bursa escort Bakan Pakdemirli'nin beyaz et çağrısına destek
Reklamı Geç
Advert
Advert

Bakan Pakdemirli'nin beyaz et çağrısına destek

Antalya Organize Sanayi (OSB) Başkanı Ali Bahar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "kırmız et yerine beyaz et tüketin" çağrısına destek verdiklerini belirterek, "Bu hem sağlığımız açısından hem de dışa bağımlılığımızın azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi adına oldukça önemlidir" dedi.

Bakan Pakdemirli'nin beyaz et çağrısına destek
Bakan Pakdemirli'nin beyaz et çağrısına destek Kemer Gözcü
Bu içerik 425 kez okundu.
Advert

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, 'Türkiye'nin toplam protein üretiminde eksiği yok. Et yerine balık, tavuk, hindi yesek bu iş çözülecek' çağrısına Antalya'daki sektör temsilcilerinden destek geldi. Kanatlı ve hindi eti üretiminde uzun yıllardır faaliyet gösteren Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Sayın Bakanımızın çağrısını destekliyoruz. Bu hem sağlığımız açısından hem de dışa bağımlılığımızın azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi adına oldukça önemlidir. Kırmızı et ithalatının durdurulup yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini çok kez ifade etmiştik. Hindi etinin ön plana çıkarılması talebimizle paralel bir anlam ifade etmektedir" dedi.

KİŞİ BAŞI ET TÜKETİMİNİ ARTIRIR

Hindi eti tüketiminde yaşanacak artışın kişi başına düşen et tüketimini de artıracağına dikkat çeken Başkan Bahar, şöyle dedi:

"Sektör temsilcileri olarak bizler de uzun zamandır aynı şeyi dile getiriyoruz. Hindi eti son derece sağlık bir besindir ve ülkemizin protein ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahiptir. Bunu sadece bizler söylemiyoruz, sağlıklı gıda uzmanları da çok kez benzer açıklamalar yapmıştır. Türk halkı protein ihtiyacını genellikle dana, kuzu ve balık tüketerek karşılıyor. Hindi etinin sofralarımızda yer almasıyla birlikte kişi başına düşen et tüketimimiz de artacaktır. Bu da sağlımız açısından oldukça önemlidir."

KIRMIZI ETE GÖRE DAHA EKONOMİK

Hindi etinin faydalarından bahseden Başkan Bahar, hindi etinin düşük yağ oranıyla kalp dostu, protein ve mineral deposu bir besin olduğunu söyledi. Dana etinden daha yüksek miktarda protein içerdiğini kaydeden Ali Bahar, "Normal bir hindi yemeğinde bulunan yağ, kırmızı etteki yağın yarısı kadardır. Hindi etinde en çok çinko bulunur, bu da bağışıklık sistemi, yaraların iyileşmesi, vücudun yağ, protein ve karbonhidratları sindirmesi için son derece önemli bir mineraldir" dedi.

Çinko dışında hindi etinde fosfor, magnezyum ve siyah etinde de önemli miktarda demir bulunduğuna işaret eden Ali Bahar, "Hamileler için çok önemlidir ve anne karnındaki bebekleri doğum sakatlıklarına karşı korumaktadır. Bir porsiyon hindi eti günlük B12 ihtiyacını karşılamaktadır. Güçlü bir antioksidandır ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmektedir. Ayrıca kırmızı ete göre çok daha ekonomiktir" diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ'Yİ ZİYARET ETTİLER

Sektörün öncü firmalarının üst düzey temsilcilerinden oluşan 'Hindi Platformu' ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi ziyaret eden Başkan Bahar, “Sayın Bakanımız ile öğle yemeğinde bir araya gelme fırsatı bulduk. Öğlen yemeğinin mönüsünde tabii ki hindi vardı. Sayın Bakanımızla hindi etinin ülkemize sağlayacağı katma değeri istişare edip destek sözü aldık" dedi.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X