bursa escort Faaliyet var icraat yok!
Advert

Faaliyet var icraat yok!

Depreme dayanıksız çıkarak yıkılan Turizm Lojmanları ile aynı tarih ve özelliklerde yapılan Kaymakamlık başta olmak üzere içerisinde birçok kamu kurumunun yer aldığı Kemer Hükümet Konağı, projesi hazır olmasına rağmen tasarruf tedbirleri kapsamında bütçe sıkıntısı nedeniyle yeni bina yapımı ileriki tarihlere ertelendi. Aynı zamanda Hükümet Konağı’nda hizmet veren Adliye’nin de yapımı yine tasarruf tedbirleri kapsamında ertelendi. Kemer’e yakışmadığı her fırsatta dile getirilen Hükümet Konağı ve Adliye’nin her seçimde yapılacağı söylenirken Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın ilçelerinde Hükümet Konakları ve Adliye Sarayları boy boy yükselmeye devam ediyor.

Faaliyet var icraat yok!
Faaliyet var icraat yok! Kemer Gözcü
Bu içerik 1311 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Kaymakamlık, Adliye, Cumhuriyet Başsavcılığı, Müftülük, Nüfus Müdürlüğü, Seçim Kurulu Müdürlüğü, İcra Dairesi gibi birçok kamu kurumunun yer aldığı Kemer Hükümet Konağı’nın durumu halen belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz yıllarda basında çıkan haberlerde yapılan analizler sonucu Kemer Hükümet Konağı’nın depreme dayanıklı olmadığı yönünde bir tutanak tutulduğu iddia edilmişti. Ancak daha sonra Turizm Lojmanları için Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından deprem testi ihalesi yapılarak, yapı performans raporu hazırlanmıştı. Raporda yapılan ayrıntılı testler sonucu söz konusu lojmanların tümünün can ve mal güvenliği açısından acilen boşaltılması gerektiği belirtilerek teknik ve ekonomik açıdan güçlendirilmesinden ziyade yıkılmasının daha uygun olacağı belirtildi. Raporun ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kemer Kaymakamlığı’na yazı göndererek lojmanları kullanan kamu personelin acilen boşaltılması istenmiş ve daha sonra yıkım işlemi gerçekleşmişti.

‘KAYMAKAMLIK BİNASI İLE İLGİLİ BİZE GELEN BİR BİLGİ YOK’

Lojmanların yıkılmasının ardından aynı tarihte ve aynı özelliklerle yapılan Kemer Hükümet Konağı’nın da deprem risk analizi yapılıp yapılmadığı ve akıbetinin ne olacağı gündeme gelmişti. Dönemin Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından lojmanların Riskli Yapıların Tespiti kapsamında Depreme Dayanıklılık Testi yaptırılarak, yapı performans raporu çıkartılmış. Kaymakamlık binası ile ilgili henüz bize gelen bir bilgi yok. Sadece gelen yazışmalarda o konutların içerisinde 5-6 blokta yapılan teknik inceleme ve aynı tarihlerde yapılmış olan çevredeki binalar ile ilgili bize bir talep geldi ve biz bu talep doğrultusunda işlem yapacağız” demişti.

DİĞER KURUMLAR DEPREM TESTİ YAPTIRMADI

Öte yandan Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kemer Hükümet Konağı’ndaki 15 kamu hizmet birimine iletilmek üzere 2014 yılı Ağustos ayında Kemer Kaymakamlığı’na yazı göndermiş, yazıda, “Kamu hizmetlerinin aksamaması için hizmet verilen binaların afetlere karşı risk analizlerinin yapılarak sonucu gereğince gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir. Kaymakamlığa ait ve Kaymakamlığa bağlı olan veya olmayan kurumlara konunun iletilip, risk analizinin yapılabilmesi için ödenek temin edilmesi ve Kemer Kaymakamlığı’nca kullanılmak üzere Mal Müdürlüğü’ne gönderilmesi hususunda gereğinin yapılmasını” istemişti. Ancak Kemer Hükümet Konağı’ndaki hiçbir kurum ödenek getirip risk analizi yoluna gitmedi.

TAŞINMASI GÜNDEME GELDİ

Gelen tepkiler üzerine Hükümet Konağı’nın başka bir binaya taşınması gündeme geldi. İlçe merkezinde bulunan Turizm Eğitim Merkezi’ne taşınması gündeme gelen Hükümet Konağı’nın binanın Akdeniz Üniversitesi’ne devredilmesiyle yeni bina yapılaması için girişimler gerçekleşti. Kemer Adliyesi’nin ise FETÖ kapsamında el konulan Özel Toros Güven Koleji binasına taşınma işlemi başlamış, ancak gelen tepkiler üzerine binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devri gerçekleştirilerek tekrar okul olarak hizmet vermesi planlanmıştı. 

ŞAHİN, ‘2009’DA TEMELİ ATILACAK’ DEMİŞTİ

Dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 2009 yılındaki yerel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, Kemer’e bir an önce Adliye Sarayı’nın yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda gerekli tüm çalışmaların hızlandırıldığını söylemişti. Aradan geçen süre içerisinde gerekli yazışmalar yapıldı ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Şahin, 2009 yılında temelini atıp en kısa zamanda Kemer Adliye Sarayı’nın inşaatını tamamlayacaklarını vurgulamıştı.

ANTALYA’NIN TÜM İLÇELERİNDE VAR

Antalya’nın hemen hemen tüm ilçelerinde Adliye Sarayı yer alırken, bölgede müstakil adliyesi olmayan tek yer ise Kemer olarak gösteriliyor. Yılda yaklaşık 6 bin davanın görüldüğü Kemer Adliyesi’nin daha önce tahsis edilen Ralli Servis Alanındaki 4 dönüm üzerine yapılması planlanan 4 katlı bir Adliye Sarayı’na taşınacağı belirtilmişti. Ancak tahsis süresinin sona ermesiyle Adliye Sarayı yapımı başka bir tarihe ertelenmişti.

İHALE AŞAMISINA GELDİ

2015 yılında Yeni Adli Yıl açılışı sırasında dönemin Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Kağan Doğan yaptığı açılamada hizmet binasının durumunun iyi olmadığını belirterek, “Burada adalet hizmetini güçlükle vermeye çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi Kemer’e yeni Adliye Binası yapılması planlanmaktaydı. Bu proje artık son aşamasına gelmiş durumdadır. Adliyemizin projesi artık bütün bürokratik ve idari işlemleri tamamlanarak, Teknik İşler Dairesi Başkanlığı’na gönderilmiştir. Yani bu dairede ihale şartnamesi hazırlanarak ihaleye çıkılacaktır. Bu noktadan sonra artık herhangi bir idari, bürokratik işlem kalmadı. İhale yapıldıktan sonrada tabii ki teknik şartname henüz hazırlanmadı ama tahminen yapım aşamasında 8-9 ay civarında süreceği tahmin ediliyor. Yeni yıla yeni adliyemizde gireriz diye düşünüyorum. Bu aşamadan sonra artık kesinleşmiş an meselesidir” demişti.

FAALİYET PROGRAMI BAMBAŞKA!

Hükümet Konağı’nda devam eden duruşmalar durumun vahametini ortaya koyarken, Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı internet sitesinde de faaliyetler başlığı altında sürecin tam aksi ifadelere yer veriliyor. Açıklama ise şu şekilde: “Çağın Gelişmelerine Uygun, Kaliteli ve İyi İşleyen Yargı Bakımından Gerekli Olan Fiziki Mekanların Oluşturulmasını Sağlamak, Halen Hükümet Konaklarının Zemin Katlarında veya Şehir İçerisindeki Apartman Dairelerinde Çok Olumsuz Şartlar Altında Hizmet Vermeye Çalışan Adliyeler Yerine, Günümüz Şartlarına Uygun ve Gelecekteki İhtiyacı Karşılayacak Nitelikte Yeni ve Modern Adliye Binaları İnşa Etmek”

ENÇ: O ALANA HÜKÜMET KONAĞI YAPILACAK

Dönemin Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, depreme dayaksız çıkarak yıkılan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Turizm Lojmanlarının yerine Hükümet Konağı yapılacağını belirterek, “Lojmanların yıkılıp yerine rezidans veya başka bir ranta dönük tesis yapılmayacak. O alana Hükümet Konağı yapılacak” demişti.

ÖDENEĞE TAKILDI

Son olarak turizm lojmanlarının yıkılması ile boş kalan alan üzerine yapılması planlanan Hükümet Konağı ve Kemer Adliye Sarayı’nın projelerinin tamamlandığı bildirildi. Ancak bu seferde tasarruf tedbirleri kapsamında ödenek sıkıntısıyla karşılaşıldı. 

Gazipaşa’dan Kaş’a kadar Antalya’nın ilçelerinde Hükümet Konakları ve Adliye Sarayları boy boy yükselmeye devam ederken, küçük ölçekli bir il bazında hizmet veren Kemer Hükümet Konağı ve Kemer Adliyesi’nin modern ve ilçeye yakışır müstakil binaya ne zaman taşınacağı Kemerli vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa