Advert
YAŞAM
Giriş Tarihi : 24-11-2018 00:57   Güncelleme : 24-11-2018 00:57

Kemer yemeklerinin envanteri çıkarılacak

Türkiye’nin en büyük gastronomi platformu Gastronometro’nun direktör şefi Maximillian J.W. Thomae ile yine Türkiye’nin tek Gourmand Ödüllü dergisi Metro Gastro’nun editörü, araştırmacı-yazar Ayşe Nilhan Aras, Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulama Oteli’nin konuğu oldu. Kemer mutfağının da tanıtımında önemli bir etken olan etkinlik, okul öğretmen ve öğrencileri tarafından Kemer mutfağının geleneksel tatlarını içeren bir yemek organizasyonu ile başlayıp öğrencilerine yönelik konferansla sona erdi. Ayşe Nilhan Aras, önümüzdeki aylarda Kemer’e tekrar gelerek Kemer’e özgü yemeklerin envanterini çıkaracaklarını söyledi.

Kemer yemeklerinin envanteri çıkarılacak

Ahmet Duran YENİGÜN- Simge ALTUN

Kemer Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin daveti üzerine Kemer’e gelen Türkiye’nin en büyük gastronomi platformu Gastronometro’nun direktör şefi Maximilian J.W Thomae ve yine Türkiye’nin tek Gourmand Ödüllü dergisi Metro Gastro’nun editörü Nilhan Aras, okul öğretim görevlileri ve öğrencileriyle mesleki bilgilerini paylaştı.

KEMER TATALARI TANITILDI

Thomae ve Aras, okul öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu yöresel yemekleri tadarak hazırlanışı hakkında bilgi edindi. Kemer Mili Eğitim Müdürünün eşi de Antalya’ya özgü tarhanası süt ile hazırlanan nohutlu tarhana çorbasını misafirlere sundu. Öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan menüde üzerine süt kaymağı ile tereyağı gezdirilmiş hamur sarması, nar ekşili sarımsak soslu yufka ile dürüm şeklinde yenilen patlıcan kurusu kızartması, maş çorbası, Hititlere özgü et kavurması, tulum peynirli kırmızı biber dolması gibi birçok yöresel yemek yer aldı. 

GLUTENSİZ MUTFAK BÜFESİ

Öte yandan okulun 2017 teklif döneminde Ulusal Ajans tarafından kabul gören “Glutensiz Mutfaklar” Erasmus + Projesinin yaygınlaştırma faaliyetlinin devamı olarak gerçekleştirdiği “Glutensiz Mutfak Büfesi” de konukların tadımına sunulmuş ve Glutensiz ürünler davetlilere ikram edildi. Etkinliğe Mirage Park Resort, Orange Country ve AKKA Grubu Otelleri destek verdi.

THOMAE: EŞİM İÇİN TÜRKİYİ’YE YERLEŞTİM

Etkinlik sonrası Kemer Gözcü Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e açıklamada bulunan annesi Fransa, babası Almanya kökenli olan dünyaca ünlü şefi Maximilian J.W Thomae, 27 yıldır Türkiye’de yaşadığını belirterek şunları söyledi:

“16 yaşında bir şekilde mesleğe adım attım. Yaklaşık üç sene aşçılık eğitimi gördüm. Daha sonra Almanya’nın ünlü restoranlarında çalışarak eğitim aldım. Tantris gibi ünlü Michelin yıldızlı restoranlarında görev aldım. Çırak olarak çalıştım. Sıfırdan yukarıya doğru adım atmaya başladım. Eski eşim Türk’tü. Almanya’da yaşıyordu. Onunla evlendik ve bir çocuğumuz oldu. Kültür farkları içerisindeydik. Ben o zaman ona ‘Ben dünyada her yerde çalışabilirim ve senin kültürünü öğrenebilirim’ dedim. Bu sebeple Türkiye’ye yerleştim. Daha öncesinden Antalya’ya tatil için geliyordum. 1993 yılında Türkiye'ye gelerek Thomae, Crowne Plaza ve Holiday Inn’de görev yaptım ve hikayem böyle başladı.”

TÜRK AŞÇILIK MİLLİ TAKIMI’NA KOÇLUK YAPTI

Türk Aşçılık Milli Takımı’na koçluk da yaptığını ifade eden Thomae,Önce Fransız Mutfağı olarak şefliğe başladım ama kısa bir süre içinde araştırmalar yaparak modern yemek yorumları ile Türk yemeklerini ve sunumlarını öğrendim. Bir arkadaş grubu ile Modern Türk Mutfağını yorumlamaya başladık. Hızlı bir şekilde iki ay içerisinde 96’da Türk Aşçılık Milli Takımı için bana soruldu ve bende koçluk yapmak istedim. Bir Alman olarak Türk Aşçılık Milli Takımı’na koçluk yaptım. İlk defa farklı bir kültürden birisi, farklı bir kültürü temsil etti, liderlik yaptı. Başarılı olması ve gelişmesi için destek verdim” dedi.

‘ELEŞTİRİLERE RAĞMEN DEVAM ETTİK’

Modern Türk yorumu ve Türk yöresel mutfağı üzerinde oynamalarından dolayı çok sayıda eleştirilere maruz kaldığını aktaran Thomae, “Bana ‘Türk Mutfağına böyle yorumlar yapma’ denildi. Ama biz yolumuzu çizdik ve devam ettik. 2000 yılından sonrasında genç arkadaşlar Türkiye’nin yeni modern şefleri olarak ortaya çıkmaya başladı. Kitap yazdılar, ünlü oldular, programlara katıldılar hatta kendi programları var. Kemal Sevinç, Ümit Yüksel, Uğur Talayhan kendi açtıkları yol üzerinden gittiler.”

