bursa escort Çalkaya’da çözüme bir adım daha yaklaşıldı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Çalkaya’da çözüme bir adım daha yaklaşıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel vatandaşa verdiği bir sözü daha yerine getirdi. Çalkaya Bölgesi ile ilgili imar planının Büyükşehir Meclisi’nde onaylanmasının ardından Çalkaya’ya yönelik kanun çalışmaları için Antalya milletvekilleri ile temaslarda bulunan Başkan Türel’in bu çabaları da olumlu sonuç verdi. İçerisinde Çalkaya’nın imarına ilişkin maddenin de yer aldığı kanun teklifi TBMM Çevre Komisyonu’nun gündemine geldi.

Çalkaya’da çözüme bir adım daha yaklaşıldı
Çalkaya’da çözüme bir adım daha yaklaşıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 428 kez okundu.
Advert

Çalkaya'nın 30 yıllık sorununa çözüm bulma noktasında ciddi bir kararlılık sergileyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in gayretleri sonucu Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı toplantısında Çalkaya Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ile ilgili imar planları onaylandı. Bundan sonraki süreçte Çalkaya’ya yönelik bir kanun çalışması gerektiğini belirten Başkan Türel, bu konu ile ilgili AK Parti’nin Antalya milletvekilleri ile Ankara’da temaslar gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında yapılan toplantıda taslak kanun metni çalışması yapılmış ve Bakan Kurum’un destekleri ile son hazırlıklar tamamlanmıştı. Bu temaslar sonrasında içerisinde Çalkaya İmarına ilişkin geçici maddenin de yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,TBMM Çevre Komisyonunun gündemine alındı. Çevre Komisyonu’ndaki müzakerelerin ardından kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nun gündemine gelecek.  

SÜRECİN ÖNÜNDEKİ YASAL ENGELLER KALKIYOR

Kanun teklifinde Geçici 18. Maddede “Kentsel Dönüşüm ve gelişim projeleri kapsamında hazırlanan her ölçekteki imar ve parselasyon planları Antalya Büyükşehir Belediyesince yapılır ve onanır” ifadelerine yer verildi. Kanunun geçmesiyle birlikte parselasyon ve tescilin tamamlanması ve şerhlerin kalkması noktasında sürecin önündeki yasal engeller kalkacak. Böylece Çalkaya bölgesindeki halkın, 1990'lı yıllarda yapılan imar planlarına bağlı olarak 70'in üzerinde imar uygulaması sonucu ortaya çıkan mağduriyetleri giderilecek. Buna göre kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilen alanlarda, tescilli olan mevcut parseller esas alınarak imar uygulanacak. 

BAŞKAN TÜREL’DEN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Çalkaya’da mülkiyet karmaşasıyla ilgili yıllardır yaşanan sorunların çözümü noktasında gelinen noktanın sevindirici olduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya’da kentsel dönüşümün sağladığı avantajlardan yararlanarak Çalkaya Bölgesinde tapular üzerindeki şerhleri kaldırmaya yönelik bir düzenleme yapmak için kolları sıvadık. Öncelikle bize güvenen ve destek veren Çalkaya halkına, sonrasında planları onaylama noktasında hassasiyet gösteren Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerimize ve Çalkaya ile ilgili kanun teklifi noktasında bizlerden desteğini esirgemeyen Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere Antalya Milletvekillerimize ve kanun teklifini hazırlayan TBMM Çevre komisyonu üyelerimize Antalya halkı adına teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü ise sorunun çözümü için ilk imzayı atan ve süreci başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ediyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X