bursa escort Yanartaş eski günlerine geri dönüyor
Reklamı Geç
Advert
Advert

Yanartaş eski günlerine geri dönüyor

Kemer’in Ulupınar Mahallesi Çıralı mevkiinde bulunan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Yanartaş eski günlerine geri dönüyor. Etrafında 5’inci 6’ıncı yüzyıllardan kalma Roma dönemine ait antik kilise kalıntısı ve Roma çeşmesi bulunan alanda Antalya Müze Müdürlüğü tarafından yüzey temizlik çalışmaları yapıldı. Yine aynı alanda Müze Müdürlüğü tarafından önümüzdeki yıl içinde kazı çalışmaları yapılarak antik kilise ve çeşme de turizme kazandırılacak.

Yanartaş eski günlerine geri dönüyor
Yanartaş eski günlerine geri dönüyor Kemer Gözcü
Bu içerik 774 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Olympos-Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer alan, Çıralı Plajı'na 1 kilometre uzaklıktaki Yanartaş, Likya Yolu üzerinde yer alması ve Roma dönemine ait bir kilisenin bulunması dolayısıyla da özellikle tarih ve doğa severlerin ilgisini çekiyor. Her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan ve yeraltından sızan gazın birçok noktada yüzeyde alev alev yandığı Yanartaş, bakımsız ve tahribat uğramış halde kaderine terk edilmişti. 

Kemer Gözcü Gazetesi olarak daha önce yapmış olduğumuz gözlemleri haber haline getirmiş ve “Bakımsız Chimera” başlığı altında gazetemizde yer vermiştik. Gözlemlerimizde, önceki yıllarda yapılmış olan merdiven basamaklarının kullanılamayacak hale gelmesi Yanartaş’a çıkmak isteyenlere adeta kaya tırmanışı yapmasına neden oluyordu. Ayrıca basamakların bulunduğu yolda sık sık temizlik yapılmadığından dolayı oluşan çirkin görüntülerde tepki çekiyordu.

Yine aynı alan üzerinde 5’inci 6’ıncı yüzyıllardan kalma Roma dönemine ait antik kilise kalıntısı üzerinde bulunan çatı alanındaki resimlerin tahrip edilmiş ve geçtiğimiz yıllarda net bir şekilde görülen resimler tahribat nedeniyle neredeyse silinmiş vaziyete gelmişti. 

Kilise binasının alt kısmında bulunan antik Roma kalıntıları arasında daha ise önceki yıllarda kurtarma çalışması yapılan alanda çalıların ve ağaçların alanda büyük tahribatlar yapmaya başladığı görülmüştü. Alanda ayrıca daha önce fark edilmeyen ve yıllardır bozulmamış bir vaziyette duran bir çeşme bulunduğunu gözlemlemiştik. Yaptığımız araştırmada çeşmenin Roma dönemine ait bir çeşme olduğunu öğrenmiştik.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Alan ile ilgili gazetemizin gözlemlediği tahribat ile ilgili ulaştığımız Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, müze görevlileri ile bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuş ve yüzey temizlik çalışmaları başlatmıştı. Antalya Müze Müdürlüğü’nün yapmış olduğu yüzey temizlik çalışmalarında özellikle Roma çeşmesi ile kilise kalıntıları çalılardan kurtarılarak daha gözle görülür bir şekilde ortaya çıkan Yanartaş, yeni yüzüyle ziyaretçilerini bekliyor. 

Öte yandan Antalya Müze Müdürlüğü’nün önümüzdeki yıl içerisinde bölgede kazı çalışmalarına başlaması bekleniyor. 

Kemer Gözcü Gazetesi olarak bu alandaki duyarlılığından dolayı Antalya Müze Müdürlüğü’ne ve Antalya Turizm İl Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X