Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-11-2018 01:47   Güncelleme : 15-11-2018 01:47

Bakan Ersoy’dan Kemer çıkarması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, artan turizm potansiyeli ile birlikte altyapıda alınacak önlemleri görüşmek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmetindeki arıtma tesislerini incelemek üzere Kemer'e geldi. Bakan Ersoy, daha sonra Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) tarafından düzenlenen toplantıda Kemerli turizmcilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

Bakan Ersoy’dan Kemer çıkarması

Ahmet Duran YENİGÜN- Maksut TEMİZEL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, artan turizm potansiyeli ile birlikte altyapıda alınacak önlemleri görüşmek ve Antalya Büyükşehir Belediyesi hizmetindeki arıtma tesislerini incelemek üzere Antalya’ya geldi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve kurum amirleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği arıtma projelerini inceleyen Bakan Ersoy, ilk olarak ASAT’a ait Beldibi ve Kemer arıtma tesislerini yerinde gördü. Başkan Türel ve ASAT yetkilileri, mevcut durum ile Beldibi ve Kemer’de yapılması planlanan yeni arıtma tesisleri ile ilgili Bakan Ersoy’a bilgi verdi.

ERSOY: GERÇEKÇİ PROJELER YAPMAK İSTİYORUZ

Arıtma tesisi gezisi sırasında Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve Başkan Menderes Türel gazetemize açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, yaptığı açıklamada, “Acil bir sorun yok ama potansiyel bir sorun var. İlerisi için kapasite artırımına ihtiyaç var. Şimdilik yerinde gözlem yapıyoruz. Otelci arkadaşlarımızla da görüşeceğiz. Sorunu çözeceğiz. Olası yerlerin hepsine baktık. Birde harita üzerinden bakacağız alternatif yerler var mı diye ondan sonra da eyleme geçeceğiz. Burada gerçekçi projeler yapmak istiyoruz” dedi.

TÜREL: 2019 YILI İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ

Başkan Menderes Türel ise, “Kemer’in arıtma sorunlarını 2025 ve 2050 yıllarına kadar çözmek istiyoruz. Sayın bakanımızın da bu konuda çok büyük bir hassasiyet gösteriyor. Bugünde burada yerinde inceleyip, nasıl gerçekleştirileceğini turizm sektörünün katılımı ile birlikte bir yol haritası dönüştüreceğiz. Biz de her zaman olduğu gibi bakanlık ve belediye işbirliğinde 2050’ye kadar Kemer’in arıtma ve kanalizasyon sorununu kökten çözmüş olacağız. Tabi Antalyalı bir Turizm Bakanımızın olması Antalya’daki tüm bu problemlerin çözülmesinde çok büyük bir şans. Şimdi bu şansı değerlendiriyoruz. Kemer’de de 2019 yılı içerisinde çalışmalara başlıyoruz ve 2 sene içerisinde de çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Ersoy ve beraberindekiler ardından ilçedeki bir otelde Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) tarafından düzenlenen toplantıda Kemerli turizmcilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

KETOB Başkanı Şener Gürler, toplantının açılışında Kemerli turizmcilerin talepleri ile ilgili Bakan Ersoy’a bilgiler verdi. Kemer’de turizm işletme belgeli 72 tane 5 yıldızlı, 37 adet 4 yıldızlı, 36 adet 3 yıldızlı olmak üzere yaklaşık 330 tane turizm tesisinin bulunduğu belirten Gürler, “Birlik olarak biz Kemer ve bölge otellerinin sorunlarını Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kemer Belediyesi tarafından çözüme kavuşturulduğunu biliyoruz. Fakat bazı sorunlar var ki, kangren olmadan masaya yatırılıp çözülmesi gereken sorunlarımız var. Özellikle Kemer’de otellerin her yıl kapasitelerini tam kullanması ile birlikte altyapı sorunları da ciddi bir şekilde sorun haline gelmiştir. Bunların yeni yatırımlarla çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘ACİL OLARAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI’

Kemer’de en önemli sorunlardan birinin de kıyı erozyonu olduğunun altını çizen Gürler, “2000’lı yılların başından beri ağırlıkla Kemer merkezde 3 kilometrelik mesafenin yani Kındılçeşme ile Marina arasındaki bölgenin aciliyetle çözüme kavuşturulması gerekiyor. Çünkü yaklaşık 12-13 metre denizin kumu çektiği gözlemlenmektedir. Geçen sene sayın valimiz Münir Karaloğlu ile birlikte bir çalışma başlattık. Valimizin bilgisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın destekleriyle buraya gelen heyetle birlikte kıyı erozyonun yaşandığı bölgede incelemelerde bulunduk. Bu çalışmayı daha öncesinde Kemer’in plajlarını daha verimli eski günlerine kavuşturacak şekilde gerçekleştirdik.”

TURİZMCİLER DOĞALGAZ İSTİYOR

Kemer’deki tesislerin diğer ilçelerdeki tesislerle enerji konusunda yarışamaz hale geldiğini aktaran KETOB Başkanı Şener Gürler, “Çünkü doğalgazımız yok. Kemer’de doğalgazın olması halinde diğer bölgelerdeki tesislerle olan rekabet gücümüzü artıracaktır. Ayrıca çok amaçlı spor salonu ve kongre merkezi taleplerimiz var. Kışın açık olan otellerinde farkı teşviklerle desteklenmesini talep ediyoruz” dedi.

BAKANLIK BELEDİYE TURİZMCİLER EL ELE VERECEK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, kanalizasyon ve arıtma tesisleri hususunda benzeri bir toplantıyı Belek bölgesindeki yatırımcılarla da gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Burada hızlı bir mesafe alabilme imkânı oldu ve zannediyorum Belek’in 2040 senesine kadar arıtma ve kanalizasyon sorununu çözecek adımları bu ay içerisinde ihalesini yapmak üzere atacağız. Benzeri bir çalışmanın Kemer’de yapılması hususunda Sayın Bakanımızın düşünceleri oldu. Belek’te yaptığımız model turizmciler, yerel yönetim yani Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlık üçgeni ile ilgili gerçekleşti. Toplantımızın ana gayesi Kemer’in arıtma ve kanalizasyon çalışmaları ile ilgili işbirliği modelini ve yatımları nasıl planlarız, nasıl bir yol haritası çizeriz bunları görüşmek.”

SORUNLAR OLUŞMADAN ÇÖZÜLECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın katkıları ve koordinasyonunda Antalya Büyükşehir Belediyesinin üstlendiği arıtma ve altyapı projelerine destek olmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Ersoy, amaçlarının bölge yatırımcılarıyla da görüşüp, katkılarını alarak, önceliği katkı sağlayan bölgelere vermek suretiyle turizm bölgelerinde oluşabilecek potansiyel sorunları oluşmadan önce çözmek olduğunu kaydetti. Ersoy, şöyle konuştu: “Bende turizmciyim yani içinizden gelen biriyim. Bugün buraya siyaset yapmaya gelmedik. Ama turizme katkımız olmalı, hepimizin gerçekçi olması lazım. Biliyorsunuz kaynaklar sınırlı. O yüzden istekleriniz hep makul ve fanteziden uzak olmalı. O yüzden sezona kadar hızlı bir şekilde bölgedeki yatırımları sonuçlandırmak istiyoruz. Turizmde potansiyel artıyor, arıtma tesislerinin kapasitelerinin de bununla paralel şekilde artırılması gerekiyor. Yatırımcı arkadaşlarla bununla ilgili yatırım programını oluşturduk. Hızlı bir şekilde de hayata geçireceğiz. İlk örneğini Belek'te yapmıştık. İkinci örneğini de Kemer'de gerçekleştireceğiz, sonrasında bunu tüm kıyı bandına yayacağız."

Bakan Ersoy, Başkan Türel ve Vali Karaloğlu, daha sonra kapasitesi Belek Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy, kapasitesi artırılacak tesisle ilgili bilgiler aldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA