bursa escort “Dünya rekorlarına imza atan bir hızla çalışıyoruz”
Reklamı Geç
Advert
Advert

“Dünya rekorlarına imza atan bir hızla çalışıyoruz”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, basın mensupları ile birlikte Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi ve 3. Etap Raylı Sistem Projesi çalışmalarını kapsayan yatırım turu gerçekleştirdi. Türel, hiçbir hukuksal ve finansal sorunu bulunmayan Kepez Santral’de hak sahiplerine tapularını Şubat ayında vereceklerini söyledi. 3. Etap Raylı Sistem çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü de söyleyen Türel, gece dahil ray döşeme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, çalışmaların dünya rekorlarına imza atan bir hızla gerçekleştirildiğini vurguladı.

“Dünya rekorlarına imza atan bir hızla çalışıyoruz”
“Dünya rekorlarına imza atan bir hızla çalışıyoruz” Kemer Gözcü
Bu içerik 1540 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Santral ve 3. Etap Raylı Sistem Projelerine basınla adeta çıkarma yaptı. Yatırım turuna Antalya basınını büyük ilgi gösterdi. Belediye bürokratlarının da hazır bulunduğu turda basın mensuplarına hızla ilerleyen iki dev projeyi gezdiren Başkan Türel, projelerin son durumu ilgili bilgiler verdi. Başkan Menderes Türel ve basın mensuplarının ilk durağı Türkiye’nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesi olan Kepez-Santral oldu. Türel ve basın mensupları ile önce inşaat alanını gezdi ardından Sur Yapı Satış Ofisi’ne geçilerek proje maketi önünde basına brifing verildi. 

HAK SAHİPLERİNE KALİTELİ KONUTLAR

Proje alanının toplam 1 milyon 300 bin metrekare olduğunu belirten Başkan Türel, şu bilgileri verdi: 

“Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi etap etap yapılacak bir proje. Tamamı 8 senede yapılacak 19 bin bağımsız bölümden oluşuyor. İlk etapta 5047’si hak sahiplerine ait olan 6500 civarında konutun bulunduğu birinci bölüm tamamlanacak. Bunun tamamlanma tarihi 2019 senesi. Özellikle hak sahipleri bloklarını ayırmadık. Yani yüklenici firma blokları ile alan içinde dağılmış durumda. Çünkü biz hak sahiplerinin de en kaliteli inşaatlarda dairelerine kavuşmalarını istedik. Maalesef Antalya’nın dışındaki bazı kentsel dönüşümlerde, hak sahiplerinin blokları ayrılıyor ve daha düşük kalite malzeme ile bir nevi gettolaşmaya da sebebiyet verebilecek bir olumsuzluk oluşturuyor. Biz bu tecrübelerden hareketle burada özellikle yüklenici firma blokları ile hak sahipleri bloklarını birleştirerek, daireleri eş değer bir şekilde dağıttık. Antalya’daki önceliğimiz hak sahiplerinin dairelerine en ufak bir kalite erozyonuna neden olmadan kavuşmasıdır.”

44 MİLYON LİRA KİRA YARDIMI YAPILDI

Başkan Türel, Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bugüne nasıl geldiği ile ilgili süreci de anlattı: “İlk toplantımızı 15 Ağustos 2014 tarihinde erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde yaptık. Kepez Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür etmek isterim. Kepez Belediyesi bu projede bizimle çok güzel bir işbirliği yaparak projenin halka anlatılmasında çok önemli bir sorumluluk üstlendi. Orada biz şunu söyledik. Daire için, tapu için herhangi bir bedel alınmayacak dedik. Sözümüzde de her zaman olduğu gibi durduk. Daire ve tapu için hiçbir bedel alınması söz konusu değil. İnşaat süresince kira yardımı ve taşınma yardımı verileceğini ifade ettik. Bugüne kadar 2816 kişiye toplam 44 milyon 164 bin 650 lira kira yardımı yaptık. 2852 kişiye de taşınma yardımı verdik. Bunun için de 2 milyon 139 bin Türk Lirası yine talep eden vatandaşlarımıza taşınma yardımı olarak ödendi. 3245 kişi ile ön protokol yaptık. Sözleşme sayısı ise 3241. Dört kişi eksik olmak kaydıyla, yüzde 99.90 oranında burada hak sahipleri ile tam bir mutabakat sağlandı. Bütün bunları yaptıktan sonra burada yıkım işlemine başladık. 3417 bina, 1285 baraka, 129 su basmanı yıktık.”

VATANDAŞ GÜVENDİ

Yıkımlar sırasında bir kişinin bile burnunun kanamadığının altını çizen Türel, “Bir kişi benim yerimi niye yıkıyorsun diye basın mensuplarının kapısını çalmadı, gösteride bulunmadı. Bu bizim vatandaşımıza projeyi iyi anlattığımızın göstergesi. Tabi ki vatandaşımızın da bize olan güveninin teyididir. Çünkü biz vatandaşlarımızla çok sık bir görüşme trafiğini gerçekleştirdik. Bu görüşme trafiğinde başkanımız biz size güveniyoruz ve biz siz olursanız bu projenin gerçekleşeceğine inanıyoruz, o yüzden biz gerekli bütün yaklaşımları göstereceğiz dedi. 

Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya müthiş bir destek verdi. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Böylece bu projenin vatandaş nezdinde kabulü içinde muhtarlarım dahil toplumun toplumun tüm kesimleriyle, ilçe belediyelerimiz dahil tam bir mutabakat içerisinde hareket ettik” diye konuştu.

ÇEVRECİ KENTSEL DÖNÜŞÜM 

Yıkımların ardından alt yapıyı tamamladıklarını anlatan Başkan Türel, “ASAT olarak 5115 metre kanalizasyon, 8077 metre yağmur suyu drenaj kanalı yaptık, 5982 metre içme suyu hattı yaptık ve bunlar tamamlandı. Biz burada çevreci proje olması için büyük hassasiyetler gösterdik. Hak sahiplerinin bahçesindeki ağaçları tek tek sökerek bir yerde toplayıp, hak sahiplerinin isimlerini o ağaçların üzerine yazdık. Hepsini yeniden o hak sahiplerinin olduğu yerlere koyacağız. Bu ağaç şu kişiye ait, peyzaj projesi kapsamında burada bulunmaktadır gibi bir plaket koyarak hak sahiplerinin ağaçlarını ne kadar çevre hassasiyetiyle koruduğumuzu örnek alması açısından göstereceğiz” ifadelerini kullandı. 

Projede önemli bir geri dönüşüm çalışması yürüttüklerini de kaydeden Başkan Türel, şunları aktardı: “Geri dönüşümden burada 165 bin 254 ton agrega ürettik. 223 ton ahşap ve odun elde edildi ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımızca ihtiyacı olan ailelere verildi. 1324 ton hurda demiri MKE’ye değerlendirilmek üzere teslim ettik ve 400 bin lira gelir elde ettik. Alan içerisinde yer alan fidanlıkta 9998 adet nar, narenciye, zeytin ve meyve ağacı, 997 adet yere dikili zeytin ağacı, 785 adet keçiboynuzu, palmiye, çınar vb. büyük ağaçlar olmak üzere toplam 11780 adet ağaç bulunmaktadır. Bunların hepsini açıklıyoruz ki kayda girsin. Bunların hiçbirinin yaprağına zarar vermeden hepsini koruyoruz.” 

MÜLKLER ESKİYE GÖRE 3 KAT DEĞERLENDİ

Projeyi hak sahipleri ile birlikte yürütmenin büyük avantaj sağladığına işaret eden Türel, şunları söyledi: 

“240 m² arsası olan hak sahibi; geçmişte eski imar planına göre 134 m² inşaat alanı kazanıyor iken biz bunun 171 m² olmasını sağladık. Yüzde 10 da artış hakkı verdik. Böylelikle dileyen vatandaşlar düşük bedelle bu 171 m2’lik haklarını 188 metrekareye çıkartabilirler. Tabi tapuda ise bu ortak kullanım alanları ile birlikte 260 metrekareye çıkmaktadır. Daire satışları brüt metrekareler üzerinden hesaplanır. Ona göre satılır. Bir hesap yapalım. Geçmişteki imar planında o dönemde buraların metrekaresi yaklaşık bin liraya denk geliyordu.  Yani hak sahibi eski imar planı uygulansaydı 134 metrekareyle 134 bin liralık bir mülk sahibi olabilecekti. Ama biz hep vatandaşımızın kazanmasını öncelik verdiğimiz için Antalya’ya böylesine büyük hedefleri kazandırmak amacıyla yola çıktığımız için vatandaşımıza 260 metrekarelik bir kullanım hakkını sağladık. Şu anda metrekaresi 3 bin lira civarından birçok satış gerçekleşti. Geçmişteki imar planıyla bin lira olan metrekare satış fiyatı bu projeyle 3’e katladı. 260 metrekareye sahip vatandaş 3 bin lira metrekare fiyatıyla 780 bin liralık bir daireye kavuştu. Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’ndeki 15 Ağustos 2014’teki ilk toplantıda yaptığım konuşmamda en az 3 misli daha yüksek bir gelire sahip olacaksınız demiştim. Sizlerin kayıtlarında var. Allah beni mahcup çıkarmadı.”

Türel, 3 bin 256 hak sahibine ait 5 bin 73 dairenin yerlerinin kura ile belirlendiğini de söyledi.

SOSYAL DONATI ALANLARI ARTTI

Kentsel Dönüşüm Projesinin eski imar planıyla mukayesesini yapan Başkan Menderes Türel, şunları dile getirdi: “Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi ile bir önceki imar planına göre dini tesis alanları yüzde 45, eğitim alanları yüzde 180, sağlık tesis alanları yüzde 167, sosyal kültür alanları yüzde 69, yeşil ve rekreasyon alanları yüzde 32 arttı. Sosyal donatı alanlarına göre de öncekine göre fevkalade medeni bir proje olarak bu eser ortaya çıktı. Proje kapsamında ilkokul, anaokulu ortaokul, lise olmak üzere 11 adet okul var. 3 adet sağlık ocağı, 3 adet de cami var. Vatandaşlarımız illa pazar yerimiz olsun dedi, biz de onlara pazar yeri sağladık. Spor Kültür Gençlik Merkezi de belki de Türkiye’nin en modern mükemmel merkezlerinden biri olacak. Bir büyük hastanemiz var. Bir müze alanımız olacak. Akaryakıt istasyonu olacak. Sur Caddesi dediğimiz caddeden de raylı sistem veya bir toplu ulaşım sistemini en uygun biçimde geçireceğiz ve mevcut raylı sisteme bağlayacağız. Böylece bu bölgenin de toplu ulaşım sistemine bağlanmasını da sağlayacağız.” 

AKILLI KENT OLACAK

Kepez Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 programında Akıllı Kent Olmak için yarışan 17 proje arasından ilk üçe girdiğini belirten Türel, “MAtchUP Akıllı Kent Kepez Santral Projesi ile 5 Milyon Avro hibe desteğini aldık. Yarısına yakını da kasamıza geldi. Bu hibeyle akıllı aydınlatmalar, elektrik enerji depolama ve üretim alanları, akıllı yönetim uygulamaları, akıllı sayaçlar ile Kepez Santral örnek bir akıllı kent olacak. Biz bu projeyi Avrupa Birliği’nin yapmış olduğu eşleşmeyle Valencia ve Dresden belediyelerimizle birlikte yürütüyoruz” şeklinde konuştu. 

BOL ÖDÜLLÜ PROJE

Türel şöyle devam etti: “Kepez Santral Dönüşüm Projesi 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde “En İyi Dönüşüm Projesi” seçildi. Çok ödül alacağını biliyorduk. Çağdaş mimarisi sosyal ve çevreci unsurlarıyla ön plana çıkan proje dünyanın en eski ve en saygın tasarım yarışmalarından olan Green GOOD DESIGN kapsamında ödül kazandı. Avrupa Mimarlık Sanat Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından verilen bu ödül ulaşım, mimarlık, kentsel planlama gibi farklı disiplinlerden projeleri uluslararası düzeyde ödüllendiriyor.” 

HUKUKSAL HİÇBİR SORUN YOK

Projede yargıyla ilgili zerre kadar bir sorun olmadığının altını çizen Başkan Türel, “Danıştay da Bakanlık aleyhinde kentsel dönüşüme açılan davaların hepsi tamamlandı bitti. Yürütmeyi durdurma zaten reddedilmişti. Esastan verilen karar da idare lehine tamamlandı. Dolayısıyla yargıyla ilgi sorun şu anda sıfır.  Yani hiçbir yargı sorunu yok” dedi.

FİNANSAL SIKINTI BULUNMUYOR

Projeyle ilgili finansal bir sorun bulunmadığını da vurgulayan Türel, şunları ifade etti: “Burada özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza gerçekten Antalya adına Antalyalılar adına teşekkür etmek isterim. Biz bu yoluculuğa çıkıyorken bunun çok önemli finansman ihtiyacı olacağını ve bunun mutlaka karşılanması gerektiğini biliyorduk ve Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat benim yanımda 3 kez telefonla aramak suretiyle bu projenin bütün finansman problemlerini çözdü. Yani şu anda bu projenin finansmanı bankada hazır ve inşaatımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Tabi bu işleri karıştırmak, bu işlere yalan karıştırmak, iftira atmak suretiyle vatandaşın memnuniyetsizliğini kendine memnuniyet olarak kabul edenler her zaman çıkıyor. Biz bunları anlayışla karşılıyoruz artık. Yapılacak bir şey yok. Ama işler ilerledikçe Allah’a şükürler olsun hep biz haklı çıkıyoruz onlar mahcup oluyorlar. Onlar mahcup olmaya devam edecekler.”

TAPULAR ŞUBAT AYINDA

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hak sahipleri dairelerinin de içinde bulunduğu 93 bloğun 2019 senesinde tamamlanacağını belirterek, “Şubat ayında 5 bin 47 daire tapumuzu vatandaşlarımıza inşallah mütevazi bir törenle dağıtacağız ve 2019 senesi içerisinde de onların inşallah dairlerine kavuşmasını sağlayacağız” dedi. 

Başkan Türel, hak sahiplerinin dairelerinin nasıl olacağının gösterildiği, tefrişatı tamamlanan örnek daireyi de inceledi. 

ANTALYA’NIN YAŞAM MERKEZİ OLACAK

Kepez Santral Projesi’ni yürüten Büyükşehir Belediyesi iştiraki ANTEPE’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yantaç, tam bir yaşam merkezi haline gelecek projede 260 bin metrekare yeşil alan bulunduğunu belirtti. Tüm projeyi tam ortadan kesen 160 dönümlük çok büyük bir parkın olacağını anlatan Yantaç, ayrıca Antalya’nın projenin çok büyük bir meydan ve kültür merkezine kavuşacağını kaydetti.

90 BLOĞUN İNŞAATI HIZLA SÜRÜYOR

Yüklenici firma Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Burçin Gürler Bozkurt hak sahipleri konutlarının da içinde bulunduğu 93 adet bloğun 90’ının temelinin atıldığını, 10 bloğun kaba inşaatının tamamlandığını, diğer blokların duvar çalışmalarının hızla sürdüğünü söyledi. 

AKILLI KENT OLACAK

Avrupa Birliği Ufuk 2020 Projesi’nin müşavirliğini yürüten Sampaş firması yetkilisi Selçuk İlikcan da MAtchUP Akıllı Kent Kepez Santral Projesi’yle ilgili bilgiler verdi. İlikcan, Kepez Santral’de enerjisini güneşten alan kamu binaları, akıllı aydınlatma sistemi, güvenlik halkası uygulaması, elektrikli araçlarla ulaşımın mümkün olacağını anlattı. 

“DÜNYA REKORLARINA İMZA ATAN BİR HIZLA ÇALIŞIYORUZ”

3. Etap Raylı Sistemin geçeceği güzergâhtan Varsak’taki şantiye alanına kadar Basın mensuplarını taşıyan otobüsle giden Başkan Türel, otobüste çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkanı Türel, toplam 24.9 km uzunluğundaki Varsak-Zerdalilik arasındaki 3. Etap raylı sistem hattının ilk etabı olan Varsak-Otogar arasındaki hatta çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. 1.5 senede tamamlanan 1. etap Raylı Sistem çalışmalarının dünyada en hızlı biten raylı sistem projesi olarak rekor kırdığını söyleyen Başkan Türel, “En büyük projelerimizden birisi olan 3. Etap aylı sistem inşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Dünya rekorlarına imza atan bir hızla gerçekleştiriyoruz” dedi. 

TOPLAM HAT 24.9 KM

3 Etap Raylı Sistem ile ilgili rakamsal bilgiler veren Başkan Türel ise şunları söyledi; “Hattımız toplam 24.9 kilometre. Bu hem ana hat hem de depo bağlantı hatlarını içeren bir uzunluk. Hemzemin istasyon sayımız 38, buna ek olarak bir tane de yeraltı istasyonumuz var. 13 adet trafo ile enerjisini sağlayacağız. Proje kapsamında 4 adet üstgeçidimiz var. 1210 metre aç – kapa ve delme tünel imalatımız olacak.”

IFC KREDİSİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ GELDİ

3. Etap raylı sistem finansmanının Dünya Bankası kuruluşu IFC kredi kuruluşundan sağlamak sureti ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirten Başkan Türel, “Hazine garantisi istenmeden Türkiye’de ilk defa yabancı kredi kuruluşu bu projede bize kredi imkânı sağladı. Şu anda kredinin önemli bir bölümü yapılan hak edişler karşılığında yüklenici firmaya ödeniyor. Önemli bir bölümü de kasamıza gelmiş durumda. İnşaatımız da hızla devam ediyor” dedi.

VARSAK-MELTEM ARASI MART AYINA KADAR YETİŞECEK

25 km’ye yakın bir hat olan 3. Etap Raylı Sistemin etap etap yapıldığını söyleyen Başkan Türel, “Şu anda bu depolama alanından otogara kadar olan kısım var. Oradan sonra da üniversite önünden Meltem’e kadar olan bir etabımız olacak. 3. etabımızda Eğitim Araştırma Hastanemizden Işıklar’a kadar devam eden, geçmişte yapılmış nostaljik tramvay hattımızı 2 hatta çıkararak eski hattı tamamen söküp yenilenmesini yapacağız. 3. Etabın yapımını 2019 Mart seçimlerinden sonra planladık. Onun dışındaki 2 hattı Mart’taki yerel seçimlerine kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylelikle kendi rekorlarımızı egale etmeye çalışacağız” diye konuştu. 

BİR TEK AĞAÇ DALINI BİLE KESMİYORUZ

Hat üzerinde bir tane de karayolu alt geçidi olacağını belirten Başkan Türel, “Bu geçit Üniversite Kampüsü’nün önünde olacak. Orada raylı sistem kampüs girişinin karşısından Araştırma Hastanesi’ne doğru hemzeminde gideceği için araç yolunu raylı sistemin altına alacağız. Orada bir karayolu alt geçidimiz olacak” ifadelerini kullandı. 

Başkan Türel hat üzerindeki tüm ağaçların söküldüğünü, kesilmediğini vurgulayarak, “Bir tek ağaç yaprağını, dalını dahi kesmiyoruz” dedi. 

20 YENİ ARAÇ ALINACAK 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Türel, 3. Etap Raylı Sistem için tramvay alınıp alınmayacağı sorusunu, “3. etapla ilgili araç ihalemizi tamamlamıştık. Ancak döviz kurundaki türbülans nedeniyle firmaların araç temini konusunda zorlanması ihtimali ortaya çıktı. O yüzden ihaleyi edeceğiz. Çünkü daha sonrasında fiyat farkından dolayı ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Yeniden ihaleye çıkacağız. Planlamamıza göre ilk etapta 20 araç alacağız. Süreç içerisinde bunu 47’ye tamamlayacağız. Yeniden ihale kararımızı yakında alırız” şeklinde yanıtladı.

GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞMA

Başkan Türel, çalışmalar sırasında esnafı ve vatandaşları mağdur etmemek için yol kapatma sürelerini daha da kısa zamana sıkıştırmak için geceli gündüzlü bir çalışma programı planladıklarını belirterek, “Zannediyorum Ekim sonuna kadar artık kazı faaliyetlerimiz yol kapatma işlemlerimiz tamamen bitmiş olacak ve kapalı yolumuz kalmayacak. En azından orta refüjde çalışmalarımız devam ediyorken hat boyunda araç trafiğini tek şerit ya da iki şerit olarak trafiğe açma imkânımız olacak” dedi.

MÜZE ZERDALİLİK HATTI YENİLENECEK

Başkan Menderes Türel, tamamen yenilenecek Müze- Zerdalilik hattında Atatürk Caddesi’nin bazı bölümlerinde tramvayla araçların aynı yolu kullanacağını söyledi. Türel, “Atatürk Caddesi’nin sol tarafında kapalı bir rayımız var. Gidiş istikametinde de Dönerciler Çarşısı’ndan eski belediyeye kadar araçlarla birlikte aynı yolu kullanacak. Orta refüj kalıyor. Arabaların gittiği hatta ray döşeyeceğiz” dedi.

1400 METRE RAY DÖŞENDİ

Çalışmalar hakkında bir sunum yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay toplam uzunluğu 24.9 km olan 3 etap raylı sistem hattında Varsak-Otogar arasındaki 1. Kısım güzergâhta çalışmaların hızla ilerlediğini 1400 metre de ray döşendiğini ifade etti. Şu ana kadar 3 bin ton sıcak asfalt serildiğini belirten Atalay, gece dahil ray döşeme çalışmalarını sürdüğünü anlattı. 

(Haber Merkezi)

Kaynak: şirinevler escort beylikdüzü escort şişli escort
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X