KOKOREÇ KÖFTESİ

Yemek tarzının daha modern bir Türk Mutfağı tarzı olduğunun altını çizen ünlü şef Maximilian J.W Thomae, inovasyon ve kreatif olarak Türkiye’nin içerisinden ve yeni ürün gruplarını içerisine Türk Mutfağına bir katkısı olması için dahil ederek çalışmalar yaptığını söyledi. En son yaratıcı fikrim ‘Kokoreç Köftesi’ olduğunu belirten Thomae, “Restoran ve lokantaları dahil ederek servisi yapılabilir. Türkiye’de çeşit çeşit köfte var, ama kokoreçli köfte yok. Köftesinin yarısı kıyma, yarısı kokoreç ve ek olarak soğan var. Şu anda çok popüler ve yeni inovasyon olarak kabul ediliyor” dedi.

BU TÜRKİYE İÇİN YAPILAN BİR YORUM

Fransız yemekleri içerisinde bağırsak çok nadir, Alman yemek kültürü içerisinde ise bağırsağın yer almadığını belirten Thomae, “Kendi tarzım içerisinde Türk yemek kültürü var. Türk mutfağını bilen ve geliştiren biriyim. Ben işimi zevk ve keyif ile yapıyorum. Türk mutfağında klasik bir yorum var ama yorumlayarak daha modern bir şekilde sunulabilir. Benim için önemli olan Türk mutfağı.”

“İÇERİSİNDE ATATÜRK YOKSA TÜRKİYE YOK “

Atatürk’e olan hayranlığından dolayı kendisine özel olarak yaptırdığı Atatürk madalyonunu anlatan Thomae “18 sene önce özel bir yemek hazırladım. Atatürk ve İsviçre Krallarının davetinde verilen eski menüyü tekrar yorumladım. Türk mutfağı ve Türk turizmi içerisinde Atatürk’ün değer katkısı projeleri var. Türkiye'ninAvrupa standartlarındaki ilkoteli Pera Palace Otel’de Atatürk odası ve Atatürk menüleri var. Atatürk’ü seviyorum. Bence içerisinde Atatürk yoksa Türkiye yok. Bence herkes Atatürk’ü üzerinde taşımalıdır” diye konuştu.

ARAS: ELİMİZDEKİ DEĞERİN FARKINDA DEĞİLİZ

18 yıldır Metro Gastro Dergisi’nin Editörlüğünü ve Yayın Yönetmenliğini yapan Nilhan Aras ise yaptığı açıklamada, “Mutfak ve yemek kültürü araştırmacısıyım. Özellikle kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş yemekler ve ürünlerle ilgileniyorum. Sözlü tarih ve etnografya çalışması yapıyorum. Bu kez kariyer günleri haricinde Kemer Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne konuk olduk. Öğrencilere ufuk açıcı yaptıkları çalışmalardan birinin parçası olarak davet edildik ve bu davet üzerine şef Maximilian ile birlikte öğrencilere deneyimlerimizden bahsedeceğiz. Okul öğretmen ve öğrencilerinin glutensiz mutfak üzerine çalışmalar yaptığını gördük. Bu çok iyi bir şey üzerinde fazla durulmayan bir konu. Bize onu örnekleyip yaptıkları çalışmaları anlattılar. Ben buraya gelmeden önce araştırmalar yapmıştım. Önümüzdeki aylarda, otların iyice kendilerini gösterdiği zaman tekrar geleceğiz ve saha çalışması yapacağız. İnsanlar kendi ellerindeki değeri pek bilmezler, onlar için o kadar doğaldır ki önemli olduğunun farkında değildirler. Burası da öyle. Asında burada çok güzel bir mutfak kültürü var. Fakat insanlar farkında değil. Çünkü içselleştirmişiz bunu. Bizim için normal bir şey oysa ki dünya böyle değil. Dünya satıyor” dedi.

KEMER YEMEKLERİNİN ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Önümüzdeki aylarda Kemer’e tekrar gelerek saha çalışması yapacaklarının altını çizen Nilhan Aras, “Tekrar geldiğimde detaylı bir saha araştırması yapıp envanter çıkaracağız. Asuman Albayrak hocamızı ben Çorum'dan tanırım birlikte Hitit Mutfağı adlı bir kitap yaptık. Üç yazarı olan bir kitap. Asuman hoca da yazarlardan bir tanesi. Ben kitabın editörlüğünü yaptım. Yemek Kültürü Tarihi alanında dünya birinciliği olan bir kitap. Kendisi çok iyi bir saha araştırmacısıdır. Bence onun etinden sütünden yararlanın. Herkes aynı yere bakar ama o kimsenin görmediğini görür. Ben hayatımda olduğu için çok memnunum. O ve buradaki diğer öğretmen arkadaşlarımız yemekleri hazırlayacaklar. Bence güzel bir envanter çalışması olacak” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 14 7
 • 2 Sivasspor 12 7
 • 3 Trabzonspor 12 7
 • 4 Konyaspor 12 7
 • 5 Fenerbahçe 11 7
 • 6 İstanbul Başakşehir 11 7
 • 7 Antalyaspor 11 7
 • 8 Gaziantep FK 11 7
 • 9 Yeni Malatyaspor 10 7
 • 10 Galatasaray 10 7
 • 11 Göztepe 9 7
 • 12 Beşiktaş 8 7
 • 13 Denizlispor 8 7
 • 14 Çaykur Rizespor 8 7
 • 15 MKE Ankaragücü 8 7
 • 16 Kasımpaşa 7 7
 • 17 Gençlerbirliği 3 7
 • 18 Kayserispor 3 7
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
kemergozcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA