bursa escort Kemer’de İmar Barışı anlatıldı
Advert

Kemer’de İmar Barışı anlatıldı

Kemer Dayanışma Platformu öncülüğünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen imar barışı toplantısında yoğun katılım nedeniyle izdiham yaşandı. Yaklaşık 2 saati aşan toplantıda imar barışıyla ilgili merak edilen tüm konuların detayları anlatıldı.

Kemer’de İmar Barışı anlatıldı
Kemer’de İmar Barışı anlatıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 816 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Simge ALTUN

Kemer Dayanışma Platformu öncülüğünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde Kemer Turizm Meslek Lisesi Toplantı Salonu’nda ‘Barış Barışı’ hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İmar ve Planlama Şube Müdürü Seçil Tokuçoğlu, Yüksek Mimar Ansu Yetiz Özden, AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Emine Canik, Canik Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Canik, Kemer Dayanışma Platformu üyeler ile çok sayıda turizmci ve vatandaş katıldı.

Yüksek mimar Ansu Yetiz Özden, imar barışının ne olduğunu açıklayarak, sunum eşliğinde açıklamalarda bulundu. İmar barışının en önemli amacının vatandaşların imar sorununu çözmek olduğunun altını çizen Özden, vatandaşların itilaflı durumunu ortadan kaldırarak imara aykırı ruhsatsız veya ruhsata ekleme yapılan yapıların kayıt altına alınarak bu yapılara yasallık kazandırmak olduğunu ifade etti. Özden, imar barışından 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış olan kırsal veya kentlerde bulunan yapıların faydalanabileceğinin altını çizerek sunu ile imar barışı ile ilgili detayları, başvuru süreçlerini anlattı.

Yüksek mimar Ansu Yetiz Özden, yapı kayıt başvuru tarihi müracaatlarının 31 Ekim'de sona ereceğini hatırlatarak, ücret ödemelerinin ise 31 Aralık 2018 tarihinde son bulacağını kaydetti. Özden, “Yapı Kayıt Belgesi İmar Kanunu’na göre alınmış olan hüküm kararları veya para cezaları varsa bunları ortadan kaldırıyor. Yapı kayıt belgesi ile yapı sahipleri bankaya bu yapılarını ipotek olarak gösterebilirler. Özellikle mülkiyet belgesi veren yapılarda işyeri açma ve çalışma ruhsatı için yapı kullanma izin belgesi aranmayacak. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra yapı ruhsatı alıp da yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda yapı kullanma izin belgesi aranmaksınız yapı kayıt belgesiyle tapuda cins değişikliği, yapabilecekler. Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra sadece basit tadilatlar yapılabilir. Geniş kapsamlı tadilatlar yapılamaz. Yapı kayıt belgesi bir yapının yeniden yapılması ya da kentsel dönüşüme uğraması gibi işlemlere kadar geçerli. Son müracaat başvuruları 31 Ekimde ücret bedeli son yatırma tarihi 31 Aralık. vatandaşlar e-devlet üzerinden e-devlet şifresi ile yapı kayıt belgesini alabilirler. E-devlet üzerinden bilgilerinizi girerek başvuru yapıp yapı kayıt belgesine ulaşabilirsiniz. Telefonumuza gelen mesaj ile bankadan ücretini yatırmanız gerekiyor. Yanlış veya eksik girdiğiniz bilgileri güncelleme yaparak düzeltebilirsiniz. Adres değişikliğinizi de bu şekilde yapabilirsiniz. Ek ücret gerektiren işlemler de mevcut. Yapının toplam alanı gibi birimlerde değişiklik yapacaksak bankaya tekrar ödeme yapıp yapı kayıt belgesi çıkartılır. Yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılarda (iskân olmayan yapılarda) yapının tamamı için başvuru yapılır. Yapı kayıt belgesi için binanın tamamı için ücret ödenir. Malikler arasında metrekareye göre bu ücret paylaşılır. Yapı ruhsatı ve yapılanma izni bulunan yapılarda da sadece bağımsız bölüm için başvuru yapıyoruz. Bu kısım için ayrı bedel ödeyip yapı kayıt belgesini alabiliyoruz. Yapı eğer hazine ya da belediyenin taşınmazı üzerine inşa edilmişse yapının arsa payına binanın taban alanı giriliyor parsel üzerinde birden fazla yapı varsa yapı kayıt belgesi için her bina için ayrı başvuru yapılır binaya oranla arsa payı üzerinden arsanın yüzölçümü hesaplanır. Yapı kayıt belgesi eksik ya da eksik ödendiyse bunu e devlet üzerinden düzeltme butonuyla eksik olan yeri düzenleyebilirsiniz. Eksik ücret ödendiyse eksik mebla yatırıldıktan sonra yapı kayıt belgesi tekrar çıkıyor. Bunu değerlendirirken bizim il müdürlüğümüze dilekçe vermeniz gerekiyor il müdürlüğümüz bunu değerlendirdikten sonra muhasebe müdürlüğü parayı fazla yatırdıysanız muhasebe müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra yapı kayıt belgesi çıkarılıyor Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra, projeyi hazırlayan mimar ile zemin tespit tutanağını hazırlayan mühendisler hukuken bunun doğruluğundan sorumlular. Belgelerin doğruluğu çok önem arz ediyor. Sistem vatandaşa güvenerek bu işlemi yapıyor” diye konuştu.

İmar Barışı hakkında detaylı anlatımın ardından, soru-cevap kısmına geçilerek vatandaşların aklına takılan konular cevaplandırıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa