruma işleri kapsamında planlama ihalesi gerçekleştirdik. Bunların içinde burası yani Kuru Dere de var. Biz Kuru Dere diyoruz. Genel Müdürümüzle de görüşerek programa aldırdık. İhaleyi alan firmanın planlama raporunun bitmesine müteakip proje yapını ihale edeceğiz, ardında da yatırım programına dahil edersek inşaat ihalesini gerçekleştireceğiz. 2019’da ödenekler biraz kısıtlanıyor. İnşallah 2020’de de buranın startını vereceğiz. Kemer’de güzel işler yaparsak ne mutlu bize” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa