bursa escort 12 Ekim Dünya Artrit Günü
Reklamı Geç
Advert
Advert

12 Ekim Dünya Artrit Günü

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Yetkilileri, 12 Ekim Dünya Artrit Günü kapsamında, özellikle Ankilozan Spondilit hastalığı ve bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını arttırmaya yönelik bazı açıklamalarda bulundu.

12 Ekim Dünya Artrit Günü
12 Ekim Dünya Artrit Günü Kemer Gözcü
Bu içerik 909 kez okundu.
Advert

Simge ALTUN

Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinse de genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülmektedir. Ankilozan spondilit hastalığının oluşmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Yakın zamanda geçirilmiş, mide, bağırsak, genital ve idrar yolu enfeksiyonlarında hastalık gelişiminde önemi olduğu ortaya konulmuştur. 20’li yaşlarda başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubu AS erken tanısı için sorgulanmalıdır. 

AS’NİN BELİRTİLER

Temel belirtisi belde ağrı ve tutukluktur. Bel ağrısı hareketle azalır, hatta yok olabilir. Uzun süre oturmakla ve istirahatle artar. Hastaların ağrıları sabahları daha fazladır ve omurga hareketleri kısıtlıdır. Günün ilerleyen saatlerinde ağrı ve kısıtlılık azalır. Kalça ve topuk ağrısı da olabilir. İlerleyen dönemlerde omurga deformiteleri (bozuklukları) ve kamburluk ortaya çıkabilir. AS omurganın yanı sıra sıklıkla omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklemi, daha az sıklıkla da kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar. Göz, bağırsak, deri gibi organlarda hastalıktan etkilenebilir. Göğüs kafesinin genişlemesi çok azalır dolayısıyla solunum problemleri olabilir.

BEL AĞRISINA NEDEN OLABİLECEK RİSK FAKTÖRLERİ

Riskin en yüksek olduğu yaşlar 35-55 arasıdır. Hareketsiz iş ve yaşam düzenine sahip olanlarda, uzun süre araç kullananlarda (şoförler), uzun süre ayakta duranlarda, pozisyon değiştirmeden uzun süre oturanlarda, ağır yük kaldıranlarda risk yüksektir. Sigara tüketimi bel ağrısı riskini artırır. Psikolojik streslilerin, işinden memnun olmayanların bel ağrısına yakalanma riski yüksektir. Çok şişman ve uzun boylularda bel ağrısı riski daha yüksektir. Yüksek riskli sporlarla uğraşanlarda da bel ağrısı daha sık görülmektedir. Bel ağrısı ağrıma, acıma, yanma veya batma şeklinde keskin veya künt karakterde olabilir. Yeri bazı durumlarda noktasal olarak belirlenebilirken, bazı durumlarda yaygın tarzdadır ve yeri tam tespit edilemez. Bel ağrısı 45 yaşın altındaki çalışanlarda en yaygın engellilik nedenidir.

Bel ağrılarını devamlılık gösterdiği süreye göre iki genel gruba ayırabiliriz

Akut Bel Ağrısı:En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır. Altı haftadan kısa süre devam eden bu tip bel ağrıları, fiziksel aktivite (hareket, iş görme) ile artarken, dinlenme ile azalmaktadır. Bel ağrılarının %90’ı iki ile üç ay içinde iyileşmekle birlikte tekrarlar sıktır.

Kronik Bel Ağrısı:Üç aydan uzun süredir varolan bel ağrılarıdır. Bel ağrıların %10’u kronikleşir.

BEL AĞRISINDAN KORUNMANIN YOLLARI 

Her gün düzeni olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapınız. Gerekli durumlarda, ağır nesneleri belinizi dik pozisyonda tutup dizlerinizi bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız. Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız. Çay ve kahve tüketimini azaltınız. Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz. İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz. Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve spor sonrasında da esneme egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir. Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X