bursa escort Vali Karaloğlu: Antalya, teknolojinin de merkezi olacak
Reklamı Geç
Advert
Advert

Vali Karaloğlu: Antalya, teknolojinin de merkezi olacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2018 yılı Eylül ayı İhracat rakamlarını açıkladığı basın toplantısına katılan Vali Münir Karaloğlu, Tarımın, turizmin, ticaretin merkezi Antalya’yı 4T olarak teknolojinin de merkezi haline getireceklerini vurguladı.

Vali Karaloğlu: Antalya, teknolojinin de merkezi olacak
Vali Karaloğlu: Antalya, teknolojinin de merkezi olacak Kemer Gözcü
Bu içerik 593 kez okundu.
Advert

Türkiye İhracatçılar Başkanı İsmail Gülle, Eylül ayı ihracat rakamlarını Antalya'da açıkladı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin ihracata dayalı büyümeyi öne alan bir yapısı olduğunu vurgulayarak “Türkiye yıllardır ihracata dayalı olarak büyüyor. İhracat; bu ülke için sadece bir alışveriş, bir ticaret değil. İhracat; aynı zamanda kalkınma, aynı zamanda toplumun, refahı aynı zamanda hedefimiz olan büyük Türkiye’ye ulaşmada en önemli araçlarımızdan bir tanesidir. Bundan dolayı ihracat yapan iş insanlarımıza, toplum olarak hepimizin minnet ve teşekkür borcu var. İhracat yapmak için ülke ülke dolaşan, Türkiye’de ürettiği malı satma derdinde olan bütün iş dünyası insanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ANTALYA’NIN POTANSİYELİ 1 MİLYAR DOLARIN ÇOK ÜSTÜNDE 

Antalya’nın geçen sene 1 Milyar Doların üzerinde ihracat yapan iller ligine girdiğini söyleyen Vali Münir Karaloğlu, bunun Antalya için yeterli olmadığını hatta komik bir rakam olduğunu ve Antalya’nın çok daha fazla ihracat yapabilecek potansiyele sahip bir şehir olduğunu belirtti.

Antalya’dan ihraç edilecek bir kısım ürünlerin bazı lojistik problemler dolayısıyla Mersin’ ve İzmir limanlarından ihraç edildiğinin farkında olduklarına da değinen Vali Münir Karaloğlu, bu sorunların çözüldüğünde Antalya’nın rakamlarının 1 milyar doların çok üzerinde olduğunu göreceğiz.

4. ‘T’NİN DE MERKEZİ ANTALYA OLACAK

Antalya’da ana sektörün turizm olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “Son dönemde artık turizmci dostlarımızda TİM’in çatısı altında girdi. İnşallah yakın zamanda turizm rakamları da ihracat rakamı olarak kabul edildiğinde Antalya’nın ülkeye sunmuş olduğu katkı çok daha net olarak ortaya çıkmış olacak. Antalya bir turizm şehri olduğu kadar önemli bir tarımsal üretim merkezi, önemli bir ticaret merkezi. Biz Antalya’ya “3T” diyoruz. Tarım, ticaret, turizm. Şimdi Antalya’da bu 3T’nin yanına dördüncü T’yi, Teknolojiyi koyma peşindeyiz. Antalya’yı yazılımın siber güvenliğin ve yapay zekânın merkezine dönüştürme konusunda gayretlerimiz var. Bunu da başardığımızda Antalya Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak. Türkiye’nin çok önemli merkezlerinden birisi olmaya devam edecek” dedi.

(Haber Merkezi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X