Advert
YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-10-2018 10:54   Güncelleme : 29-10-2018 10:54

‘Resmi ilan bedelleri kamuya geri dönüyor’

Kemer’de bulunan Meder Resort Hotel’de gerçekleşen Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği (AGSD) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda yerel gazetelerin sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü. Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, "Kamunun resmi ilan giderlerinin hemen tamamı gelir vergisi, KDV, BİK komisyonu, sigorta vb. vergiler yolu ile kamuya dönmektedir" dedi.

‘Resmi ilan bedelleri kamuya geri dönüyor’

Şüheda DAYANTÜRK

AGSD Başkanı Ahmet Duran Yenigün’ün ev sahipliğinde Kemer’de bulunan Meder Resort Hotel’de gerçekleşen ve Antalya başta olmak üzere Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Isparta ve Burdur illerinden dernek üyesi yerel gazete sahipleri ile cemiyet başkanları ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri katıldığı AGSD Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nın son gününde yerel gazetelerin sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı’nın da katıldığı toplantının başkanlığını Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir yaptı. Toplantı öncesi konuşan Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Duran Yenigün, katılımcılara teşekkür ederek, Kemer'de gazete sahipleri ve cemiyet başkanlarını ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Toplantının başında söz alan Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı ve Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Arif Kurt, Gaziantep’te gayri resmi kurdukları Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Komisyonu ile ilgili bilgiler verdi. Kurt, “Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak bölgede 9 ilde örgütlü ve toplam 600’e yakın gazetecinin dahil olduğu bir yapıyı temsil ediyoruz. Gaziantep’te de 100’e yakın üyesi olan bir derneğiz. Bunun yanında Suriye krizinden sonra Gaziantep’e gelen ve yerleşen, sayıları 135’i bulan Suriye kökenli gazetecilerinde dahil olduğu resmi olmasa da gayri resmi olarak bünyemizde bulunan bir Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Komisyonu’nu kurduk. Bölgemizde 2 ulusal yayın yapan televizyon, 9 yerel gazete ve 11 radyoyu elinde bulunduran Suriye Medyası ile karşı karşıyayız. Bölgemizde yabancı olmalarına rağmen, Türkiye’nin menfaatlerini korumaları ve insanı açıdan yapmaları gerekenleri ne olduğunu anlatmaya çalışarak onları muhafaza etmeye çalışıyoruz. Tabi bunları yaparken de sektörümüzün de genel sorunları ile ilgili hepimizin yaşadığı sorunlarla da yüzleşiyoruz” dedi.

‘YENİ YAPIYA DOĞRU YATIRIM YAPMAMIZIN ZAMANI’

Gazetelerin yaşadığı teknik ve ekonomik sorunlar dışında farkına varılan ancak öncelik haline getirilemeyen özellikle yerel medyadaki gelenekçi yapının yerini alan yeni nesil medyadan bahseden Kurt, “İnternet ve dijital medya dediğimiz ve sosyal medya argümanları ile desteklenen bir yapı şuan önümüzdeki en büyük risklerden birtanesi. Bundan 7 yıl önce çıkarmış olduğumuz gazetelerde halkın bilgi edinme ve haber alma gibi direk en doğru haber alma kaynağı olan yayın gruplarıydık. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan bu sosyal ve yeni nesil medya dediğimiz yapı ortaya çıktıktan sonra vatandaşın kendi haberlerini sunduğu bir mecra oluştu. Bugün kaynak olarak gördüğümüz vali, belediye başkanı ve milletvekilleri gibi onların kendi adına oluşturdukları sosyal medya hesapları, bizim yaygın gücümüzden daha fazla kitleye ulaştığını gördüğümüz için mücadele etmekte biraz zorlanıyoruz. Bunlarla mücadele etmek için bizim yeni dönemde, bu gerçekliği görerek gelenekçi yapıdan bu yeni yapıya doğru yatırım yapmamızın zamanın geldiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

Yerel gazetelerin sıkıntıları ile ilgili de konuşan Kurt, vatandaşa gazete okutmakta sıkıntı çektiklerini söyledi. Kurt, “Halka ulaşmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. İnternet medyası dışında gelenekçi yapı dediğimiz gazetelerin halka ulaşmasındaki ara argümanları ortadan kaldırıp, halka erişimde daha iyi teknikler denemeliyiz” dedi.

HEDEFİMİZ 3,5 MİLYON KOBİ

Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt’un ardından KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı sunum eşliğinde KOSGEB’in kuruluşu, çalışmaları, hizmetleri ve destekleri ile ilgili bilgiler verdi. KOSGEB’in misyonu doğrultusunda girişimcileri ve işletmeleri desteklemek üzere kurulmuş Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olduğunu hatırlatan Mısırlı, “’KOSGEB, farklı destek programıyla kendi işini kurmak isteyen Girişimcilerimizden, AR-GE ve İnovasyon Projelerine, KOBİ’lerimizin markalaşması ve kurumsallaşmalarına, İşbirliği kültürünün yaygınlaşmasına, KOBİ’lerimizin yeni makine ve teçhizat alımlarına, İthalatı yüksek olan stratejik ürünlerin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesine, esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ihtiyaçlarına destek sağlayan, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine ciddi katkılar sunan bir kurumdur. Çalışan sayısı 250’nin altında olan, net satış hasılatı veya mali bilançolarından herhangi birisi 125 milyon TL’nin altında olan, AB NACE sektör kodlamasına kapsamında Cumhurbaşkanınca desteklenmesi uygun bulunan sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler ve yeni girişimciler KOSGEB’e kayıt olabilir ve desteklerden faydalanabilir. 2010’ana kadar 400 bin hedef kitlemiz varken bugün itibariyle 3,5 milyona yakın KOBİ’yi hedef kitlemiz olarak belirledik. Antalya Müdürlüğü olarak 2010 yılından bugüne Girişimci ve KOBİ’lerimize destek ve hizmetlerimizi sunmaktayız. Müdürlüğümüzün kurulduğu günden bugüne destek programlarımız vasıtasıyla 2500 Girişimci ve KOBİ’ye yaklaşık 50 Milyon TL Hibe sağlanmıştır. 2017 yılında uygulanan KOSGEB kredilerinden ise 12 binin üzerinde esnafımız yararlanmış ve bu uygulamada yaklaşık 330 Milyon TL’lık sıfır faizli kredi hacmi oluşmuştur. KOSGEB olarak bu kredilere gelen 72 Milyon TL’lik faiz yükü tarafımızdan karşılanmıştır. Ayrıca; 2011 yılından beri uygulanan Girişimcilik Eğitim Programlarımıza 14 bin 500 vatandaşımız katılmış ve belge almıştır. Bu girişimcilerimizin yarıdan fazlası kadın girişimcilerimizdir. KOSGEB Müdürlüğü olarak vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla, Girişimci ve KOBİ’lerimize hizmetlerimizi etkin bir şekilde sürdürme gayretindeyiz” dedi.

‘HAYATTA KALMA MÜCADELESİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan da, “Yerel demokrasinin teminatı olan yerel basınımız son dönemlerde hayatta kalma mücadelesi ile karşı karşıyadır. Büyükşehir Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra köy ve beldelerin tüzel kişiliklerine ait gayrimenkullerin ilçe belediyelerince tahtaya asılmak sureti ile satışa çıkarıldığı görülmektedir. İlan yayınından kaçınma ya da daraltma yöntemlerine son dönemlerde sıkça başvurulduğu ve bu durumun bir alışkanlık haline geldi. Resmi ilanlarda yaşanan daralma, ekonomik sıkıntıların öncelikle basına dönük harcamalarda kısıtlamaya gidilmesine neden olması, girdilerin tamamının ithal ürün olması nedeni ile dövizdeki artışın sektörü olağanüstü olumsuz etkilemesi, yapısal sorunlar yerel basınımızı altından kalkınması imkansız yüklere doğru sürüklemiştir” dedi.

‘ARTIŞLAR YÜZDE 130’LARI BULDU’

Haber verme işlevinin yanı sıra, yerel demokrasinin işlerlik kazanması, sivil toplumun hayata geçmesi, markalaşma, denetim işlevinin yerine getirilmesi gibi kamu görevlerini yerine getiren yerel basının yaşamakta olduğu güçlükleri aktaran Mustafa Arslan, “Döviz kurundaki olağanüstü artışın yanı sıra özellikle kağıtta dolar bazında da ciddi artışlar yaşanmaktadır. Çin’in Kanada ve Avrupa’daki fabrikaların ürünlerinin tamamını satın alması nedeni ile Türkiye nerede ise sadece Rusya’dan gazete kağıdı satın alabilmektedir. Hal böyle olunca kur artışları dışında kağıt fiyatlarında da olağanüstü artışlar meydana gelmiştir. İlaveten gümrüklerde ödeme güçlükleri nedeni ile kalan kağıtlar da Türkiye’ye dönük satışlarda fiyat artırıcı bir faktör olarak karşımıza çıkmış bulunmaktadır. Enflasyonun yüzde 20’lerde gözüktüğü bir dönemde sektörümüzdeki artışlar yüzde 130’ları bulmuştur” diye konuştu. 

‘RESMİ İLAN BEDELLERİ KAMUYA GERİ DÖNÜYOR’

Gazeteciliğin Anayasa'da teminat altına alınmış tıpkı, ulaştırma, haberleşme, eğitim gibi bir kamu görevi olduğunu vurgulayan Arslan, “Gazetelerin özgürlükleri ile ekonomik özgürlükleri arasında doğrudan bir bağ bulunmaktadır. Son 1 yılda girdilerin ciddi oranda artmış olmasına karşın gelirlerde azalma söz konusu olmuştur. Yapısal sorunlarını aşamayan, ekonomik olarak tıkanan gazetelerin kapanmakta olduğu gözlenmektedir. Resmi ilan fiyat tarifesinde 2.5 yıl sonra ancak yüzde 20’lik artış söz konusu olmuştur. Basın sektörü en kayıtlı sektörlerin başında yer almakta, resmi ilan ve reklamlardan alınan ücretlerin hemen tamamı, BİK komisyonu, KDV, Gelir Vergisi, sigorta olarak kamuya geri dönmektedir.”

‘HABER DESTEĞİ, GELİRLERDEN FAZLADIR’

Resmi ilan gelirleri ile reklam eşdeğerleri arasında yaptığı karşılaştırma ile konuya farklı bir pencere açan Mustafa Arslan, "Haberlerin reklam eşdeğerleri göz önünde bulundurulduğu zaman, ilgili kurumların verdiği resmi ilan ve reklamlar ile reklam eşdeğeri haberler arasında mukayese kabul etmeyen bir fark var.  Yerel gazetelerin siyaset, mahalli idareler, sivil toplum, bürokrasi ve üniversitelere verdiği haber desteği, reklam eşdeğerleri itibari ile resmi ilan gelirlerinden onlarca kat daha fazladır. Mevzuata aykırı olmak üzere; ilandan kaçınma, ilanları birleştirme, işleri bölme, tahtaya asma, ilanları küçültme, doğrudan alım vb. yollarla resmi ilanlardan imtina edildiği gözlenmektedir. Bu hususta vakit geçirmeden tedbir alınması gerekmektedir. Radyo-televizyonlar ile internet mecralarının yazılı basının ilan gelirleri üzerinden yürüttüğü tartışmalar yersizdir. Yapılması gereken, basının resmi ilan gelirlerinin korunarak artırılması, radyo-televizyonlar için yeni bir destek sisteminin kurulması, internete dönük düzenlemenin yapılarak destek ve denetlemenin gerçekleştirilmesidir” dedi.

‘GEREKLİ ADIMLAR GECİKMEDEN ATILMALIDIR’

Toplumun doğru bilgilenmesini amaçlayan ve açık toplumun olmazsa olmazı habercilik mesleğini tüm alanları ile birlikte ve aynı bakış açısı çerçevesinde ele almak gerektiğinin altını çizen Mustafa Arslan, “Haberciliğin bir kamu görevi olduğundan hareketle; Gazetelere BİK mevzuatı çerçevesinde resmi ilan ve reklam verirken, radyo ve televizyonların brüt reklam gelirlerinden cüz’i de olsa pay almak ve internet sahasını gecekondu statüsünde tutmak sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Cevap ve düzeltme haklarının kullanılabildiği, özel hayatın korunduğu, yalan haberciliğin olmadığı, şantajcılığın bitirildiği, denetleme işlevini yerine getiren, demokrasiye katkı sunan, yenilikçi bir medya sistemi kurulması için gerekli adımlar gecikmeden atılmalıdır. Bu çerçevede; Radyo televizyonlar ile internet mecrasının gazetelerin resmi ilan gelirlerine göz dikmediği, her üç alanın besleme olmadan desteklendiği, Can suyu mantığında doğrudan desteklerin yanı sıra, konfeksiyon değil terzi usulü planlanmış; Hazine, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve İŞKUR programlarının devreye alındığı bir sistem arzu ediyoruz” diye konuştu.

Toplantı toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Toplantı sonrası Kemer Gözcü Gazetesi’ni ziyaret eden katılımcılar Kemer Gözcü Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün ve çalışanlara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Baskını kınayan katılımcılar, daha sonra Kemer turuna çıktı.  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA