bursa escort Kanser Tarama Merkezi açıldı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Kanser Tarama Merkezi açıldı

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı çerçevesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) sayesinde sağlığına kavuşmuş Kemerli hastalar için Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından tekne turu düzenlendi. Farkındalık Ayı kapsamında ayrıca Kemer Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet verecek olan Kanser Tarama Merkezi’nin de açılışı gerçekleşti.

Kanser Tarama Merkezi açıldı
Kanser Tarama Merkezi açıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 779 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Simge ALTUN

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, KETEM sayesinde Kemer’de erken teşhis ile kanseri yenen hastalara tekne turu düzenlendi. Tekne ile Kemer koylarını gezen hastalar, manzara ve denizin keyfini çıkardı. Kanser hastalığında erken teşhisin önemini vurgulayan İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birim Sorumlusu Dr. Ayça Küçük, yaptığı açıklmada, “Ulusal Kanser Tarama Programı bünyesinde 30-65 yaş bayanlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş meme kanseri ve 50-70 yaş kadın ve erkelere kolon kanseri (bağırsak)kanseri taraması yapılmaktadır. Bu taramaları yapmak için Antalya ilimizde Alanya, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı olmak üzere 4 tane KETEM mevcut. Vatandaşlar meme kanseri için 2 yılda bir, rahim ağzı kanseri için 5 yılda bir, kolon kanseri için 2 yılda bir taramalar yaptırmalıdır. Kemer’de de KETEM gibi hizmet sağlayacak kanser tarama birimi açılmıştır. Daha önceki taramalarımızda erken teşhis sonucu tedavi görmüş hastalarımızla birlikte farkındalık adına bir tekne turu düzenledik. Emeği geçen Kemer İlçe Sağlık Müdürümüz Dr. Ceren Avanos İnce’ye teşekkür ederiz” dedi.

‘DESTEK ÇOK ÖNEMLİ’

Hastalar arasında kanser tedavisi ile sağlığına kavuşan Emine Bektaş, hastalığı yenme de moralin önemli olduğunu söyledi. Bektaş, “2015 yılında tesadüf olarak Kemer Devlet Hastanesi’nde ultrasona girdim ve bir kitleye rastlanıldı. Daha sonra biyopsi için Atatürk Devlet Hastanesine sevk edildim. Yapılan biyopsi sonucu kanser olduğumu öğrendim. Psikolojim alt üst oldu. Ancak ben kendi kendime ‘Ben ne yapıyorum iki tane çocuğum var. Onlar için ayakta durmam gerekiyor.’ dedim ve tedavi için doktorlarla görüşmeye başladım. Görüşmeler sonucu verilen kararla ameliyat uygun görüldü. Yapılan ameliyatla sağ göğsüm alındı. Ameliyat sonrası ağrılarım bana ızdırap gibi geldi. Hayatımda hiç unutamayacağım bir dönemdi.  Çok şükür atlattım ve kanseri yendim. İnsan psikolojik olarak kendini nasıl iyi ve rahat hissediyorsa o şekilde kararını vermeli. Hastaların çevrelerinden gelecek destek çok önemli, çünkü hastaların bu desteklere ihtiyacı var.  Bir yıkımın altında hissediyorlar, bu durumda insanların üzerlerine gitmemeleri ve her şeyi pozitif yaşamaları gerekiyor. Eş desteği de çok önemli. Benim eşim bana tedavi sürecimde çok destek oldu” dedi.

YENİDEN DOĞDUM

Kanser hastalığını yenen 66 yaşındaki Elmas Çavdar ise, “Kontrol amaçlı gittiğimde kanser olduğumu öğrendim. 6 ay kemoterapi ve 25 gün radyoterapi ile kanseri yendim. Her yıl koruma tedavisi görüyorum. Kanseri yenerek yeniden doğdum. 6. yaşımı yeni bitirdim 7. yaşımın içindeyim. Hastalığı yenme de moral en önemli şey. Tekne turu bizim için sürpriz oldu” dedi.

KANSER TARAMA MERKEZI AÇILDI

Farkındalık Ayı kapsamında ayrıca Kemer Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet verecek olan Kanser Tarama Merkezi’nin açılışı da gerçekleşti. Tekne turuna çıkan hastaların da katıldığı açılış törenine Kemer Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hacer Nur Yüce, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Saniye Gülatan, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Birgül Sıka Yılmaz, İlçe Sağlık Müdürü Ceren Avanos İnce, Kemer Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yılmaz Çiftçi katıldı. Açılışa katılanlara meme kanseri, rahim ağızı kanseri ve kolon kanserini temsilen üzerinde yeşil, pembe ve mavi renklerin bulunduğu kurdeleler takıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür ile görüşen Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yılmaz Çiftçi, Kemer Devlet Hastanesi'ne mamografi cihazının en kısa sürede gönderileceğinin bilgisini aldıklarını söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X