bursa escort Ziraat Odası'nda destek çağrısı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Ziraat Odası'nda destek çağrısı

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, dekara 9 bin TL olan Ziraat Bankası İşletme Kredi limitinin artan maliyetler göz önüne alınarak 20 bin TL'ye yükseltilmesini, 12 ay olan geri ödeme süresinin daha önce olduğu gibi 18 aya çıkarılmasını talep etti.

Ziraat Odası'nda destek çağrısı
Ziraat Odası'nda destek çağrısı Kemer Gözcü
Bu içerik 948 kez okundu.
Advert

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, çiftçilerin artan maliyetler nedeniyle zor durumda olduğunu belirtti. Çiftlerin kendilerine bir dizi taleple geldiğini aktaran Başkan Kayhan, bu talepleri ilgili yerlere ulaştırılması için Ak Parti Antalya İl Başkanlığına gönderdi. Döviz kurundaki dalgalanmanın gerekçe gösterilerek tarım malzemelerine yüzde 80- 90 oranında zam yapıldığını kaydeden Süleyman Kayhan, üreticilerin zor günler yaşadığını belirtti.

Seracılık işletme kredilerinde dekar başına kredileme ücretinin 9 bin TL olarak belirlendiğini ve 3 yıldır bu oranın değişmediğine değinen Başkan Kayhan, "Bu miktar bir dekar seranın girdi maliyetlerini finanse etmek için yeterli değil. Döviz kurundaki dalgalanmanın girdi maliyetlerine yansıdığına değinen Süleyman Kayhan, "Ziraat Bankası işletme kredilerinin artmasına ihtiyaç vardır" dedi.

Kumluca halkının başlıca geçim kaynağını seracılık olduğunu, ilçe genelinde 42 bin 550 dekar alanda sera üretimi yapıldığını, güz ve bahar dönemi olmak üzere ikili üretim yapılmasından dolayı bu rakamın 53 bin 343 dekara yükseldiğini belirten Süleyman Kayhan, "Üretim alanı dikkate alındığında seracılık, tarımda çeşitliliği, istihdamı ve tarımsal nüfusun arttırılması yönüyle de ekonomiye katkısı büyük sektördür.

Seracılık faaliyetlerinde maliyetler önemli bir yer tutmaktadır. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle maliyetler (plastik örtü, ilaç, gübre, fide, bakım ve tamiratlar) yüzde 80-90 oranında yükselmiştir. Bu şartlarda üretici para kazanamamaktadır. Dövizde düşüş olmasına rağmen girdilerde önemli derecede düşüş görülmemiştir. Bu durum üreticileri sera alanlarını arttırma veya yenileme işlemlerinde Ziraat Bankasının finansmanından seracılık kredilerine yönlendirmiştir" dedi.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X