bursa escort 'Türkiye'nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu'
Advert

'Türkiye'nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu'

Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Daha İyi Yargı Derneği işbirliğiyle düzenlenen 'Türkiye'nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu' toplantı serisinin 6'ncısı yapıldı.

'Türkiye'nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu'
'Türkiye'nin ikilemi: Orta Gelir ve Orta Demokrasi Tuzağı Raporu' Kemer Gözcü
Bu içerik 285 kez okundu.
Advert

Akra Barut Hotel'deki toplantıya, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, Daha İyi Yargı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gün, BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Sadi Kan, çok sayıda sivil toplum kurumu yöneticisi ve iş insanı katıldı.

'ELEŞTİRİLERİMİZİ KIRMADAN, ÖTEKİLEŞTİRMEDEN SÖYLEMELİ'

Toplantının açılışında konuşan Abdullah Erdoğan, yeni bir kalkınma modeli olmadan orta gelir tuzağından çıkamayacaklarını düşündüklerini söyledi. Erdoğan, “İsrail'de kişi başına milli gelir 40 bin, Kuveyt'te 30 bin dolar, Suudi Arabistan'da ise 22 bin dolar seviyesinde. Bu ülkeler orta gelir tuzağını aşmış olsa da orta demokrasi tuzağını aştıkları söylenemez. Bu iki ayağın birlikte yürütülmesi gerekir. Eleştirilerimizi kırmadan, ötekileştirmeden söylemeli, yapıcı olmalıyız. Son 9 yılda hem milli gelir hem demokrasi adına yeni bir başarı hikayesi yazamadık. Biz STK'lar olarak sorunu ve çözüm önerilerini ortaya koymakla yükümlüyüz" dedi.

'TOPYEKÛN SEFERBERLİK BAŞLATMALIYIZ'

Ekonomi ile demokrasi arasında doğrudan bir ilişki olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, uluslararası yatırımcıların, yüksek demokrasi standartlarına, hukukun üstünlüğü, fikir ve ifade özgürlüğü gibi evrensel değerlere baktığını söyledi. Turan, “Reformlarla, demokrasimizi ve ekonomimizi güçlendirip, belirsizlikleri azaltabiliriz. 'The Economist- Demokrasi ve Gelir Endeksi'nde 1996 yılında 3,30 olan demokrasi endeksimiz, 2009'da 5,76'ya yükselirken; kişi başı milli gelirimiz de 3 bin dolardan 10 bin 800 dolara çıkmıştı. Yani ülkemiz 'Orta Gelir Tuzağı'nı aşmanın eşiğindeydi. Hatta 2012 yılında 12 bin 800 dolar seviyelerini gördük. 4.80 puanla endekste, 2017 yılı itibariyle maalesef dünyada 100'üncü sırada yer alıyoruz. Tam eksiksiz demokrasi seviyesine gelmemiz için hedefimizin 8 puan ve üstü olması gerekiyor. Ülkemizin bir kalkınma hikayesi yaratmasını engelleyen 3 önemli tuzaktan; 'Orta Gelir', 'Orta Demokrasi' ve 'Orta Eğitim' tuzaklarından kurtulması için topyekûn seferberlik başlatmalıyız" diye konuştu.

'YAPISAL REFORMLAR TÜRKİYE'Yİ İLERİ TAŞIYACAK'

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Mehmet Gün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana büyük başarılara imza attığını, kağnılarla kazanılan Kurtuluş Savaşı'ndan sonra kıt kanaat ve eğitim yoluyla ilerleyen ülkenin, ülkesini ve kendisini geliştirmek için emsalsiz özverilerle çalışan vatan evlatlarının omuzlarında yükselerek bu günlere geldiğini vurguladı. Mehmet Gün, eğitim, hukuk ve yönetim konusunda yapısal reformlar yapılmasının Türkiye'yi ileriye taşıyacağını ve bu sayede 'Orta Gelir Tuzağı'nın aşılabileceğini söyledi. Gün, “21. Yüzyılda Türkiye mucizesi yaratabilmemiz için ister kamu ister özel sektör olsun hukukun üstünlüğü ve hesapverirliğin sağlıklı olarak işletilmesi zorunludur. Milli gelir endeksinin yükseltilebilmesi için demokrasi endeksinin yükseltilmesi, bunun için de hukukun üstünlüğünü ve hesapverirliği sağlamak gerekir. Sonuç olarak şirketlerimiz, sivil toplum kurumlarımız, kamu kurumlarımız ve toplumun tüm kesimleri için orta gelir tuzağını aşabilmenin tek yolu, hukukun üstünlüğünü sağlayacak daha iyi bir yargı sistemi, şeffaflık ve hesapverirliği, başta yargı ve kamu sektörü olmak üzere toplumun her kesimine hakim kılmaktır" dedi.

(DHA) 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa