bursa escort Kaymakam Yaşar’dan Idyros Antik Kenti’ne ziyaret
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kaymakam Yaşar’dan Idyros Antik Kenti’ne ziyaret

Kemer Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, geçtiğimiz yıl Vali Münir Karaloğlu’nun talimatıyla kazı çalışmalarına başlanan ve Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait yerleşim ve kalıntılarının bulunduğunu Idyros Antik Kenti’nde incelemede bulundu. Kazı çalışmalarının devam ettiği Idyros Antik Kenti’nde, MS 4. yüzyıla tarihlendirilen kilise kalıntıları ile mozaikler ortaya çıkarılmıştı. Kazılarda ayrıca mevcut Kilise yanında yer alan mezarlık alanında bugüne kadar dünyada sayılı ülkede izine rastlanan amfora mezarlara da ulaşılmıştı.

Kaymakam Yaşar’dan Idyros Antik Kenti’ne ziyaret
Kaymakam Yaşar’dan Idyros Antik Kenti’ne ziyaret Kemer Gözcü
Bu içerik 771 kez okundu.
Advert

Şüheda DAYANTÜRK - Simge ALTUN

Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun Kemer ziyareti sırasında yeniden kazı çalışmalarının başlatılması yönünde verdiği talimat ile Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle geçtiğimiz yıl arkeolojik kazı çalışmalarının başlatıldığı Idyros Antik Kenti’nde çalışmalar devam ediyor. Bilimsel danışmanlığını Yrd.Dç.Dr. Murat Karademir ve alan koordinatörlüğünü Yrd. Dç. Dr. Hakan Öniz'in yaptığı, Kemer Koyu, Ayışığı Parkı ile Balıkçı Barınağı arasında yer alan Idyros Antik Kenti, Likya bölgesi sınırları içerisinde kalan konumu itibari ile denizci bir kent olma özelliği taşıyor. İdyros’un bulunduğu alan, denize çok yakın olması sebebiyle Akdeniz ticareti yapan gemicilerin, uğrak noktası olduğu düşünülen bir kent. Kent ile ilgili günümüze kadar yapılmış yayınlar araştırıldığında kent tarihi hakkında sınırlı bilgiler elde edilirken, bu bilgiler ışığında, kentin genel yapısına bakıldığında bölgede 1976-77 yıllarında çok kısa süreli bir arkeolojik kazı çalışması gerçekleştirildi. 1976 yılındaki kazılar sonucu ortaya çıkarılan Bizans kilisesinin tabanı turuncu, beyaz, gri ve kiremit rengi taşlarla yapılmış mozaiklerle kaplı olan antik kentteki kilisenin, geometrik motifleri de oldukça dikkat çekiyor. Kentin tüm kalıntıları Ayışığı Koyu boyunca dağınık bir şekilde devam ediyor. Araştırmalar ışığında, kentin ilk iskânının Helenistik döneme kadar gittiği, devamında Roma ve Bizans olarak yerleşimin devam ettiği görülüyor. Kentin bilinen en dikkat çekici yapısı, Bizans Dönemine tarihlendirilen mozaikli kilise yapısı oluyor.

41 YIL SONRA YENİDEN GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Kazılarda 1976'da bulunan ve üzeri daha sonra kapatılan bin 600 yıllık mozaikler, gün yüzüne çıkartıldı. Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait yerleşim ile kalıntılarının bulunduğunu ve Ayışığı koyunda kurulmuş, modern binalarla iç içe bir antik kent olduğunu belirlenen Idyros Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan bazilika yapısından, yerleşimin 4. veya 5. yüzyılla tarihlendirildiğini kaydedildi. Yüzey kazılarının yapıldığı 1976'da kilise tabanında mozaikler bulunduğunu ancak kazıların sona erdirilmesiyle mozaiklerin restore edilerek tekrar kapatıldı. 41 yıl sonra yeniden başlayan çalışmalarla mozaiklerin Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuar Müdürlüğü uzmanları denetiminde açılarak durum tespiti yapıldı. Kazılarda Bizans duvar kalıntıları, üç kapı yapısı ve apsisi andıran duvar bulunmuştu. Kilisenin tabanının turuncu, kiremit kırmızısı, beyaz ve gri renkli taşlardan yapılmış mozaiklerle kaplı olduğu belirtilmişti. Kazılarda şu ana kadar birçok sikke ve kandil bulunurken, ayrıca mevcut Kilise yanında yer alan mezarlık alanında bugüne kadar dünyada sayılı ülkede izine rastlanan amfora mezarlara da ulaşılmıştı.

KAYMAKAM YAŞAR’DAN İNCELEME

Kemer Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, kazı çalışmalarının devam ettiği Idyros Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Kaymakam Yaşar, koordinatörlüğünü Yrd. Dç. Dr. Hakan Öniz’den kazı çalışmaları ve Kemer’de açılması planlanan Kemer Sualtı Eserleri Müzesi hakkında bilgi aldı.  Yaşar yaptığı açıklamada, “Kemer ilçemizin turizm değerine değer katacak tarihi Idyros Antik Kenti’nin kazı çalışmalarını inceledik. Doç.Dr Hakan Öniz hocamızdan bu çalışmanın ve kurulma çalışmaları süren su altı eserleri müzesinin bilgilerini aldık” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X