Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-12-2018 09:12   Güncelleme : 19-12-2018 09:12

Selin yaraları sarılıyor

Kemer’de iki gündür etkili olan şiddetli yağış hayatı felce uğrattı. Çok sayıda ev ve iş yeri ile tarım arazileri sular altında kaldı. Meteoroloji yetkilileri, bölgede yağışların devam edeceği uyarısında bulunurken, Kemer'e 17 Atalık'ta metrekareye 490 kg yağış düştü. Meteoroloji verilerine göre ise bu Türkiye rekoru. Öte yandan selden zarar gören bölgede hasar tespit ve temizlik çalışmaları sürüyor.

Selin yaraları sarılıyor

Ahmet Duran YENİGÜN - Simge ALTUN

Son 4 yılın en yağışlı aralık ayına sahne olan Kemer sele teslim oldu. İlçede iki gündür devam eden ve 17 Aralık’ta şiddetini artıran yağış nedeniyle Ağva Deresi taştı. Arslanbucak ile Kuzdere mahallelerini bağlayan köprü, çok sayıda ev ve iş yeri ile tarım arazileri sular altında kaldı. Sel suları ağaçları kökünden söktü, evlerin duvarlarını yıktı, araçları sürükledi. Evlerinde mahsur kalanların imdadına ekipler yetişti. Kurtarılan vatandaşlar, geceyi otellerde geçirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kemer Belediyesi, itfaiye ve kara yolları birimleri ile emniyet ve jandarma ekipleri selden zarar gören bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği ilçede belediye ekipleri selden zarar gören ev ve iş yeri temizlik çalışmalarını sürdürürken, DSİ ise Ağva Deresi’nde olası taşkın için tedbir almaya ve ıslah çalışmalarına devam ediyor. 

TÜRKİYE REKORU

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğünden (MGM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Kemer ilçesine bağlı Ovacık Köyü'nde bin 131 metre rakımlı tepede kurulu Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu'nun ölçüm sonuçlarına göre 24 saatte metrekareye 490,8 kilogram yağış düştü. Genel Müdürlük tarafından 17 Aralık'ta ölçülen 24 saatlik toplam yağış miktarı olan 490,8 kilogram değeri bugüne kadar Türkiye'de kaydedilen en yüksek günlük toplam yağış miktarı oldu. Bu rakam, 1992'de Marmaris'te kaydedilen 466 kilogramlık 24 saatlik günlük toplam yağış miktarını geçerek yeni bir rekor olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarına girdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA