Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-10-2018 01:23   Güncelleme : 22-10-2018 01:23

Yeni; “Barbarlık ve edepsizliktir”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Kemer Gözcü Gazetesi’ne yapılan saldırının ardından konunun takipçisi olduklarını belirterek, “Kemer Gözcü Gazetesi sahipsiz değildir” dedi.

Yeni; “Barbarlık ve edepsizliktir”

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Olayın başından itibaren konunun takipçisi olduklarını belirterek, “Kemer Gözcü Gazetesine yapılan baskınla ilgili gerekli soruşturmanın yapılması hususunda ciddi bir gayret sarf eden Sayın Antalya Valimiz Münir Karaloğlu ve Sayın Antalya İl Emniyet Müdürümüz Mehmet Murat Ulucan’a öncelikle teşekkür ediyorum. 
BİR BARBARLIK VE EDEPSİZLİKTİR
Bir gazetenin haber merkezine, hele hele de bir belediye çalışanının kimden cesaret alarak, kimden güç kuvvet alarak gidebildiği önemli bir soru işaretidir. Saygın bir gazeteci meslektaşımız olan Ahmet Duran Yenigün’e ve çalışanlarına yönelik olarak yapılan saldırının, tüm basın camiasına karşı yapılan bir hakaret, bir barbarlık ve edepsizlik olduğunun altını çizmek isteriz. 
KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR
Ahmet Duran Yenigün ve Kemer Gözcü Gazetesi sahipsiz değildir. Biz hem Akdeniz Gazeteciler Federasyonu olarak orada da başkan yardımcım olan Ahmet Duran Yenigün’ün gazetesine hem de cemiyetimizin de üyesi olan saygıdeğer bir şahsiyete isme bırakın bir fiili saldırıyı sözlü en küçük bir saldırıyı dahi kabul etmemiz mümkün değildir.
SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Bir Belediye Başkanı eleştiriye açık olacak. Gazetecilerin görevi eleştirmektir. Gazetecilerin görevi kamu adına, toplum adına denetim vazifesi yapmaktır. Gazetecilerin bu görevinden dolayı birileri cezalandırmaya kalkışırsa karşısında tabii ki Antalyalı gazetecileri bulur. Yüce Adaleti bulur. Bu manada biz konunun takipçisiyiz. Adalet er ya da geç yerini bulacaktır. Buradaki saldırının neticesini de göreceğiz” dedi. 
AZMETTİRİCİ GİBİ GÖRÜNDÜĞÜNÜ BELİRTMEK ZORUNDAYIM
Olaydan bir gün sonra olaya karışan şahsın bir Belediye çalışanı olması nedeni ile Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ü telefonla aradığını da ifade eden Yeni sözlerini şöyle sürdürdü; “Kendilerine belediyede çalışan şahısla ilgili bir adım atılıp atılmadığını sordum. Kendilerinden bir adım atmasını beklediğimizi ifade ettim. Telefon görüşmemiz sırasında bana da sert çıktı. Benim bu son derece nazik son derece bir Belediye Başkanı’ndan bir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’nın usulüne ve üsluba uygun şekilde yaptığı bir talebi, sanki Ahmet Duran Yenigün o barbarlığı orada yapılan çirkin saldırıyı hak etmiş gibi birtakım gerekçelerle anlatmaya kalkışması bile son derece üzücüdür. Kendisinin bu tavırları ile bir azmettirici pozisyonunda göründüğünü de belirtmek zorundayım. 
GAZETEYİ KAPATIN TALEBİ BÜYÜK BİR CEHALETTİR
Kendisini yaptığımız telefon görüşmesinin ardından bir video haberden izledim. Yaptığı kınama nedeni ile de kendisine teşekkür ediyorum Ancak Bir Belediye Başkanı’nın, bir kamu görevlisinin gazete ya da gazeteci ile ilgili bir şikayeti varsa bunu kendi yöntemleriyle halletmek yerine yargıya taşıması gerekir. Bir gazetecinin yaptığı haberden dolayı haksızlığa uğradığını düşünüyorsa bunun yolu açıktır. Yargıya gider. Bizim de bir cemiyet olarak yapacaklarımız sınırlıdır. Bizim bir gazeteyi kapatmak gibi veya bir gazeteciyi yazdıklarından dolayı susturmak gibi bir görevimiz yok. Biz ne hakim ne de savcıyız. Cemiyetimizi göreve davet edip, “Gazeteyi kapatın” talebinde bulunmak büyük bir cehaletin ürünüdür. Bir Belediye Başkanı’nın cemiyetten böyle bir talepte bulunması benim için bir üzüntü vesilesidir. 
GAZETECİLİK MESLEĞİNİN RUHUNDA MUHALEFET VARDIR
Gazeteler, Belediye Başkanlarını pof poflamak ve onları övmek için çıkmaz. Gazetecilerin asli görevi muhalefettir. Gazeteciliğin özünde ve ruhunda muhaliflik vardır. Herkes muhalifini susturmak için kendi yöntemleriyle adamlarını gönderip tehdit etmeyle bu işleri çözmeye kalkarsa orası dağ başımı diye sorarız. Kemer gibi dünyanın en güzel ilçelerinden birinin Belediye Başkanı olacaksın Belediye’de görevli müdürün kalkıp bir gazeteyi basacak “Onun çatısı böyleydi de bunun böyleydi de haklı sebepleri de vardı da” diyeceksin. Sen güzel Kemer’imizin belediye başkanı olarak orada hakkında haber çıkanları cesaretlendirmiş oluyorsun. Bu açıklamanla “Gidin kendi yöntemlerinizle bu işi çözün” diyorsun. Yarın benim Kemer’de ki başka meslektaşımın başına bir iş gelirse Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül bu sorumluluğu alıyor mu? Eğer alıyorsa sorun yok. 
O AÇIKLAMA GAZETECİLERİ HEDEF GÖSTERMEKTEDİR
Benim oradaki meslektaşıma; “Yedi yıldır aleyhimde yazı yazdığı için bu olay başına geldi. Bunu yapanı kınıyorum ama aynı şekilde o haberi yapanı da kınıyorum” demek kendi yöntemlerinizle cezanızı verin demektir. Biz bunu reddediyoruz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Kemer’de eğer bir meslektaşımın burnu kanarsa başına bir iş gelirse bu açıklamaları sorumlu tutarız. Buradan bir ihbarda da bulunuyorum. Belediye Başkanı’nın videolu o son açıklaması bir özürden öte gazetecileri hedef gösteren bir açıklamadır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA