bursa escort Telsizci olmak için ter döktüler
Advert
Advert

Telsizci olmak için ter döktüler

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nce Antalya'da düzenlenen 'Amatör Telsizcilik Sınavı'nda adaylar ter döktü.

Telsizci olmak için ter döktüler
Telsizci olmak için ter döktüler Kemer Gözcü
Bu içerik 295 kez okundu.
Advert

Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 5 sınıfta yapılan sınava, Antalya, Isparta, Burdur, Konya ve Denizli illerinden 87 aday katıldı. Sınavda, amatör telsizciliğe gönül vermiş adaylar telsiz yönetmeliği, işletme ve teknik konularındaki soruları yanıtladı. En az 60 soruya doğru yanıt verenler, sınavı kazanmış olacak.

'Acil Afet Haberleşme İstasyonu'nu çalıştıran Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya Şubesi'nin de destek verdiği sınavda başarılı olanlar, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nce verilecek amatör telsizcilik lisansına sahip olacak. Telsizciler, lisanslarıyla tahsis edilmiş yasal amatör frekanslarda çalışan el, mobil ve kısa dalga telsizleriyle ulusal-uluslararası haberleşme yapabilecek. Sınavı kazanan adaylar istenen belgeleri ilgili kuruma ibraz ederek çağrı işaretli telsiz lisanslarını 15 gün içinde alabilecek.

ACİL DURUM HABERLEŞMESİ

Amatör telsizcileri bir çatı altında toplayan TRAC, telsiz operatörleri doğal afet, savaş ve olağanüstü hal durumunda Ankara'da kriz merkezi, il ve ilçelerde de kriz masalarında görev yapıyor. Lisanslı telsizciler, afet yaşanan bölgelerde 'Mobil Acil Afet Haberleşme İstasyonu' oluşturarak hayati önem taşıyan kesintisiz telsiz haberleşmesini sağlıyor. Telsiz sistemleriyle dünyanın en ücra köşesine ulaşabilen TRAC üyeleri, AFAD, diğer arama-kurtarma birimlerinin de haberleşme kanadını oluşturuyor.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X